23 EYLÜL 2019 PAZARTESİ

ABD'NİN VERDİĞİ SİLAHLAR PKK'DA ÇIKTI

ABD'nin geçtiğimiz günlerde Suriye'ye havadan attığı 50 ton mühimmatta yer alan bir silahı ilk kez PKK kullandı.


ABD'NİN VERDİĞİ SİLAHLAR PKK'DA ÇIKTI

ABD geçtiğimiz hafta Suriye'nin Haseke vilayetine havadan 50 tonluk mühimmat indirmişti. Araplar için indirildiği iddia edilen mühimmatın PKK'nın Suriye kolu YPG'ye geçtiği ortaya çıkmıştı. Ahmet Davutoğlu'nun, "O silahlar PKK'dan çıkarsa gerekeni yaparız" açıklamasının ardından yeni bir gelişme yaşandı.

O SİLAH ŞIRNAK'TA ORTAYA ÇIKTI

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde PKK'lı teröristlerin 25 Eylül akşamı eş zamanlı olarak ilçe Emniyet Müdürlüğü, askeri birliklere yönelik düzenlediği saldırıda 2 asker şehit olurken, 8 asker de yaralanmıştı.

PKK İLK KEZ FÜZE KULLANDI

Olayın üzerinden neredeyse bir ay geçtikten sonra PKK'lıların saldırıda ilk kez füze kullandığı ortaya çıktı. Füzenin fotoğrafı sosyal medyada paylaşılırken, PKK'nın bu silahı ABD'nin Suriye'ye indirdiği mühimmattan aldığı belirtiliyor.

METİS-M FÜZESİ

Metis-M olarak bilinen füze SSCB tarafından geliştirilen güdümlü tanksavar füzesi. Füzenin NATO'daki adı ise AT-13 Saxhorn-2.. Metis-M sistemi bomba fırlatıcı silahların sahip olduğu menzil, isabet oranı ve ölümcüllüğe sahip bir silah. Sahip olduğu küçük ve hafif yapısından ötürü sistem her türlü arazi şartında hatta akarsu geçişlerinde bile kolaylıkla taşınabiliyor.

Yorum Yaz

  943190

-