17 AĞUSTOS 2019 CUMARTESİ

10 MİLYON VATANDAŞA ELEKTRİK DESTEĞİ

Türk milletine hizmet için var gücüyle çalışan hükümet, devletten sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi 10 milyon vatandaşın elektrik masraflarını karşılayacak. Evde yaşayan kişi sayısına göre aylık 150 kilovatsaate kadar elektrik tüketimini karşılayacak olan proje çok yakında hayata geçecek.


10 MİLYON VATANDAŞA ELEKTRİK DESTEĞİ

BAŞKAN ERDOĞAN TALİMATI VERMİŞTİ

Başkan Erdoğan'ın açıkladığı düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların elektrik tüketimini devletin karşılamasına yönelik düzenlemenin detayları belli oldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşlara elektrik desteğinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla uzun zamandır üzerinde çalıştıkları bir konu olduğunu söyledi. Bakan Dönmez, aylık 150 kilovatsaate kadar elektrik tüketimini devletin karşılamasına yönelik düzenlemeden 10 milyon kişinin yararlanacağını bildirdi.

AYLIK 150 KİLOVATSAAT ELEKTRİK DESTEĞİ

Konuyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ekiplerinin bakanlar düzeyinde toplandığını belirten Dönmez, "Hane halkı sayısı 2 veya daha az olanlarda aylık 75 kilovatsaat, 3 kişi yaşayanlarda 100 kilovatsaat, 4 kişi yaşayan hanelerde 125 kilovatsaat, 5 kişi ve yukarı yaşayan hanelerde ise 150 kilovatsaat olmak üzere elektrik desteği planlaması yapılıyor. İnşallah bu desteklerin nasıl bir sistemle dağıtılacağını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız açıklayacak” dedi.

ENERJİYİ VERİMLİ KULLANMAYI ÖĞRENMELİYİZ

Enerji verimliliği konusunda geçen yıl 55 ana eylem planı belirlediklerini söyleyen Bakan Dönmez, enerji verimliliğinin birçok kamu kurumu, özel sektör ve vatandaşı doğrudan ve dolaylı ilgilendirdiğine dikkati çekti. Dönmez, “Çocuklarımıza bile enerjiyi verimli kullanmaları konusunda bilinçlendirme yapıyoruz. Geçen yıl ilkini yapıp okullarda dağıttığımız 'Ali'nin Enerji Serüveni' adlı kitapçığı yarıyıl karneleriyle ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerimize dağıttık. Enerji verimliliği konusunda 7'den 70'e bir farkındalık oluşturmamız gerekiyor” diye konuştu.

VERİMLİ KULLANMA 30 MİLYAR DOLAR KAZANDIRACAK

Bakan Fatih Dönmez, “Evde, iş yerlerimizde alınacak birçok tedbir var. Kamu kurumları olarak bizlerin de kurumlarımızda yalıtım başta olmak üzere atacakları adımlar var. Her alanda bir çalışmamız var. Öngörümüz, önümüzdeki 10 yıl içinde kamu-özel yaklaşık 10 milyar dolar yatırım yaparsak, takip eden 10 yılda da bunun üç katına kadar kısmını, yani 10 milyar koyup 30 milyar kazanma gibi bir hedefimiz var. Aslında potansiyelimiz bu alanda fazla. Herkesi, enerjisini, kaynaklarını verimli kullanmaya davet ediyorum" ifadesini kullandı.

Yorum Yaz

  773255

-