14 AĞUSTOS 2020 CUMA

ABD’DEN TÜRKİYE SINIRINA 10 ASKERİ ÜS

Anadolu Ajansı, ABD’nin terörle mücadele bahanesiyle terör örgütü PKK/PYD’nin işgal ettiği Suriye topraklarında kurduğu ve çoğunu gizlediği 10 askeri üssü teşhir etti...


ABD’DEN TÜRKİYE SINIRINA 10 ASKERİ ÜS

 

Anadolu Ajansı, ABD'nin terörle mücadele bahanesiyle terör örgütü PKK/PYD'nin işgal ettiği Suriye topraklarında kurduğu ve çoğunu gizlediği 10 askeri üssü teşhir etti. Dünya medyasının da gündeme taşıdığı AA'nın bu son derece başarılı haberi, terör örgütlerinin kurucusu ve hamisi ABD'yı çılgına çevirdi. ABD'nin terör örgütü kurduğunu, terör örgütü DAEŞ'in de ABD yönetiminde kurulduğunu son seçim sürecinde Trump itiraf etmişti. Suriye, Libya ve Yemen gibi ülkeleri talan ettiren ABD'nin, Türkiye içinde bitme noktasına gelen PKK'yı Suriye'de büyüterek, Türkiye'nin önünü kesmeye çalıştığı, Türkiye sınırına kurduğu 10 üsle bir kez daha gözler önüne serildi. Ankara'nın ABD'nin bu hamlesini cevapsız bırakmayacağı dile getiriliyor.

EN BÜYÜK VE EN TAHRİPKÂR TERÖRSİT ABD

ABD'nin kurduğu ve hamiliğini yaptığı terör örgütü PKK'nın Suriye kolu Marksist, ateist PYD tarafından işgal edilen Suriye topraklarında, 2'si hava üssü olmak üzere 10 askeri üs kurduğu tespit edildi. Her biri aynı zamanda PYD'nin eğitilip, askeri teçhizatla mücehhez kılındığı bu üstlerin asıl hedefinin Türkiye olduğu görüldü. Bir yandan özel kuvvetleriyle sözde DEAŞ'le mücadele eden ABD, diğer yandan da alçaklıkta DAEŞ'ten geri kalmayan PKK/PYD'yi güçlendiriyor. Terörle mücadele bahanesiyle Suriye'yi üçe-beşe bölmek, Türkiye sınırında PKK devleti kurmak için mücadele eden ABD, PKK'lıları Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) üzerine gönderiyor.

ABD TAKTİĞİ: ÖNCE PKK'YI YERLEŞTİR, SONRA ÜS KUR

ABD 2015 Ekim'in'de PKK/PYD'nin kontrolünde bulunan Suriye'nin Haseke şehrinin kuzeydoğusundaki Rümeylan ilçesinde kargo uçaklarının inebileceği büyüklükte; 2016 Mart'ında ise Ayn el-Arab'ın (Kobani) güneyinde yer alan Harab Işk köyünde ise yalnızca askeri helikopterlerin kullanabileceği hava üssü kurdu. Dünyadaki terör örgütlerinin bir numaralı finansmanı olan ABD'nin 2016 Nisan'ından bu yana PKK/PYD'ye yaptığı askeri sevkiyatın bir kısmını Irak sınırından karayolu ile bir kısmını da Rümeylan'dan kargo uçakları ile yaptığı biliniyor.

BÖLGEYİ TÜMÜYLE İŞGAL HAZIRLIĞI

ABD'nin Suriye'de PKK/PYD kontrolündeki bölgelerde 8 askeri üssü daha bulunuyor. İşgal ettiği bölgelerde stratejik ve operasyonel noktaları seçen ABD, güvenlik gerekçesiyle küçük ve mobilize birlikleri için ekipmanla birlikte her an harekete geçebilecek olan sahra tipi üzerine toprak yığılmış, düz araziler üzerine üs kuruyor. Dönüşümü kolay fabrikalar, konut alanları veya PKK kampları gibi gizli alanları da kullanan ABD, Suriye'nin kuzeyinde “girişe yasak bölge” ilan ettiği topraklarda da üs inşa faaliyetleri yürütüyor.

TERÖRİSTLERE HER TÜRLÜ TEÇHİZAT VERİLMİŞ

ABD'nin sahip olduğu 8 askeri noktada top atışından hava saldırısı idaresine, askeri danışmandan eğitim sorumlusuna, operasyon planlama sorumlusundan aktif birliklere kadar çok detaylı ekipler hazır bulunuyor. Ekiplerini bölgedeki savaşa uygun, hareket kabiliyeti yüksek mühimmat ile destekleyen ABD; üslerine top bataryaları, çok namlulu roketatarlar, istihbarata uygun hareketli ekipman, hava indirme üslerinde Stryker zırhlı araçlar yığmış durumda.

AA'NIN HABERİ, DÜNYA GÜNDEMİNE OTURDU

Anadolu Ajansının, ABD'nin Suriye'de terör örgütü PKK/PYD'nın işgal ettiği bölgedeki 2 hava üssü ve 8 askeri noktasını listeleyen haberi, uluslararası basında manşet ve diğer haberlere konu oldu. AA'nın önceki günkü "Suriye'de 10 noktada PKK/PYD'ye ABD desteği" başlıklı haberinin ardından, Bild gazetesi de, 8 askeri noktadan birinin uydu fotoğrafını yayınladı. Daily Beast ise haberinde, AA'nın yayınladığı listelenin detaylarına yer verdi.

PENTAGON AA HABERİNE ÇILDIRDI

ABD yönetimi, Suriye'deki işgallerinin ve Türkiye sınırına ördüğü askerî ağın haberleştirilmesinden rahatsız oldu. İşi sadece haber yapmak olan bir ajansın özgür haberciliğinden rahatsız olan ABD, Türkiye sınırına neden 10 askeri üs kurduğunu izah etmek yerine, haberin, Amerikan askeri varlığı için risk oluşturduğunu savundu. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Anadolu Ajansı'nın yerel kaynaklardan elde ettiği bilgilerle hazırladığı “Suriye'de 10 noktada PKK/PYD'ye ABD desteği” başlıklı haberine yönelik açıklama yayınladı.

Yorum Yaz

  057802

-