28 ŞUBAT 2020 CUMA

ABD'Lİ MÜSLÜMANLARDAN İSLAMOFOBİ İLE MÜCADELE

ABD’de Müslüman sivil toplum kuruluşları, İslam’ın halka daha iyi anlatılması için ibadethanelerde belirli günlerde halka açık etkinlikler düzenleyecek.


ABD'Lİ MÜSLÜMANLARDAN İSLAMOFOBİ İLE MÜCADELE

ABD'de önde gelen Müslüman sivil toplum örgütlerinin çatı kuruluşu olan ABD Müslüman Organizasyonları Konseyi (USCMO), başkent Washington'daki Ulusal Basın Kulübü'nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya aralarında Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), Kuzey Amerika İslam Toplumu (ISNA), Kuzey Amerika Müslüman Birliği'nin de bulundu önde gelen birçok Müslüman sivil toplum kuruluşunun temsilcisi katıldı.

USCMO Genel Sekreteri Usame Cemal, Fransa'nın başkenti Paris ve California eyaletindeki terör saldırılarının ardından artan İslam karşıtlığıyla mücadele etmek için üzerlerinde büyük bir sorumluluk olduğunu vurguladı. Bu doğrultuda da Müslüman sivil toplum kuruluşları olarak Virginia eyaletinde kapsamlı bir toplantı yaptıkları bilgisini veren Cemal, islamofobi ve Amerikalı Müslümanlara karşı nefret suçlarıyla daha iyi baş edebilmek noktasında atabilecekleri adımları değerlendirdiklerini kaydetti.

Gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimlerinde Müslümanların oy kullanmalarının önemli olduğunu dile getiren Cemal, ülke genelindeki en az 1 milyon Müslüman seçmenin oy kullanmasını sağlayacak bir girişim başlattıkları bilgisini verdi. Cemal, konseylerinde yer alan tüm organizasyonların taban örgütlenmesi yaparak Müslüman toplumun da seçimlerde daha fazla yer almasını hedeflediklerinin altını çizdi. Hiçbir partiyi veya adayı desteklemediklerini, herkesin özgürce tercihinde bulunmasını benimsediklerini ifade eden Cemal, “Bu toplumun parçası olan Müslümanların da seçimlerde seslerini duyurması gerekli” diye konuştu.

İslam'ın ve Müslümanların daha iyi anlaşılabilmesi için ülkedeki cami ve mescitlerde belirli günlerde halka açık etkinlikler düzenleyeceklerini dile getiren Cemal, ayrıca son günlerde sayıları dikkat çekici seviyede artan ibadethanelere ve Müslümanların kuruluşlarına yönelik saldırılara anında müdahale edebilmek için "acil durumlara hazırlık ve müdahale" içinde olacaklarını kaydetti.

ABD'nin en büyük Müslüman örgütlerinden CAIR Başkanı Nihad Awad da ABD'de 11 Eylül saldırılarından sonraki döneme göre şimdi islamofobinin daha endişe verici boyutlara ulaştığını söyledi.

Yorum Yaz

  773770

-