11 TEMMUZ 2020 CUMARTESİ

Zihni Çakır

1 KASIM SEÇİM BEYANNAMELERİ: 1- CHP BİLDİRGESİ

Zihni Çakır

 Siyaseti, insanların zayıf yanlarını, zaafiyet gösteren yönlerini seçim atmosferlerinde süistimal etme üzerine kuran zihniyetin yansıması. Bu duygu sömürüsünden dolayı da inandırıcılık çıtasını yükseltmek için noter onaylı vaadlere ihtiyaç duyuyorlar.

AK Parti haricindeki partiler, seçim beyannamelerini açıkladı. AK Parti de bu yazının kaleme alındığı dakikalar itibarıyla açıklamasını yapıyor.

Demokratik fonksiyonların tam anlamıyla işlevsel olduğu ülkelerde, sandığa giden seçmen için bu beyannameler önemli birer vesikadır.

Güvenilir liderler, partileri adına açıkladıkları bu beyannamelerle, her kesimden her parti mensubundan oy almayı hedefler.

Bakmayın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 7 Haziran öncesi seçmene noter onaylı beyanname sunduğuna…

Güven ve itibarını karanlık örgütlerden medet uman bir zihniyete savrulduğunda kaybeden biri için noter tasdikinin bile bir anlam ifade etmediğini gördük.

Ağızdan çıkan söz ve vaadlerin, hedef kitlenin mantık süzgecinden geçeceğini hesaplayamayacak kadar akıl fukarası bir anlayışın, o süzgeçten noter onayıyla muaf olma çabasının sandık iradesine tosladığına tanık olduk.

Zaten 7 Haziran öncesi öne sürülen vaadlerin noter onayıyla mantık süzgecinden muaf tutulma girişiminin asıl sebebini de kendileri açık etti.

-Yalan mı samimiyetsizlik mi?-

1 Kasım için seçim beyannamesini açıklayan CHP, çiftçiyi aldatmak için taahhüt ettiği mazot fiyatını 1,5 liradan 3,8 liraya çıkardı. Bunun sebebi olarak da dövizdeki artışı gösterdi. Bu bile mantığa, çok övündükleri o kesin hesap kriterlerine aykırı. Neden mi? Anlatayım…

1 Haziran'da mazotun ortalama fiyatı 4,10 lira. Bugün ise 3,90 lira. Yani mazot fiyatında bir indirim söz konusu. Mazottaki bu indirime karşın çiftçiye verilecek mazot fiyatını yüzde 20 zamla 1,80 liraya çıkaran CHP'nin herhangi bir hesap kriterine yaslandığını söyleyebilir miyiz?

Ortada iki durum var; ya 7 Haziran öncesi yalan söylediler ya 1 Kasım öncesi yüzleri kızarmadan yalan söylüyorlar. Her iki ihtimalde durum tam anlamıyla samimiyetsizlik. Seçmeni ve çiftçiyi ciddiye bile almamak.

Siyaseti, insanların zayıf yanlarını, zaafiyet gösteren yönlerini seçim atmosferlerinde süistimal etme üzerine kuran zihniyetin yansıması. Bu duygu sömürüsünden dolayı da inandırıcılık çıtasını yükseltmek için noter onaylı vaadlere ihtiyaç duyuyorlar.

-PKK'yı meşrulaştırma hamlesi: Kürt Sorunu-

CHP'nin seçim bildirgesinde, bölgesel bir terör olmlaktan çıkıp, ülkenin dört bir yanını ateşe vermeyi hedefleyen küresel bir teröre dönüşen PKK'ya dair anekdotlar da var. Adını da “Kürt sorunu” koymuşlar.

Terörün kaynağını Kürt Sorunu diye tesbit ettiğiniz an, terör üzerinden bu ülkenin egemenliğini tehdit eden küresel oyuna hizmet etmiş olursunuz.

Peki CHP bunun farkında olmadan mı bu tesbiti yaptı? Elbette hayır! CHP'ye verilen misyon tam da bu zaten. Küresel sistemin yeniden yapılandığı bir dönemde, o ypılanmanın bu topraklar üzerindeki temel projesi, ülkeyi etnik ve mezhepsel çatışmanın merkezine dönüştürüp parçalamak.

CHP'nin seçim bildirgesini açıkladığı toplantı sırasında Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçim bildirgesinde de yer alan, “Kürt sorunu güvenlik politikalarıyla çözülür mü? Hepimiz biliyor ki çözülmez, 30 yıllık tecrübe bunu gösterdi” ifadeleri o projeye hizmetin yansımasıydı.

Terör eylemlerini Kürt Sorununun bir parçası olarak gösteren bu anlayış, aynı zamanda etnik temelli bölünme arzu ve projesine de hizmet eder. Uluslararası toplumun bile bu tanımı yapmaktan imtina ettiği, PKK terörü ile Kürt Sorunu başlığı altındaki kimi demokrasi açıklarını ifade eden temel sorunları ayrı tuttuğu bir ortamda, CHP'nin bu sorunu PKK terörüyle ilişkilendirmesi, PKK'nın söylem ve eylemlerini meşrulaştırmaktan başka bir anlam taşımaz.

1 Kasım seçim beyannamesinin sadece iki başlığı altında sırıtan “gizli niyet” ve “seçmeni aldatmaya yönelik manipülasyon” bildirgenin tamamına hakim.

Kaynağı belirsiz ekonomik vaadler, gençlere sokağı adres gösteren garabet ve diğer başlıklara girmiyorum bile…

ZİHNİ ÇAKIR - TERCÜMEİHÂL

ZİHNİ ÇAKIR DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  742720

-