28 ŞUBAT 2020 CUMA

1427. KEZ MÜSLÜMANLAR ARAFAT’TA


1427. KEZ MÜSLÜMANLAR ARAFAT’TA

Mekke'de bulunan 3 milyon Müslüman, Hac ibadetini îfâ etmek için 1427'nci kez Arafat'ta buluştu. Yarın ise tüm dünyada Müslümanlar Kurban Bayramı'nı îfâ ve idrak edecekler. Tüm Müslümanlar yarın bayram namazından sonra kurbanlarını kesecek. Hacı adayları ise Arafat vakfesinden sonra Mina'ya geçecek. Şeytanı taşlayıp, veda tavafını yaptıktan sonra da, görevlerini tamamlayarak dönüş hazırlıklarına başlayacaklar.

Hac ibadeti, miladi 631'de Hicretin 9. yılında farz kılındı. O yıllarda henüz İslam'a girmeyen müşriklerin de Hacca geldiği ve bazılarının âdetleri gereği Kâbe'yi çıplak tavaf ettiklerinden Hz Peygamber (s.a.v.) bu yıl bizzat hacca gitmedi.

300 SAHABE HAC'DA

İlk hac îfâsı için Hz Peygamber (s.a.v.), Hz Ebubekir'i hac emiri olarak görevlendirdi. Hz Ebubekir'in 300 Sahabe-i Kiram ile birlikte Mekke'ye hareket etmesinin ardından, Tevbe Suresi'nin müşriklerle daha önce yapılmış antlaşmaları konu alan ilk ayetleri nazil oldu.

MÜŞRİKLERE ÜLTİMATOM

Rasülullah (s.a.v.) Mekke'ye giderek bu ayetlerdeki müşriklere yönelik bir ültimatom mahiyetinde hükümlerini bildirmesi için Hz Ali (k.v.)'yi yola çıkardı. Hz Ali (k.v.) yolda kafileye yetişti ve durumu hac emiri Hz Ebubekir (r.a.)'e iletti.

MÜSLÜMANLAR MEKKE'DE

İslam'ın ilk Hac ibadeti Hz Ebubekir'in idaresinde îfâ edilirken, Hz Ali bayramın birinci günü Mina'da Tevbe Suresi'nin ilk ayetini okuyan Hz Ali, müşriklere Hz Peygamber (s.a.v.)'in bildiği dört maddeyi ilan etti.  

MÜSLÜMANLAR KÂBE'NİN HÂKİMİ

İşte o dört madde:

  • Müşrikler bu seneden sonra Kâbe'ye yaklaştırılmayacaktır!
  • Kâbe'yi çıplak tavaf etmek artık yasaklanmıştır!
  • Mü'minler'den başkası cennete giremeyecektir!
  • Önceden yapılmış olan antlaşmalar süresi doluncaya kadar bozulmayacak, daha sonra Müslüman olmadıkları takdirde can güvenlikleri kalkacaktır!

Bunlara başta itiraz edenler olsa da, dört ay beklemeye gerek duymaksızın müşrik kabilelerin tamamı pes ederek İslam'a girdiler.

Emrin ilk geldiği yıl hacca gidemeyen Allah Rasülü (s.a.v.), bir yıl sonra hacca gidip, Veda Haccı'nı îfâ etti. Hicretin 10'uncu yılında yapılan Veda Haccı'nda orada da 140 bin Müslüman'a Veda Hutbesi irad buyurdular.

TÜRKİYE'DEN 56 BİN ADAY

Bu yıl Türkiye'den hac ibadeti için kutsal topraklara 55 bin 540 kişi gitti. Yurt dışında yaşan Türk vatandaşlarından ise 8 bin kişi gitti. Dünyadan toplam 2,7 milyon Müslüman hac için Mekke'de bulunuyor.

GÖRMEZ, HACILARLA BULUŞTU

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden kutsal topraklara gelen hacı adaylarıyla buluştu. Görmez, düzenlenen programda, haccın sembollerle örülü bir ibadet olduğunu, bunun arkasında büyük bir mana ve hikmet bulunduğunu söyledi.

Avrupa'da yaşayan gurbetçilerin İslamî kimliklerini korumalarının önemine dikkat çeken Görmez, "Her biriniz bir kahramansınız. Avrupa'nın muhtelif yerlerinde çocuklarınızın rızkını kazanmaya gittiniz. Başka dünyalarda Müslüman kimliğinizi muhafaza ederek, çocuklarınızın Müslüman kimliğini muhafaza ederek, camiden, cemaatten, ibadetten, Rabbimizden, Peygamberimizden, kitabımızdan ilişkinizi koparmadan hayatınızı devam ettirmeniz Allah nezdinde her birinizi kahraman olarak yazdıracaktır inşallah" ifadelerini kullandı.

Görmez, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Arafat'a çıkacaksınız. 'Hac Arafat'tır' buyuruyor Efendimiz. Arafat marifet yeridir. Rabbimizle olan tanışıklığımızı ileri safhalara götüreceğiz. 

Arafat irfan mekânı, itiraf mekânıdır. Günahlarımıza tövbe edeceğiz. İslam ümmetini, kan akan İslam coğrafyasını unutmayacağız. Şam'ı, Bağdat'ı, Arakan'ı, Doğu Türkistan'ı unutmayacaksınız. Onlar için de Allah'a dua edeceksiniz. Arafat'tan sonra sel gibi Müzdelife'ye akacaksınız. Ayet-i kerimede olduğu gibi sel gibi yürüyeceksiniz. Şuurumuzu diri tuttuğumuz yerdir orası. Sonra şeytan taşlamaya gideceksiniz. Sakın taş attığınız, karşınızdaki taşı şeytan zannetmeyin. O şeytanın içinde bizim benliğimiz, kötülüğümüz, günahlarımız var. Diyoruz ki 'Rabbim beni senden uzaklaştıran her şeyi taşlıyorum', sonra yeniden tavaf ve sa'yınızı yapıp kurbanlarınızı kesip tıraş olup ihramdan çıkacaksınız ve hacı olacaksınız. Hacı olmak Rabbimizle yeniden bir sözleşme ile imanımızı, kulluğumuzu yenileyerek yeniden hayata dönmektir. Ahiretimizi görüp dünyaya yeniden dönmektir."

İSLAMOFOBİ HASTALIĞI

"İslamofobi hastalığına yakalanmış Avrupa'ya Arafat'tan marifet götürün" değerlendirmesinde bulunan Görmez, şunları kaydetti: "Buradan giderken İslamofobi hastalığına yakalanmış Avrupa'ya bir şey götüreceksiniz. Arafat'tan avuç avuç marifet, Meş'aril Haram'dan avuç avuç şuur götürün o insanlara. Onların hidayetine vesile olsun inşallah. Allah salimen ganimen dönmenizi nasip etsin."

HAC KONTENJANI NASIL BELİRLENİYOR?

Hac kontenjanları, 1987 yılında Ürdün'ün başkenti Amman'da yapılan İslam Ülkeleri Dış İşleri Bakanları Toplantısı'nda alınan karara dayanıyor. Burada alınan karar gereği her ülkenin nüfusunun binde biri oranında kontenjan verilerek hac kontenjanları tespit ediliyor. Ancak Kâbe'nin çevresini genişletme çalışmaları sebebiyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Suudi Arabistan makamlarıyla imzalanan protokol gereği yüzde 20'lik bir kontenjan kısıtlamasına gidildi.

HZ PEYGAMBER (S.A.V.)
ARAFAKT'TAN BİZE SESLENİYOR!

 

 

Yorum Yaz

  508100

-