3 HAZİRAN 2020 ÇARŞAMBA

ABD’NİN EN ŞIK TAKLASI PYD İÇİN!

ABD, CENTCOM aracılığıyla PYD’ye kalkan olurken bir yandan da uluslararası imajını korumak için yine PYD’yi kullanıyor. ABD yönetimi PKK’nın Irak ve Suriye’deki uzantılarının 15 yaşından küçükleri zorla silah altına alarak işlediği savaş suçuna onay verdi. Öte yandan CENTCOM uzun zamandır Tweeter hesabından PYD’li çocuk savaşçıların fotoğraflarını paylaşıyor.


ABD’NİN EN ŞIK TAKLASI PYD İÇİN!

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), çocuk istihdam ederek savaş suçu işleyen örgütlere ağır ve hafif silah yardımı yapılmasının önünde bir engel olmadığını savundu. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın (CENTCOM) geçen hafta sonu Twitter hesabından paylaştığı fotoğraflarda görülen “küçük yaştaki savaşçılar”a ilişkin, “Suriye'deki gruplara destek verme şartları arasında 'savaşçıların belli bir yaşta olması' koşulunun bulunmadığı” açıklamasını yaptı.

centcom-1  centcom-3

Uluslararası hukuka göre 15 yaş altı çocukların silah altına alınması savaş suçu sayılırken Pentagon Sözcüsü Albay Jeff Davis, ABD ordusu için savaşma yaşının kaç olduğuna yönelik bir soruya “Savaşmanın yaşının olduğunu bilmiyorum” yanıtını verdi.

“ABD hükümeti çocuk savaşçılara göz yummuyor” açıklaması yapan CENTCOM, PYD'ye bağlı SDG'ye verilen desteğin koşulları arasında çocuk savaşçıların istihdamına yönelik bir madde olup olmadığı sorusunu ise yanıtsız bıraktı.

Pentagon'dan itiraf

Bir Pentagon yetkilisi ise CENTCOM'un Suriye'de SDG şemsiyesi altındaki gruplara destek vermesi karşılığında “istihdam edilecek savaşçıların belirli bir yaşta olması” gibi bir koşul olduğunu hatırlamadığını ifade etti.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, “Elbette 18 yaşından küçük birine silah verilip savaşa gönderilmesi kabul edilecek bir durum değil ancak bölgedeki durum ve kültürel yapı göz önüne alındığında çok şaşırtıcı değil. Biz onlara (gruplara) sadece destek verip DAEŞ ile savaşmalarını istiyoruz. Kimi nasıl istihdam ettiklerine bakmıyoruz” açıklamasını yaptı.

Kaçırılan çocuklar

PYD/PKK unsurlarının arasında çok sayıda Kürt ve Yezidi çocuk olduğu birçok uluslararası örgütün raporlarına yansıdı. PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin geçen yıl örgütün Halep kentine bağlı Münbiç ilçesi ve çevresinde, kız ve erkek çocukları zorunlu olarak savaşta istihdam ettiği bildirilmişti.

CENTCOM'un paylaştığı fotoğraflarda Suriye'nin kuzeyinde dağıtılan silahların küçük yaştaki savaşçılara da verildiği görülüyor. Fotoğraflarda, ABD'nin sağladığı silah ve ekipmanların, büyük bölümünü terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) gönderildiği kaydedilmişti.

CENTCOM'dan iki yüzlü paylaşımlar

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığının (CENTCOM) sosyal medya hesabında, terör örgütü PYD/PKK'nın başını çektiği Suriye Demokratik Güçleri (SDG) şemsiyesi altında küçük yaşlarda istihdam edilen kızlarla ilgili yeni fotoğraflar paylaşıldı. CENTCOM'un geçen hafta sonunda Twitter'dan paylaştığı ve Suriye'nin kuzeyinde dağıtılan silahların "küçük yaşlardaki savaşçılara" da verildiğini gösteren fotoğraflar tartışmalara neden olmuştu. Buna rağmen komutanlık, dün yine sosyal medyadaki paylaşımında, silah eğitimine tabi tutulan ve yaşları 15 civarında olan kızların fotoğrafları ile "savaşmaya hazırlar" mesajına yer verdi.

CENTCOM komutanı Votel'den Türkiye'ye ‘PYD'yi vurmayın' çağrısı

Joseph Votel, Türkiye'nin Suriye'nin Menbiç bölgesinde bulunan Kürt güçlere saldırmasının DAEŞ'le mücadeleyi zorlaştırabileceğini söyledi.

Votel bu sözleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Türk ordusu El Bab'ın ardından Menbiç'e yönelecek" açıklaması üzerine sarf etti.

Foreign Policiy dergisine konuşan Votel, söz konusu gelişmenin bölgede ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin faaliyetlerini etkileyebileceğini vurguladı.

Votel, Suriye'nin kuzeyinde ABD destekli güçler ile Türk ordusu arasında çatışma yaşanmasını önlemek için Ankara ile 'kapsamlı işbirliği' yaptıklarını ifade etti. Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı İlnur Çevik de, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) El Bab'dan sonraki hedefinin, Fırat Nehri'nin batısında yer alan Menbiç kenti olduğunu dile getirmişti.

ABD, terör örgütlerini büyütmek için 928 günde 11,7 milyar dolar harcadı

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığına (CENTCOM) bağlı Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu verilerine göre 8 Ağustos 2014 tarihinden beri 928 günlük harekâtın maliyeti 11,7 milyar dolara ulaştı.

CENTCOM'un aylık olarak güncellediği rakamlara göre operasyonların günlük maliyeti ise 12,7 milyon dolara vardı. Söz konusu miktarın yüzde 40'ının uçuş masraflarına, yüzde 22'sinin saldırılarda kullanılan mühimmata, yüzde 38'inin de lojistik ve misyon destek ile geri hizmet masraflarına harcandığı kaydedildi.  CENTCOM verilerine göre, 8 Ağustos 2014 ile 22 Şubat 2017 tarihleri arasında 14 bin 527'si ABD uçaklarınca olmak üzere DAEŞ karşıtı koalisyon 18 bin 458 hava saldırısı gerçekleştirdi.

Yorum Yaz

  259053

-