20 AĞUSTOS 2019 SALI

ABD'DE GERGİNLİK SÜRÜYOR: 80 GÖZALTI

ABD'nin New York eyaletinde polis şiddeti ve ırkçılık karşıtı gösterilerde, 80'den fazla kişi gözaltına alındı.


ABD'DE GERGİNLİK SÜRÜYOR: 80 GÖZALTI

New York eyaletine bağlı New York ve Rochesterkentlerinde, binlerce eylemcinin katıldığı polis şiddeti ve ırkçılık karşıtı protesto gösterileri düzenlendi.

New York'un birçok bölgesinde yapılan gösteriler yağmura rağmen gece geç saatlere kadar devam etti.

"Siyahilerin hayatı önemlidir", "Irkçı polise hayır", "Adalet yoksa, barış yok" ve "Eller yukarı, ateş etme" sloganlarının öne çıktığı New York kentindeki protestolarda 15 civarında kişi gözaltına alındı.

Rochester'daki gösterilerde de 74 kişi gözaltına alınırken, bunlar arasında ABC televizyonunun yerel kanalında çalışan Carlet Cleare ve Justin Carter adlı 2 siyahi gazeteci de yer aldı.

Öte yandan yurttaşlık hakları savunucusu ve Ulusal Eylem Ağı'nın Başkanı (National Action Network) siyahi papaz Al Sharpton, Harlem'deki Adalet Evi'nde yaptığı haftalık konuşmasında, Dallas'ta 5 polisin öldürülmesinin "korkunç ve alçakça" olduğunu belirtirken, "Kötü polis memurlarının da masum insanların ölümünden dolayı sorgulanması gerekir." dedi.

Dallas kentinde, ülkenin farklı eyaletlerindeki iki siyahi kişinin öldürülmesinin protesto edildiği gösteride keskin nişancılar tarafından polise ateş açılmış, olayda 5 polis hayatını kaybetmiş, 7 polis yaralanmıştı.

ABD'de daha önce de 2014 yılında Missouri'nin Ferguson şehrinde 18 yaşındaki Micheal Brown adlı siyahi gencin polis tarafından öldürülmesinin adından yaşanan protesto gösterileri sırasında gazeteciler gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan gazeteciler arasında Anadolu Ajansı muhabiri Bilgin Şaşmaz da bulunmuştu.

Yorum Yaz

  779623

-