Yeni Söz'den

1 YAŞINDAYIZ!

Yeni Söz'den

 

Yeni Söz bundan bir yıl önce 6 Nisan 2015'de “İran, İsrail'den silah alıyor” Kemal Özer imzalı özel manşeti ile yayın hayatına ‘merhaba' demişti. Aradan bir yıl geçti. Bir ekonomik gruba bağlı olmaksızın ve sayısal anlamda mütevazı bir ekiple yayın yapan bir gazetenin bir yılı başarı ile geride bırakmasının önemli olduğu düşüncesindeyiz.

Gazetecilik heyecan verici olsa da hayli zor ve yorucu bir meslek. Hele ki şartlarınız bunu daha da zorlaştırıyor ise daha da yorucu olduğundan şüphe yok. Zor olsa da biz, çok iyi değilse de ‘iyi bir gazete' yaptığımız kanaatindeyiz. Bu kanaate varmamızın nedeni kendi duygusallık ve kibrimizden değil, okurlarımızdan aldığımız mektuplar ve teveccühten kaynaklanıyor.

İnternetin oldukça yaygın olduğu, ülkemiz gibi herkesin tutkuyla sarıldığı bu teknoloji ve hız yüzünden basılı gazetelerin ölmekte olduğu iddia ediliyor. Batıda bu nedenle az sayıda da olsa gazetenin yayın hayatına son vermesi bunu doğrular mahiyette gibi olsa da biz aynı fikirde değiliz.

Türkiye'deki gazetelerin tamamına yakını gündemin peşinden koşmakta ve aynı haberleri vermekteler. Bu nedenle pek çoğunun yazarları hariç aynı olduğunu söylemek refîlerimize haksızlık olmasa gerek. Çünkü içlerinde tek farklı gazetenin en azından en farklısının Yeni Söz olduğu gayet açık!

Hemen her gün özel manşeti ile çıkan bir gazete olan Yeni Söz, bir yandan kendi gündemini oluşturuyor, diğer yandan da tarihe not düşüyor. Bir yıllık zaman dilimi içerisinde en az iki yüz manşetimiz unutulmayacak mahiyette.

Son Osmanlı Kadir Mısıroğlu üstadın 41 önemli şahsiyetle yaşadıklarını naklettiği ‘Benden tarihe haberler' başlıklı tefrikası gazetemize çok şey kattı. Bilvesile zât-ı âlilerine şükranlarımızı arz ederiz. Hasret Yıldırım'ın her biri ses getiren araştırmaları ve Hüsamettin Sönmez, Altan Çetin, Lütfi Bergen, Semih Akşeker, Baki Murat, Mustafa Çevik, Ahmet Rasim Küçükusta, Abbas Pirimoğlu, Ömer Evsen, Bengül Güngörmez, Şadan Kaba, Ahmet Dur gibi yazarlarımızda Yeni Söz'e çok büyük değer kattı ve katmaya devam ediyorlar. Huzurlarınızda adı geçen ve geçmeyen muharrirlerimize teşekkürlerimizi iletmek isteriz.

Bir gazeteyi tek şey değerli kılmaz elbette. Gazeteyi gazete yapan şey; umdeleri, muharrirleri, Hakk'tan yana olan tavrı, çalışanları, dertler ve lisana gösterdiği hassasiyet, mizanpajı/sayfa düzenidir. Biz bunların hepsine sahibiz ancak daha fazlasına ihtiyacımız olduğu da çok açık. Neredeyse hiç tanıtım yapamadık. Yani gazete okuruna yeterince ulaşamadık. Bunu başarabilseydik baskı sayısı açısından da daha iyi bir noktada olacaktık.

Birinci yaşımızda iki temel sorunumuz reklam ajansları ciddi gazetelere reklam vermeme konusunda ısrarlı, bu nedenle bir gazeteyi ayakta tutan iki unsurdan birinden mahrumuz. Birkaç televizyonu istisna edersek aynı inanç dünyasına mensup olduğumuz yayın organları ısrarla Yeni Söz'ü görmezlikten gelmeyi sürdürüyor. Bunda en büyük kusur bizim olabilir, lâkin acıklı yönü şu: Türkiye düşmanı, Erdoğan düşmanı ve hepsinden önemlisi İslâm düşmanı, terör tetikçisine gösterdikleri yakınlığı bize göstermediler.

Netice itibariyle biz genç, özgür ve özel bir gazeteyiz. Ayakta kalmak için çok şeye ihtiyacımız var. En önemlisi de dua, satın almanıza ve güç yettiğince başkalarına bizi tanıtmanıza. Yaş günü kutlamak gibi bir âdetimiz yoksa da ilk yıl heyecanına vererek bir kez daha sevincimizi paylaşmak ve Yeni Söz'ün ümmete ve insanlığa hayırlı olmasını niyaz ediyoruz.

 06-YS-SYF01-r

YENİ SÖZ'DEN - TERCÜMEİHÂL

YENİ SÖZ'DEN DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  229621

-