9 AĞUSTOS 2020 PAZAR

ABD S-400’LERİ HAZMEDEMEDİ

Türkiye’nin tüm itirazlara rağmen Suriye’de yaptığı operasyonlar, dış politikada egemen küresel güçlerin sömürgeci planlarına itiraz etmesi, bağımsızlığın teminatı silah sanayiinde atılan adımlar ve Rusya’dan alınan S-400’ler ABD’nin derin devletini adeta kudurttu.


ABD S-400’LERİ HAZMEDEMEDİ

ABD Başkanı Donald Trumap'ın itirazlarına rağmen Türkiye'ye askeri ve finansal yaptırımlar öngören tasarı ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde 4'e karşı 18 evet oyu ile kabul edildi. Senato son olarak da Ermeni tasarısını kabul ederek sözde Türkiye'yi köşeye sıkıştırmak için adımlar atmaya devam ediyor.  ABD Senato Dış İlişkiler Komitesinde onaylanan "Türkiye'ye yaptırım" tasarısı, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 almasını ve Suriye'deki askeri adımlarını hedef alırken, askeri ve finansal yaptırımlar öngörüyor.  Kabul edilen tasarılar iki ülke arasındaki ilişkileri yeniden gerdi. 

Finansal kuruluşlar ve F-35'ler maddeler arasında

İki gün önce kabul edilen 2641 no'lu  "ABD'nin ulusal güvenliğinin desteklenmesi ve DEAŞ'ın yeniden canlanmasının engellenmesi" başlıklı tasarıda, "Suriye'de istikrarın desteklenmesi", "Suriye'deki Kürt mülteci krizi", "yaptırımlar" ve "iptal koşulları" şeklinde 4 başlık yer alıyor.

Türkiye'nin, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasının eleştirildiği ve Barış Pınarı Harekatı kapsamındaki askeri adımlarının "kabul edilemez" olarak nitelendirildiği tasarıda, Türkiye'ye bazı askeri ve finansal yaptırımlar uygulanması isteniyor.

Tasarıda, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde YPG/PKK terör örgütüne karşı icra ettiği Barış Pınarı Harekatı eleştirilirken, bu operasyonu mümkün kılan kişi ve kurumlara yaptırım öngörülüyor.

ABD Büyükelçisi Satterfield, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

 Türkiye kararlara en üst düzeyde tepkilerini dile getirdi.  Gerekli siyasi ve diplomatik girişimlerde bulunuldu. ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, ABD Senatosu'nun 1915 olaylarıyla ilgili aldığı karara ilişkin Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal, ABD Senatosunda önceki gün kabul edilen Ermeni tasarısı ile ilgili Bakanlığa çağrılan ABD Büyükelçisi Satterfield'e, Türkiye'nin karara karşı tepkisini iletti.Söz konusu karara ilişkin açıklamada bulunan ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Amerikan yönetiminin pozisyonunun değişmediğini, görüşlerinin ABD Başkanı Donald Trump'ın nisanda yaptığı son açıklamasında yansıtıldığını belirtmişti. 

 

Yorum Yaz

  137156

-