24 NİSAN 2018 SALI

500. YILINDA MUKADDES EMANETLER IŞIĞINDA SERGİSİ

İnsan ve Medeniyet Hareketi (İMH) çatısı altında faaliyet gösteren Bahariye Sanat Atölyeleri, Mukaddes Emanetlerin Osmanlı’ya geçişinin 500. Yılı münasebetiyle “Mukaddes Emanetler Işığında Sergisi” düzenledi.


500. YILINDA MUKADDES EMANETLER IŞIĞINDA SERGİSİ

Mukaddes emanetler, Peygamber efendimize, sahabelere, İslam büyüklerine ve Haremeyn'e ait olan eşyalardır. İslam dini ve tarihi bakımından büyük önem arz eden bu özel eşyaların toplanması ve saklanması Peygamber efendimiz daha hayatta iken başladı. Mukaddes emanetlerin korunup saklanması dört büyük halife devrinden sonra Emevi ve Abbasi halifeleri tarafından da sürdürüldü. Mukaddes emanetlerin Osmanlı Devleti'ne geçişi Yavuz Sultan Selim Han'ın 1517 tarihinde Mısır'ı fethedip halife unvanını almasıyla başladı ve 20. yüzyıl başlarına kadar devam etti.

Halen Topkapı Sarayı Müzesi'nde muhafaza edilen, maddi ve manevi değeri büyük olan mukaddes emanetlerden esinlenerek, İstanbul'a getirilişlerinin 500'ncü yılında onları yâd edildi.

Eserler hazırlarken değerlerimizin manevi üstünlüğü korundu. Başta üstad Hattat Hasan Çelebi olmak üzere kendi sanat dallarının ustası sanatkârlar ile 40 parçadan oluşan bir koleksiyon hazırlandı.

Mukaddes Emanetler Işığında Sergisi'nde eserleri sanatseverlerin beğenisine sunulan sanatçılar şöyle;

Hüsn-i Hat: Hasan Çelebi, Ferhat Kurlu, Faruk Dinçer Eratlı, Ayşegül Tekmen, Tezhib: Mamure Öz, Mustafa Çelebi, Serap Bostancı, Hacer Sönmez, Ebru: Hikmet Barutçugil, Alparslan Babaoğlu Katı': Meryem Güney, Minyatür: Özcan Özcan, Gülçin Anmaç, Kalem İşi: Semih İrteş, Kaya Üçer Sedef: Salih Balakbabalar, Cilt: Ali Kunduracıoğlu, Serra Güney, Mozaik: Meyçem Ezengin Serginin Koordinatörlüğünü, İnsan ve Medeniyet Hareketi Sanat Birimi Başkanı, Katı' sanatçısı Meryem Güney üstlendi. Sergi 25 Mart 2017 akşamına kadar 10:00 – 19:00 saatleri arasında Eyüp'te bulunan Bahariye Mevlevihanesi'nde sanatseverlerin ziyaretine açık kaldı. 

Yorum Yaz

  179338

-