25 MAYIS 2020 PAZARTESİ

2040 MANŞETİNİ BUGÜNDEN ATIYORUZ

Alman Savunma Bakanlığı’nca hazırlanan, Avrupa’nın iyice köhneleştiği, mevcut düzen ve ülkelerin yok olacağının itiraf edildiği, 120 sayfalık bir rapor gündeme bomba gibi düştü. Der Spiegel dergisinin ele geçirip ifşa ettiği raporda, Brexit’in AB’nin çöküşünü hızlandırdığı ve birliğin 2040 yılına kadar dağılacağı, bu yüzden Almanya’nın başının çaresine bakması gerektiği belirtiliyor.


2040 MANŞETİNİ BUGÜNDEN ATIYORUZ

Süleyman Baş | Yeni Söz

AB DEFTERİ 2040'A KADAR KAPANACAK

İngilizlerin AB'den ayrılması, Rusya'nın sahneye yeniden dönmesi, Türkiye'nin güçlü bir oyuncuya dönüşmesi, Çin'in Avrupa piyasalarını istila etmesi, azalan ve yaşlanan nüfus, direnen sömürgeler, batıyı terk eden şirketler, Yunanistan krizinin yanı sıra Avrupa havayolu şirketlerinin bir bir iflası, batılı otomobil firmalarının emisyon yalanları ile bankaların finansal oyunları, Avrupa Birliği'ni içinden çıkılmaz bir kargaşaya sürükledi. Alman Savunma Bakanlığı'nca hazırlanan rapor ise AB'nin en fazla 30 yıl ömrünün kaldığını, hatta çok daha erken bir zamanda tarihin çöplüğüne gideceğini gözler önüne serdi.

HİTLER UYANDI ÇÂRE ARIYOR

Hitlerin ülkesi Almanya'nın raporu Avrupa Birliği'nin geleceğinin olmadığını, daha açık ifadeyle ecelinin yaklaştığını, hatta Avrupa'nın ortaçağda yaşadığı karanlık günlere doğru sürüklendiğini ortaya koydu. Almanları telaşlandıran gerçekler, İngilizlerin de ilgisini çekti. Dünkü makalesinde konuyu işleyen The Guardian yazarı Paul Mason, “İngiltere Savunma Bakanı bu sızdırılan belgeleri iyice incelemelidir. Yapması söylenen savunma harcamalarını bunlara göre ayarlamalı gerçek bir acil durum planı oluşturmalıdır” diye yazdı. Almanların ise AB'nin dağılması sonrasına hazırlandığı ancak bundan da ümitli olmadıkları kaydediliyor.

 

ÜYELER BİR BİR AB'DEN AYRILACAK

AB'nin genişlemesinin büyük oranda terk edildiğinin belirtildiği raporda, İngiltere'nin ardından çok sayıda devletin de topluluğu terk edeceğine yer verildi. “AB giderek düzensiz, bazen kaotik ve çatışmaya yatkın hale gelecek ve dünyanın güvenlik ortamı önemli ölçüde değişecek” denilen raporda, bazı ülkelerin Lizbon antlaşmasına karşı Rus ekonomik ve politik modelini benimsedikleri ve AB'nin Rusya'nın da dâhil olmasıyla çok kutuplu bir yapıya bürünmesini istedikleri ileri sürüldü.

Brexit-Cartoon-1024x733_kopya

KIRIM'IN İLHAKI DENGELERİ BOZDU

Guardian yazarı Mason, Rusya'nın 2014 yılında Kırım'ı ilhak etmesi ile Almanların dengesinin bozulduğunu ve gelecek hakkında açıklamalar yapmamayı prensip edinen Alman generallerinin bundan vazgeçtiğini ileri sürdü. Sızdırılan belgede Almanya'nın alacağı pozisyona dair herhangi bir detay verilmemesi manidar bulunurken, yazar batı dünyasının şimdiden çok zorlu bir döneme girecekleri konusunda herkesin hemfikir olduğunu belirtti.

PUTİN'DEN AB'Yİ BÖLMEK İÇİN SERT ADIMLAR

Putin'in Rusya'sının batılı demokrasilere karşı karma bir savaş başlattığını belirten Guardian yazarı, “bu savaş sadece siber saldırılarla veya Facebook'ta sahte haber üretimi için milyonlarca sterlinlik bir harcama ile sınırlı değil. Putin ayrıca medyanın etkisini kullanarak sağcı popülist partilere finansman sağlamaya ve merkezi zayıflatmak için ayrılıkçı muhaliflere destek oluyor. Bunun son örneği Katalanlar referandumunun Kremlin'den ilham alması” diye yazdı.

AB ORTAÇAĞDAKİ KAN EMİCİLER GİBİ

Bu çöküş için en önemli etmenin de ekonomik sebepler olduğunu belirten Mason, "Acil sorun terörizm olmasına rağmen, en önemli sebep mevcut ekonomik sistem ve yüksek göç seviyeleri ile Avrupalı nüfusunun düşüşüdür. 2015'te yaşanan Yunan krizi Brexit ile Polonya ve Macar hükümetleri ile Avrupa komisyonu arasındaki kopuşta AB'nin kendi dokusuna delik açmaya başladı" dedi.  Yunan Parlamentosu'nun savunma başkanlığını yürüten Syriza Milletvekili Costas Douzinas “AB ülkeleri Yunanistan'a ortaçağdaki kan emiciler gibi yaklaşırken Çinliler sürekli sıcak para getiriyorlar” açıklaması Avrupa'nın kendinden olana bile merhamet etmediğini gözler önüne serdi.

 

Yorum Yaz

  537420

-