1 EKİM 2020 PERŞEMBE

ABD’NİN TEHDİTLERİ VIZ GELİR TIRIS GİDER

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki varlığından rahatsız olan küresel şer odaklarının başını çeken ABD, bölgede oluşacak enerji koridoruna hakim olmak için her türlü şeytanlığı yapıyor. “Washington yönetimi bölgede sondaj çalışmaları yapmasını engellemek ve Kıbrıs'tan çekilmeye zorlamak için Türkiye'yi ekonomik ve askeri olarak tehdit etmektedir' diyen Emete Gözügüzelli, 'Türkiye Kıbrıs'ta izlenen haydutluk stratejisini kabul etmeyecek' ifadesini kullandı.


ABD’NİN TEHDİTLERİ VIZ GELİR TIRIS GİDER

‘TÜRKİYE'NİN TEZLERİ KABUL EDİLDİ' DEMEK BÜYÜK BİR HATA

Beyaz Saray'da görüntülenen yeni Doğu Akdeniz enerji sahaları ve isale yollarını gösteren haritaya ilişkin bazı yayın organları tarafından "Türkiye'nin kıta sahanlığı tanındı, Yunanistan tamamen dışlandı" şeklinde yapılan haberlerle ilgili konuşan Akdeniz Üniversitesi Devletler Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Emete Gözügüzelli, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Uluslararası Enerji İşleri Koordinatörü Amos Hochstein'a yaptırılan haritayı ‘Türkiye'nin tezleri kabul edildi' şeklinde okumanın büyük bir hata olduğunu belirtti.

ABD'NİN İZLEDİĞİ YOL RESMEN HAYDUTLUKTUR

ABD yönetiminden Türkiye'nin tezlerini kabul ettiğine dair tek bir diplomatik açıklama olmadığına dikkati çeken Dr. Gözügüzelli, "Bilakis Washington yönetimi bölgede sondaj çalışmaları yapmasını engellemek ve Kıbrıs'tan çekilmeye zorlamak için Türkiye'yi ekonomik ve askeri olarak tehdit etmektedir. Bu izlenen haydutluk stratejisinin Türkiye tarafından devletin en üst düzeyinde kabul görmeyeceği başta Erdoğan ve hükümetçe net bir şekilde ortaya konmuş ve KKTC sahalarında Yavuz sondaj gemisinin sondaj faaliyetlerine başlayacağı tüm dünyaya deklere edilmiştir" dedi.      

ABD'NİN HARİTA OYUNUNU BOZACAĞIZ

Dr. Gözügüzelli, Hochstein Amerika'nın bölgede doğru seçim yaptığını ve mevcut yapıyı yeniden keşfetmeye gerek olmadığını belirtiyor. Gözügüzelli, “Yani bu ne demek? Amerika'nın şu an izlediği stratejisinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Yunanistan ve Mısır, İsrail hatta Lübnan dahilinde proaktif olarak yürüttüğü strateji ile nettir. Hochstein, bu haritanın 2015-2017 Kıbrıs müzakere süreci boyunca şahsen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a sunulduğunu belirtiyor. Yani Amerika Kıbrıs'ı verin bu stratejilerden yararlanın noktasında davrandığı için Türkiye bugün cezalandırılmaya ve bölgede yalnızlaştırılıp tecrit altında bırakılmaya yönelik yürütülen stratejilere karşı hamleler yapıyor” diye konuştu.

Yorum Yaz

  018754

-