26 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA

ABD BEYİNCİK SORUNU YAŞIYOR

Türkiye iki sondaj gemisiyle Doğu Akdeniz’de doğalgaz arama faaliyetlerini yürütüyor. Bölgede kurulacak olan enerji koridorunun hakimi olmak isteyen ABD, ‘Türkiye sondaj çalışmalarını durdursun’ gibi dengesizce bir açıklamada bulundu.


ABD BEYİNCİK SORUNU YAŞIYOR

GÜÇLÜ TÜRKİYE, ABD'NİN ŞİRAZESİNİ KAYDIRDI

İnsan vücudunun dengede kalmasını sağlayan beynin altında bulunan beyinciktir. Aynı zamanda iç kulakta bulunan yarım daire kanalları da insanın dengede durmasını sağlar. Küresel şeytanların başını çeken ABD'yi insanla karşılaştırmaktan hicap duyarız lakin ABD, bir ülkenin dengede durmasını sağlayan sinir sistemlerini kaybetti. Zira, Türkiye'nin her geçen gün Doğu Akdeniz'de güçlenmesi karşısında şirazesi kayan ABD, ‘Türkiye sondaj çalışmalarını durdursun' deme küstahlığında bulundu.

TÜRKİYE'YE FAALİYETLERİ DURDURMA ÇAĞRISI YAPTI

Dengesiz açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Margan Ortagus, Türk gemilerinin Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon arama faaliyetlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Ortagus, "ABD, Türkiye'nin, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) münhasır ekonomik bölge olarak tanımladığı alanda sondaj faaliyetlerini yapma niyetini duyurmasından derin kaygı duyuyor. Bu adım oldukça provokatif ve bölgede tansiyonu artırma riski taşıyor. Türk yetkililerini bu faaliyetleri durdurmaya ve tüm tarafları itidale davet ediyoruz" dedi.

SINIRLARIMIZI SİZ TAYİN EDEMEZSİNİZ

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin kendi kıta sahanlığında gerçekleştirmekte olduğu sondaj faaliyetine ilişkin olarak ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 5 Mayıs 2019 tarihinde yaptığı açıklamaya sert tepki gösterdi. Açıklamada, “Üçüncü tarafların kendilerini adeta uluslararası mahkeme yerine koyarak deniz sınırlarının nereden geçeceğini tayin etmeye çalışmaları kabul edilemez” denildi.

ARAMA VE SONDAJA KARARLILIKLA DEVAM

“Sondaj ve sismik gemilerimizin, kıta sahanlığımızda, Hükümetimizin 2009 ve 2012 yıllarında TP'ye verdiği ruhsat sahalarında arama ve sondaj faaliyetleri kararlılıkla devam edecektir” cümlesini yer aldığı bakanlık açıklamasında şu açıklama yapıldı:  “Aynı şekilde Rum tarafı Ada'nın eşit ortağı Kıbrıs Türklerini, hidrokarbon kaynakları konusunda karar alma mekanizmalarına dahil etmedikçe veya tek taraflı hidrokarbon faaliyetlerini sona erdirmedikçe, Türkiye Kıbrıs Türklerinin de kıta sahanlığı haklarını korumayı sürdürecektir.”

 

Yorum Yaz

  552205

-