9 AĞUSTOS 2020 PAZAR

ABD, TÜRKİYESİZ OLACAĞINA GERÇEKTEN İNANIYOR MU?

Suriye savaşını körükleyen ABD’ye Soçi zirvesi sonrasında bir haller oldu. Trump, Erdoğan’ı arayıp ‘PYG’ye silah vermeyeceğiz’ vaadinde bulundu. Ancak bu ne Türkiye, ne de batı kamuoyunda inandırıcı bulundu. Trump’ın rol çalmaya çalışması, PYD cephesinde ise Barzani’den sonra satış sıranın kendilerine geldiği endişesine yol açtı. Gelişmeyi Türkiye’den nefret etmesi ile de tanınan Robert Fisk, “Ortadoğu’da etkisini kaybeden ABD, PKK/PYD’yi satacak” şeklinde değerlendirdi.


ABD, TÜRKİYESİZ OLACAĞINA GERÇEKTEN İNANIYOR MU?

ABD, ORTADOĞU'DA KAYBETTİ

Küreselcilerin İngiltere merkezli The Independent gazetesinin, batılıların en çok itibar ettiği ve Türkiye'den nefret etmesi ile de tanınan Ortadoğu muhabiri Robert Fisk'e göre, “Ortadoğu politikaları tükenen ABD Kürtleri artık terk edecek.” Türkiye, Rusya ve İran'ın Soçi'deki zirvede Suriye üzerinde vardığı anlaşma ve hemen ardından ABD Başkanı Doland Trump'ın, “Terör örgütü YPG'ye artık silah vermeme” kararı almasını yorumlayan Fisk ilginç bir analiz kaleme aldı.

KÜRTLERİ TERK EDECEK

ABD'nin Ortadoğu'daki etkisini tümüyle kaybettiğini yazan Fisk, “ABD bölgede hiçbir olumlu etki yapamadı, hiçbir sorunun çözülmesini sağlayamadı. ABD politikaları sonucunda Ortadoğu'da insan haklarından söz eden de kalmadı. ABD muhtemelen gelecek aylarda Kürtleri ya terk edecek, ya ihanet edecek ya da unutacak” diye yazdı.

ABD VE PKK/PYD İLE DALGA GEÇTİ

ABD'yi ve PKK, PYD, YPG gibi terör örgütlerini alaya muhabir Fisk, “Kürtler ve hepsi üç harfli kısaltmalardan oluşan tuhaf isimli milisleri destekleyen az sayıdaki Amerikan özel güçleri hariç, ABD gerçekten de bir Cheshire kedisine dönüştü; bazen gözümüzün önünden tamamen kayboluyor. Belki de geriye sadece Cheshire kedisinin gülümsemesi kalacak” değerlendirmesinde bulundu.

AMERİKAN MEDYASI: TRUMP, TÜRKİYE'NİN DESTEĞİNE MUHTAÇ

Öte yandan ABD'nin Ortadoğu politikalarının başarısızlığına dikkat çeken diğer bir gazete ise Washington Post (WP) oldu. ABD Başkanı Trump'ın YPG'ye silah sevkiyatını bitirme sözü vererek, Türkiye'nin desteğini kazanmaya çalıştığını yazan Amerikan gazetesinde, “Trump yönetimi YPG'ye silah sevkiyatını sona erdirmeyi vadederek, Suriye'deki normalleşme süreci ve Rusya-İran etkisini kırmak için Türkiye ile yakınlaşma çabası. Bu yeni dönemde, YPG yüzünden Türkiye'yi kaybetme noktasına gelen ABD, bölgede eli zayıflayınca yeniden Türkiye'ye dönmeye çalışıyor” yorumu yapıldı.

Yorum Yaz

  317441

-