25 MAYIS 2020 PAZARTESİ

AB’NİN KENDİSİ PAS TUTMUŞ

“AB'nin kapısı Türkiye'ye açıktır ve açık kalmaya devam edecektir” diyen AB Komisyonu Başsözcüsü Schinas, “Kapının açık kalması için de reform, hukukun üstünlüğü, demokrasi menteşelerinin işlevsel olması gerekir” diyerek AB’nin pas tutmuş düşüncelerini beyan etti.


AB’NİN KENDİSİ PAS TUTMUŞ

Ne dediğini bilmeyen Schinas, Türkiye ve AB ilişkilerinin menteşelerinin pas tutmasını engellememiz gerektiğini söyledi

AB'NİN KAPISI TÜRKİYE'YE HER ZAMAN AÇIKMIŞ

Türkiye'ye muhtaç olduğunu her fırsatta dile getiren Avrupa Birliği ‘AB), Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türkiye'nin üyelik sürecini askıya alma çağrıları yapınca ne diyeceğini şaşırdı. Konuyla ilgili açıklama yapan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başsözcüsü Margaritis Schinas, üyelik sürecinin askıya alınması için tüm üye ülkelerin oybirliğinin gerektiğini ve halihazırda bunun gerçekleşmediğini belirtti. Schinas, “AB'nin kapısı Türkiye'ye açıktır ve açık kalmaya devam edecektir” dedi.

REFORM, HUKUK ÜSTÜNLÜĞÜ VE DEMOKRASİ!

Schinas, kapının açık kalması için de menteşelerin işlevsel olması gerektiğini söyledi. “Kapıyı açık tutmak için ne yapmamız gerektiğini biliyoruz. Menteşelerin pas tutmasını engellemeliyiz. Türkiye-AB ilişkileri açısından menteşeleri reform, hukukun üstünlüğü, demokrasi olarak tanımlamak mümkün" diyen Schinas, “Bu alanda ilerlemeler kaydedildiği müddetçe AB'nin kapısının Türkiye'ye açık kalacak” ifadesini kullandı.

BİZ AB'Yİ ‘KÖTÜ' OLARAK GÖRÜYORUZ

Türkiye'de AB'ye desteğin azaldığına ilişkin ise Schinas, zaman zaman Türk halkına "AB kötü komşu" imajının verildiğini belirterek, "Biz Türkiye'yi 'kötü komşumuz' olarak görmüyoruz. Türkiye önemli ve büyük bir komşu. Coğrafya ve tarih bizi birlikte çalışmaya zorluyor. Biz Türkiye ile ve Türk halkıyla bağlantı kurmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

TÜRKİYE İSTİKRAR DÖNEMİNE GİRİYOR

Türkİye-AB ilişkilerinin geleceğine yönelik değerlendirmede bulunan Schinas, "Türkiye seçim dönemini geride bırakarak önümüzdeki 4 yıl boyunca istikrar dönemine giriyor. Bunu bir fırsat olarak görebiliriz" vurgusunu yaptı. Schinas, Türkiye ve AB'nin özellikle "olumlu gündem" maddeleri üzerinde çalışmaya devam etmesi gerektiğine dikkati çekti.

 

Yorum Yaz

  621455

-