3 HAZİRAN 2020 ÇARŞAMBA

ABD'DE SİYAHİLER AYRI BİR DEVLET KURUYOR

ABD'de siyahi protestolar devam ederken, ülkenin bir iç savaşa sürüklenip bölünme korkusunu körükleyen bir açıklama geldi


ABD'DE SİYAHİLER AYRI BİR DEVLET KURUYOR

ABD'de siyah silahlı milis grubu Yeni Kara Panterler'in lideri Babu Omowale, siyahilere ‘güney eyaletlerine göç etme' çağrısında bulundu. Omowale'ye göre siyahlar böylece “devlet içinde devlet” kurabilecek ABD'de beyaz polislerin siyahları öldürme olaylarına tepkiler dinmezken ülkenin bir iç savaşa sürüklenip bölünme korkusunu körükleyen bir açıklama geldi.

Siyah haklarını savunmak için kurulan milis grup Yeni Kara Panterler'in lideri Omowale, bir New York radyosuna verdiği demeçte, “(Siyahlar olarak) Louisiana, Mississippi, Güney Carolina, Alabama ve Georgia eyaletlerine geri göç baş- latmalı ve bu eyaletlerin ekonomisini ele geçirmeliyiz. Siyahlar gelince beyazlar çıkacaktır. Bu bizim için o kadar güç süreç değil. Böylece ülke içinde kendi ülkemize sahip olabiliriz” görüşünü savundu. 

'TAMAMEN KOPAMAYIZ'
 
Kara Panter Partisi kurucusu ve P. Newton Silah Kulübü'nün de kurucuları arasında bulunan Omowale, “ABD'den tamamen kopmanın mümkün olmadığının farkındayız. Ama toprağımız, kendi kasabalarımız ve kurallarımız olabilir. Bunlar süreç içinde sağlanır. Siyahların kazandığı paraları kontrol altına alabiliriz. Toplumumuzun siyasetini yönlendirebiliriz. Eğitim müfredatımıza biz karar verebiliriz. Çocuklarımıza ABD tarihinde siyahilerin yerini doğru biçimde aktarabiliriz” dedi.
 
ABD 'AMERİKA AYRIŞIK DEVLETİ' Mİ OLUYOR?
 
ABD'de yaşanan ırkçı gerilim ülkede iç savaş korkusu yaratıyor. ABD basınında ülkenin ayrışmaya gidebileceğine yönelik uyarılar artıyor. Siyah toplumunda yaşanan patlamanın olası sonuçlarını uzmanlara sorduk: 
 
‘AYRIŞMA MUAZZAM'

Prof. Dr. Hasan Köni (Uluslararası İlişkiler Uzmanı)

“Bütün yaşananlar büyük bir ayrışmanın işareti. ABD'de 1968 olaylarından önce de bu tür ayaklanmalar olmuştu, sonrasında ABD'de fırsat eşitliği sistemi geldi.Ancak ayrımcılık bir şekilde sürdü. ABD'de beyaz değilseniz, yükselemezsiniz. Ortadoğu savaşından sonra ABD'nin imajı sarsıldı. Demokraside çok ileride olduklarını göstermek için bir anayasa profesörü ve siyah olan Obama'yı başkan seçtiler. Siyahlar umutlandı. Şimdi ise korkunç bir değişim var ve bir kadını başkan olarak seçecekler. Lobiler Clinton'ı seçecekler. O da lobilerin kuklası olacak. Durumun iyileşeceğine dair işaret yok.” 

‘SİLAHSIZLANMA ŞART'

Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu (Siyaset Bilimci) 

“Amerika'da herkes silah taşıyabiliyor. Buna uzun namlulu tüfekler dahil. Polisler herhangi bir olayda karşısındaki insanda da silah olduğu endişesiyle hareket ediyor ve kuşkulandığı anda vuruyor.
 
Özellikle belli insanlara peşinen suçlu gibi yaklaşıyor. Bu, iletişimsizlikten ve birbirine karşı güvensizlikten meydana geliyor. Bu güvensizliği gidermek için siyasilerin devreye girmesi, silahsızlanmayı özendirmek gerekiyor. Silahlanma bir hak olarak sunulmamalı. Siyasi çıkarlar bu yasaların çıkarılmasını engelliyor. Öyle olunca şimdi yaşandığı gibi sosyal patlamalar geliyor.”

Kaynak:Habertürk

Yorum Yaz

  178191

-