17 AĞUSTOS 2019 CUMARTESİ

ABD LEJYONERLERİ NEREDE KULLANACAK?

Suriye'nin doğusundaki Deyrizor’da önceki gün yüzlerce DEAŞ'lı teröristin, ABD güçlerine teslim olduğu duyurulmuştu. ABD, teröristleri, terör örgütü YPG/PKK işgalindeki Ömer petrol sahasında bulunan üssüne nakletti. Teslim olduğu öne sürülen DEAŞ'lıların yaklaşık 800'ünün yabancı olduğu bildiriliyor. Bu kuşkulu gelişmenin ardından yüzlerce teröristin akıbeti tartışma konusu oldu.


ABD LEJYONERLERİ NEREDE KULLANACAK?

Ülkelerinde durduramadıkları insanları Suriye'de imha ettiler

Önce Irak'ı çökerten ABD, Rusya korkusuyla doğrudan Suriye'ye giremedi. ABD, Suriye'yi parçalamak için önce Avrupalı ortaklarıyla DAEŞ'i kurdu. Ülkelerindeki radikal örgütlerin elemanlarını; sinsi senaryolar, dini ve siyasal propagandalarla Ortadoğu'ya yönlendirdi ve bölgeyi kan gölüne çevirdi. Ardından da terör örgütleriyle iş tuttu ve Avrupalı koalisyon ortaklarıyla Irak ve Suriye'de Esed'in bulunduğu bölgeler hariç bombalamadık yer bırakmadı. Bölgede terör örgütlerini destekleyen ve onları silahlandıran ABD, şimdi yeni senaryolar peşinde.

Gözaltına alınıyorlar para karşılığı serbest bırakılıyorlar

Suriye ve Irak'ta devlet kuracağı öne sürülen DEAŞ'lılar, şimdi teslim oluyor. YPG/PKK, ele geçirdiği DEAŞ'lı teröristleri Rakka ve Haseke'deki cezaevlerine götürüyor ve bu kişilerin sonradan salıverilmesi için anlaşmalar yapıyor. Son olarak Kasım 2018'de DEAŞ elebaşlarından Ebu Halit El Suri kod adlı Cemal Feyyad El Hüseyin'i 100 milyon Suriye lirası yaklaşık 1 milyon Türk lirası karşılığında serbest bırakmıştı. Pazarlığı PKK/YPG'nın uzantısı ve ABD'nin kurduğu Suriye Demokratik Güçleri adlı örgütler yürüttü. DEAŞ'lı teröristlerin yanında binlerce aşiret mensubu gözaltına alınmış ve fidye alınarak serbest bırakılmıştı.

Koz olarak kullanıyor

Para karşılığı DEAŞ'lı teröristleri salan YPG/PKK, bunu zaman zaman koz olarak kullanıyor.

Koalisyon sözcülerinden Eric Pahon, 14 Kasım 2017'de bu anlaşmalara ilişkin yaptığı açıklamada, "Koalisyon tamamen katılmasa da ortaklarımızın kararına saygı duyduk" ifadesini kullanmıştı.

ABD'nin bölgeden çekilme kararının ardından, SDG ismini kullanarak sosyal medyada yaptığı yazılı açıklamada örgüt, "Bu karar, terörün yeniden canlanarak bölgede karşı terör kampanyasına başlamasına yol açacaktır." ifadesiyle ABD'yi tehdit etmişti. Şimdi ise en çok sorulan soru şu:ABD, bu paralı askerleri nerede kullanacak?

Yorum Yaz

  205739

-