25 MAYIS 2020 PAZARTESİ

Kemal Çiftçi

ABD’NİN SAVAŞ MAKİNASI!

Kemal Çiftçi

Kudüs meselesi, Golan Tepeleri, Suriye, Akdeniz ve İran gerilimi… Ve tabii ki S-400 füze krizi!

Bugünlerde ABD bölgemizde ne yapmaya çalışıyor?

“İş kişinin aynasıdır lafa bakılmaz” demiş atalarımız. Ya da “Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan bellidir.” O halde ABD ne derse desin, gerek İran konusunda ve gerekse Doğu Akdeniz'de ne yapmaya çalıştığını anlamak için müneccim olmaya gerek yok.

Amerika Birleşik Devletleri, 2001 yılından bu yana Ortadoğu'da ve Asya'da yürüttüğü savaşlarda 5,9 trilyon dolar harcadı.

 Yakın zamanda açıklanan bir rapora göre, 11 Eylül bahanesiyle Afganistan ve Irak'ta başlayan ve daha sonra Suriye'de devam eden savaşların ABD'ye olan maliyeti 6 trilyon dolara yaklaşıyor. Söz konusu rapor, ABD'nin Brown Üniversitesi bünyesinde bulunan Watson Uluslararası ve Kamuoyu İlişkiler Enstitüsü tarafından düzenlendi. 

 Yine aynı rapordan öğreniyoruz ki,  bu savaşlarda 750.000 kadar insan ölmüştür. Bunların 244.000'i ise masum siviller. Yaralanan, sakat kalan ve psikolojisi bozulan sivillerin sayısını ise kimse bilmiyor. Ayrıca savaşlar yüzünden 10 milyon insan yerinden yurdundan ayrılmak zorunda kalmış.

 Bütün bunlar neden yapıldı? Bu kadar masraf ve insan kaybına karşılık elde edilen fayda neydi? Buna verilecek mantıklı ve insaflı bir cevap var mıdır? Son yirmi yılda böylesine büyük dramlara sebep olan ABD, bundan sonra ne yapabilir? Veya ne yapmaya çalışıyor?

 Bugüne kadar yaptıkları, yapacaklarının garantisidir diye düşünürsek, çok geç olmadan, herkesin aklını başına alması gerekir. Bu konuda üzerimize düşeni yapmak zorundayız. Aksi takdirde son pişmanlık fayda vermez.

 Filin zücaciye dükkânına girmesine izin vermemek gerekiyor.

KEMAL ÇİFTÇİ - TERCÜMEİHÂL

1959 yılında Ardahan’ın Göle ilçesinde doğdu. 1975 yılında Erzurum Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl ODTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümüne girdi. 1977 yılında yeniden sınava girerek İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümüne kayıt yaptı. 1982 yılında İ.Ü Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Aynı fakültede Amerikan Kültürü ve Edebiyatı sertifikası da aldı. Öğrencilik döneminde serbest tercümanlık yaptı. 1985 yılında askerlik görevi dolayısiyle İzmir Maltepe Askeri Lisesinde İngilizce öğretmenliği yaptı. Daha sonra Özel Akasya Kolejinde öğretmenlik yaptı. 1986 yılında bilim ve teknoloji dergisi İnsan ve Kainat dergisinde mütercim olarak gazeteciliğe başladı. Daha sonra bu derginin yazı işleri müdürlüğünü üstlendi ve 1993 yılına kadar bu görevini sürdürdü. Bu dönemde Türkiye gazetesi adına yurt dışında bilimsel toplantıları izledi, bu konularda haber ve röportajlar yaptı. 1989-1990 yılları arasında İ.Ü. İktisat Fakültesinde okutmanlık yaptı. Bu süre zarfında British Council bünyesinde düzenlenen Liverpool Üniversitesi DOTE (Diploma for Overseas Teachers of English) programına devam etti. 1993-1996 arasında TGRT’de yapımcı-yönetmen olarak görev yaptı. 1996 yılında Reklam ve prodüksiyon firması Yedi Renk İletişim’in kurucuları arasında yer aldı. 1997 yılında Yeni Şafak Gazetesinde köşe yazarı olarak çalıştı. 2004 yılında Bilim Sanat Felsefe Akademisi’nin kuruluşunda görev aldı ve 2008 yılına kadar burada Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Halen Yedirenk İletişim Grubunda Ajans Başkanı olarak görevine devam etmektedir. İLESAM, Türkiye Yazarlar Birliği, New York Bilimler Akademisi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesidir. İngilizce, Arapça ve Farsça biliyor. YAYINLANMIŞ ESERLERİ• Bilim Penceresinden• Bilim nereye koşuyor?• Uzay’da Hayat Var. Tercümeleri:• Asil Nadir Olayı (Tim Hindle)• The Brotherhood (Stephan Knight)• The Last Cry of the Swan (Çanakkale Destanı)• Konuş Benimle Angel (Evelyn Valarino)• The Garden of Besmeleh

KEMAL ÇİFTÇİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  651847

-