24 EYLÜL 2020 PERŞEMBE

12.FARS OYUNLARI BUGÜN SAHNELENİYOR

Batının 1979’da Paris’te Fas’a gidebilmek için beklemekte olan Humeyni’yi ikna ederek, kurdurduğu Şii İran rejiminin bugün yapacağı cumhurbaşkanlığı seçimi krize dönüştü. Görünüşte seçilmiş bir cumhurbaşkanının, gerçekte ise Humeyni’nin koltuğunda oturan Ali Hamaney’in yönettiği İran’da, ‘cumhurbaşkanı adayı’ olabilmek için Anayasayı Koruyucular Konseyi’nin onayını almak gerekiyor. Bugün gerçekleşmekte olan seçime katılma hakkını, yüzlerce adaydan sadece 6’sı kazanabilmişti. Genellikle Müslümanlara yönelik bildik ‘Fars oyunları’nın bu kez de, cumhurbaşkanlığı seçiminde içe dönük uygulanması di


12.FARS OYUNLARI BUGÜN SAHNELENİYOR

Sercan Barlık / Yeni Söz

İran'da halk bugün cumhurbaşkanlığı ve il meclisi seçimleri için 63 bin merkezde kurulan 130 bin sandıkta oy kullanacak. Katılımın yüzdesi seçimler bitince netleşecek olsa da ülkede kayıtlı 56 milyon 410 bin 234 kayıtlı seçmen bulunuyor.

BİN 636 ADAYDAN 6'SI ONAYLANDI

Humeyni ile yapılan ittifak anlaşması sonrasında yeni İran'ın rejiminin ilk Cumhurbaşkanı Beni Sadr (84), Humeyni'nin kellesini almak istemesi üzerine uçakla İran'dan kaçmıştı. Beni Sadr'dan sonra İran bugün 12. sözde cumhurbaşkanını seçecek. Anayasayı Koruyucular Konseyi seçim için aday olmak isteyen bin 636 kişiden sadece 6 ismi onayladı: Cumhurbaşkanı Ruhani, Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı İshak Cihangiri, İbrahim Reyisi Elsadati, Mustafa Aga Mirselim, Mohammad Bager Galibaf ve Mustafa Haşimi Taba.

Adaylardan Galibaf ve Cihangiri sırası ile Reyisi ve Ruhani lehine adaylıktan çekilerek seçimlere katılmadılar. Mustafa Aga Mirselim de geçtiğimiz gün Reisi lehine seçimlerden çekildiğine yönelik açıklama yalanlandı. Mustafa Haşimi Taba ise adaylığını devam ettirerek seçimlerde Ruhani için oy kullanacağını belirtmişti.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin, reformistler ve ılımlı muhafazakarların desteğini alan Hasan Ruhani ile muhafazakarların adayı İbrahim Reisi arasında geçmesi beklenirken, Mustafa Mirselim ve Mustafa Haşimiteba da aday listesinde yerlerini alacak.

‘MUHAFAZAKÂR – REFORMİST' YARIŞI

İran'da yarışan gruplar ‘muhafazakârlar ve reformistler' olarak niteleniyor. Muhafazakârların başta gelen temsilcisi, ülkede ‘dini lider' sıfatı ile her konuda ölene dek son sözü söyleme hakkına sahip olan Hamaney'den sonra dini liderlik için ismi geçen İbrahim Reisî. Reformistlerin temsilcisi ise Hasan Ruhani olarak kabul ediliyor. Seçimden Reisi veya Ruhani'nin galip çıkması bekleniyor.

RUHANİ HIRSIZ ÇIKMIŞTI

Ilımlı-reformist ittifakın adayı Ruhanî, Batı ile iyi ilişkiler geliştirmek, ekonomik gelişme ve halka daha fazla özgürlük vaadleriyle 2013 seçimini kazanmıştı. Pragmatist siyasetçi Cumhurbaşkanı Ruhani'nin, doktorasını sözde İran'ın düşman olduğu İngiliz Kraliçesi'nin Glasgow Kaledonya Üniversitesi'nde yaptığı; tezini ise Afganistanlı Profesör Muhammed Haşim Kemali'n 1991'de yayınladığı kitabından çaldığı tespit edilmişti.

Hamaney'in desteklediği muhafazakâr aday İbrahim Reisî ise, İran devrimin başından itibaren rejim tarafından sürekli olarak önemli vazifelere atanmış bir isim. Dolayısıyla Reisî'nin seçimdeki en önemli avantajı, rejimin adamı olması nedeniyle gördüğü destek. Ruhani'nin batıya fazla taviz verdiğini ileri süren Reisî, seçim sürecinde ekonomik vaatler üzerinden bir söylem geliştirmişti.

 

Ülke genelinde yerel saatle 08.00'de, 63 bin merkezde kurulan 130 bin sandıkta başlayan oy verme işleminin 20.00'ye kadar süreceği ancak gerek duyulduğunda bu sürenin uzatılabileceği belirtildi.

Seçmen yaşının 18'den başladığı ülkede kayıtlı 56 milyon 410 bin 234 seçmen bulunuyor.

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, başkent Tahran'daki kabullerini gerçekleştirdiği salona gelerek oyunu kullandı.İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, başkent Tahran'daki kabullerini gerçekleştirdiği salona gelerek oyunu kullandı.

Ülkenin lideri Ali Hamaney, oy kullanma esnasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, halkı oy kullanmaları için sandık başına çağırdı. 

Yorum Yaz

  492768

-