20 MAYIS 2019 PAZARTESİ

1 KASIM’IN MUHALEFET SENDROMU  

Türk siyasi tarihinde büyük bir başarıya imza atan AK Parti 1 Kasım seçimlerde sandıktan zaferle çıktı. 1 Kasım’da başarı sağlayamayan CHP ve hezimete uğrayan MHP ile HDP'de yönetime karşı itiraz sesleri yükselmeye başladı.


1 KASIM’IN MUHALEFET SENDROMU   

AK Parti Pazar günkü seçimlerde sandıktan zaferle çıktı. 12. sandık yarışından da iktidar olarak çıkmayı başaran AK Parti, geçirdiği beş genel seçimde de rakiplerine büyük fark attı.

1 Kasım seçimlerinde başarı sağlayamayan CHP ve hezimete uğrayan MHP ile HDP'de yönetime karşı itiraz sesleri yükselmeye başladı. CHP'de eski İstanbul Milletvekili Umut Oran kurultay çağrısı yapıp adaylığını açıklarken, MHP'de Bahçeli'ye muhalif isimlerin olağanüstü kurultay toplamak için delegelerden ıslak imzalı, noter onaylı imza toplama girişiminde bulundukları öğrenildi. HDP'de ise Hasip Kaplan'ın çıkışı şaşırttı.

CHP'di ilk aday belli oldu

Seçimlerde yüzde 25 oy olarak yerinde sayan CHP, 35 ilde milletvekili çıkaramadı. Partisinden önemli isimleri de Meclis'e taşıyamayan CHP, Şırnak'ta sadece yüzde 1 oy alabildi. Bir önceki seçime oranla CHP'nin en büyük başarısı 2 vekil artırması oldu. Seçimlerdeki yerinde saymanın faturasını yönetime kesen CHP eski İstanbul Milletvekili Umut Oran, 1 Kasım seçimlerinde CHP'nin aldığı oy oranının genel başkan ve parti yetkililerinin başarısızlığı anlamına geldiğini ve bu nedenle olağanüstü kurultay düzenlenmesi gerektiğini söyleyerek, genel başkanlığa aday olduğunu belirtti.

MHP'de kongre kazanı kaynamaya başladı

1 Kasım seçiminde büyük kayıp yaşayan MHP 7 Haziran seçimlerinde 10 ilde milletvekili sayısını artırmış, 2011 seçimlerinde milletvekili çıkaramadığı 16 ilde de vekil çıkarmıştı. Ancak erken seçimde hüsrana uğrayan MHP, 33 ilde milletvekili sayısını düşürdü. Seçimlerde büyük kayıp yaşayan MHP'de muhaliflerin istifa etmeyeceğini açıklayan Devlet Bahçeli yönetimine muhalefet eden isimler henüz birlikte hareket etme kararı almazken, öbek öbek oluşan muhalif gruplar, Genel Merkez dışındaki ofislerinde taraftar toplamaya çalışıyor.

Muhaliflerin MHP olağanüstü kongresini toplamak için delegelerden ıslak imzalı, noter onaylı imza toplama girişiminde bulundukları öğrenildi. Muhaliflerin, olası ret ve iptalleri de dikkate alarak 300 civarında bir listeyle genel merkeze başvurmayı hedeflediği öğrenildi.

HDP'de istifa sesleri

1 Kasım seçimlerinde oy kaybına uğrayan HDP'de erken çözülme başladı. 1 Kasım seçimlerinde barajı kıl payı geçen HDP, PKK ile birlikte özerklik ilan edip hendek kazdığı ilçelerde oy kaybı yaşadı. Barikat ve hendek kazılan 8 ilçede HDP'nin oyu azalırken AK Parti'nin oyu yükseldi. HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan attığı tweette eş başkanları, parti meclisi ve merkez yönetim kurulunun yeniden yapılanmasını ifade ederek Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'a istifa sinyali gönderdi.

Yorum Yaz

  866497

-