13 AĞUSTOS 2020 PERŞEMBE

Zihni Çakır

1 KASIM SEÇİM BEYANNAMELERİ 3: AK PARTİ BEYANNAMESİ

Zihni Çakır

1 Kasım öncesi kamuoyunun merak ettiği seçim beyannamesi şüphesiz AK Parti seçim beyannamesiydi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan beyannamenin içeriği itibarıyla, 7 Haziran'dan çıkarılan dersin yansımalarını barındırıyor.

7 Haziran öncesi muhalefetin uçuk ama kitleleri etkileyen en azından kafasını karıştıran gelire yönelik taahhütleri, AK parti tarafından kaynak sıkıntısına dayalı eleştirilerin odağına yerleşmişti. Ancak seçim sonuçlarına dair analizlerde, AK Parti'nin tek başına iktidarının önünü kesen önemli olgulardan biri olduğu vurgulandı.

7 Haziran'a dair doğru okumanın ilk göstergesini 12 Eylül'de yapılan AK Parti 5. Olağan Büyük Kongresi'ndeki MKYK yenilemesiyle ortaya koyan AK Parti, partinin vitrini olan MYK'nın oluşumunda da benzer bir eğilim sergiledi.

Bu gelişmeler, parti teşkilatlarında da önemli bir sinerji yaratırken, seçim beyannamesine dair beklenti çıtası da yükseldi.

AK parti 1 Kasım öncesi açıkladığı seçim beyannamesinde yükselen bu çıtayı yakaladı mı peki?

-Çalışana nefes aldıracak vaadler-

Asgari ücret, emekli maaşlarında iyileştirme ve kesintilerin kaldırılması, genç girişimcilere nakti ve vergi muafiyetli destek, çiftçiye nefes aldıracak karşılıksız destek ve çalışan annelere kademeli doğum izninde iyileştirme… Polis ek göstergesinin de 2400'den 3000'e çıkarılması…

AK Parti, muhalefetin yine kaynak tartışmaları ile inanılırlığını kaybedecek olan tahhütlerinden ziyade uygulanabilir, yerine getirilebilir vaadlerle hane gelirine önemli katılar sağlayan iyileştirmeler vaadler koydu ortaya.

Emeklilere yıllık standart artışlar dışında yılda 1200 lira ek artış, emekliler arasındaki gelir farkları ortadan kalkacak intibak…

Bağkur emeklilerinin maaşlarından yapılan kesintiler tamamen ortadan kaldırılacak

Asgari ücretliye yüzde 30'luk artışla 1300 lira maaş.

Genç girişimcilere proje karşılığı 50 bin liraya kadar karşılıksız ve geri ödemesiz sermaye desteği. Daha üst limitte girişim sermayesi gerektiren projelere ise 100 bin lira faizsiz destek kredisi. Üstelik genç girişimciler 3 yıl boyunca vergiden muaf olacak.

Tarımsal destek kapsamında genç çiftçilere de önemli vaadlerde bulunan AK Parti, genç çiftçilere 30 bin lira karşılıksız destek taahhüt ediyor.

AK Parti'nin seçim beyannamesinde en dikkat çekici başlık ise çalışan annelerle ilgili. Çalışan annelere doğumdan sonra ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü çocukta 6 ay çalışmadan ücret ödemesi getirilecek. Bir anlamda doğumdan ölüme kadar bireyin yanında olan bir devlet anlayışının yansıması bu.

-Başkanlık Sistemi ve Siyasi Partiler Kanunu-

AK parti beyannamesinde Başkanlık sistemi ve Paralel Yapıyla mücadele vurgusu da dikkat çekici.

“Demokratik doğasını kaybeden parlamenter sistemin yerine etkin ve dinamik başkanlık sisteminin daha uygun bir model olduğunu düşünüyoruz” ifadeleri, yeni anayasa çalışmasının ana gövdesini oluşturacağa benziyor.

Yeni bir Siyasi Partiler Kanunu da vaadeden AK Parti, kadın girişimcilere, 100 bin liraya kadar 5 yıllık vadeli kredi için yüzde 85 oranında kefaret, ilk kez iş bulan her gencin maaşının 1 yıl boyunca devlet tarafından karşılanması gibi istihdama yönelik rahatlatıcı taahütleri dikkat çekiyor.

AK parti, CHP ve MHP'nin 1 Kasım seçim beyannamelerine bakılınca, gerek içerik gerekse halkın tüm kesimlerine temas anlamına gelecek vaadlerin AK Parti seçim beyannamesinde ön plana çıktığını söylemek mümkün. Üstelik kaynak tartışmalarının önünü kesecek bir hesaplamaya gerçekleştirilebilirliği yüksek vaadler bunlar.

Seçmen demokratik tercihini, demokratik fonksiyonların işlevsel olduğu bir atmosferde belirleyecek olursa, AK Parti'nin 7 Haziran'da kaybettiği kitlenin önemli kısmını geri kazanacağını söyleyebiliriz.

ZİHNİ ÇAKIR - TERCÜMEİHÂL

ZİHNİ ÇAKIR DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  362409

-