20 AĞUSTOS 2019 SALI

ABD İÇ SAVAŞA DOĞRU İLERLİYOR

ABD'deki birçok eyalette gerçekleştirilen 'Trump için yürü' gösterilerinde karşıt görüşlü gruplar arasında kavga çıktı. Karşıtların daha fazla olduğu gösterilerde iki grup arasında ölümüne kavgalar yaşandı. Mütehassıslar bu çatışmaların devamı halinde ABD’nin iç savaşa doğru sürükleneceğini söylüyor.


ABD İÇ SAVAŞA DOĞRU İLERLİYOR

Trump'ın başkan seçilmesi başta Hillary ve Obama taraftarları olmak üzere birçok camiada tepkiye yol açmıştı. Trump'ın göçmen ve Müslümanları hedef tahtasına oturtmasından sonra yükselen tansiyon dinmek bilmiyor. Sık sık sokaklara dökülen Trump karşıtları Başkan'ın istifasını isterken; Trump taraftarları da azınlıkta olsalar da başkanlarını savunmak için tepkilerini göstererek karşıtlarla karşı karşıya geliyor. Polisin tansiyonu düşürmek için yetersiz kaldığı hadiselerde çok sayıda insan yaralanırken birçok iş yeri zarar görüyor. Hadiselerin ilerlemesi, ülkenin iç savaşa sürüklenebileceğini gösteriyor.

Ana akım medya, sivil toplum kuruluşları ve özellikle azınlık grupların yoğun eleştirilerine muhatap olan ABD Başkanı Donald Trump'ın destekçileri, 30'a yakın eyalette 4 Mart tarihinden esinlenerek, "March 4 Trump" (Trump için yürü) etkinlikleri düzenledi.

Başkent Washington D.C., New York, Michigan, Florida gibi bir çok şehir ve eyalette düzenlenen gösteriler genellikle sakin geçerken, California'nın Berkeley şehrinde Trump taraftarları ile karşıtları buluştu.

Yumruklar ve sopalarla kavga eden gruplar birbirlerine biber gazı da attı. Polisin müdahale ettiği hadiselerde bazı kişiler yaralanırken, polis en az 5 kişiyi gözaltına aldı.

Minnesota'da da yaklaşık 300 kişilik Trump taraftarına 50 kişilik karşı grubun müdahalesi sonucu kavga çıktı. Polisin 6 kişiyi gözaltına aldığı kaydedildi.

Washington eyaletindeki gösterilerde çıkan hadiseler nedeniyle 4, Tennessee'deki gösterilerde ise 2 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Trump taraftarları New York'ta da Trump Tower önünde toplanarak, Başkan Trump'a destek mesajları verdi.

Gösteriler çok sayıda şehirde düzenlense de katılımcı sayısı olarak Trump karşıtı protestolardaki sayıların altında kaldığı görüldü.

Yorum Yaz

  192371

-