31 MAYIS 2020 PAZAR

ABD TERÖRİSTLERLE İÇ İÇE GİRMİŞ

Zihni dünyasında gel-gitler yaşayan sarı şeytan Trump, Suriye’den çekileceğiz demesine rağmen, ABD’li Bolton akla ziyan açıklamalarla buradan çıkmalarını şarta bağladı. Bu duruma tepki gösteren Bakan Çavuşoğlu, terör örgütleriyle bu kadar iç içe olduktan sonra ayrılmanın zor olduğunu belirtti.


ABD TERÖRİSTLERLE İÇ İÇE GİRMİŞ

TAKİP ETTİĞİMİZ EN ÖNEMLİ KONU, SURİYE

Türk Dış Politikasındaki Son Gelişmeler, hakkında TBMM Dışişleri Komisyonunu bilgilendirme yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dış politika gündeminde birçok önemli konuyu aynı anda takip ettiklerini, öncelikli konulardan birinin ise Suriye olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, "Görüyoruz ki ABD'nin bu kararından ABD'yi vazgeçirmek için çaba sarfeden ülkeler de var. ABD içinde farklı sesler var. Tüm bunları konsolide etmeye çalışıyoruz” dedi.

ABD'NİN SÖYLEMLERİNİ REDDEDİYORUZ

Bakan Çavuşoğlu, “Son günlerde, ABD'nin mazeret olarak, özellikle 'Kürtleri öldürmeyin' gibi söylemlerini de şiddetle reddettiğimizi zaten defaatle söyledik” diye konuştu. “Burada, çekilmekte ABD'nin bazı zorlukları olduğunu görüyoruz” diyen Çavuşoğlu, bir terör örgütüyle bu kadar iç içe olduktan sonra, bu kadar angaje olduktan sonra terör örgütünden ayrılmak o kadar da kolay olmuyor” ifadesini kullandı.

FIRAT'IN DOĞUSUNDA TEDBİRİMİZİ ALDIK

Türkiye'nin terörle mücadele kararlılığına dikkati çeken Çavuşoğlu, "YPG/PKK'nın Suriye topraklarında güçlenerek ülkemize tehdit oluşturmasının önüne geçmek için gerekli tedbirlerimizi aldık. Adımlarımızı nasıl Afrin'de attıysak, nasıl Fırat Kalkanı ile Fırat Nehri'nin batısında Cerablus bölgesinde ve El Bab'a kadar adımlarımızı attıysak, Fırat'ın doğusunda da bu adımları atmaktan hiçbir zaman çekinmeyeceğiz" diye konuştu.

AKDENİZ'DE SONDAJA BAŞLIYORUZ

Ege ve Doğu Akdeniz'deki gelişmelere de değinen Çavuşoğlu, "Yeni gelecek platformumuzla beraber Kıbrıs etrafında sondajlara başlıyoruz" dedi. Fatih-1 gemisinin Alanya-1 bölgesinde sondaja başladığı bilgisini veren Çavuşoğlu, "İkinci gemimiz de ulaşmak üzere. Onu da Kıbrıs etrafına göndererek sondajlara başlayacağız" ifadesini kullandı.

YEMEN ÖNCELİĞİMİZ

Çavuşoğlu, "Yemen sorununun çözülmesi bu sene önceliklerimiz arasında olacak. Çok sayıda kişinin açlık ve hastalık gibi zor şartlar altında yaşadığını, insani yardımların ulaştırılmasında bile zorluklar yaşanıyor” dedi.

Yorum Yaz

  021506

-