22 EYLÜL 2020 SALI

ABD’YE MİSİLLEME ŞART

Türkiye’yi köşeye sıkıştırmaya yönelik ABD’de devam eden Hakan Atilla davasında jüri kararını verdi ve Atilla’nın kara para aklamadığına ancak ABD’ye karşı 5 suç işlediğine hükmetti. New York’taki FETÖ’cü hâkim Richard Berman’ın da jürinin sözde kararına iştirak etmesi bekleniyor. Türkiye, ABD’den çıkan karara çeşitli açıklamalarla sert tepki gösterdi. Biz ise YENİSÖZ olarak aylardır sorduğumuz sorularımızı tekrarlayıp, bir yenisini ekliyoruz.


ABD’YE MİSİLLEME ŞART

ATİLLA'YA 5 SUÇLAMA BİR BERÂAT

CIA, FBA ve FETÖ'nün Halkbank üzerinden Türkiye'ye yönelik yürüttüğü siyasi ve iktisadi kumpasta jüri önceki gün kararını açıkladı. Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın 95 yıla kadar hüküm giyme ihtimali bulunan sözde davada “ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmek, ABD'yi aldatma suçuna iştirak, ABD bankalarını dolandırmak, ABD bankalarını dolandırmaya iştirak, kara para aklama suçuna iştirak” gibi deli saçması ithamlar kabul edildi. Ancak tüm bunlara rağmen Atilla'nın kara para aklamadığına hükmedildi.

ATİLA'YI ABD'YE KİM GÖNDERDİ?

Bu dava, buz dağının görünen kısmı. Görünmeyen, daha doğrusu gösterilmeyen kısımda ise, Gezi, 17/25 ve 15 Temmuz'da başarısız olan çevrelerin operasyonu yatıyor. Hakan Atilla'nın tutuklanması, Rıza Zarrab'ın ABD'de; “Erdoğan'a suikast” planının aktörlerinden, CIA ajanı FETÖ'cü papazın ise Türkiye'de tutuklamasının ardından gerçekleşti. Şimdi de ABD tarafından “esir” olarak tutuluyor. Peki ama:

  • M. Hakan Atilla'yı ABD'ye kimler gönderdi?
    ● Atilla'nın ABD'ye gidişine kimler sessiz kaldı?
    ● Gönderen ve seyredenler hakkında işlem yapılacak mı?

Dahası:                                                                                     
● Türkiye, ABD'nin bu ahlaksız hamlesine misilleme de bulunacak mı?

‘UTANÇ VERİCİ BİR SENARYO'

‘Bu skandal bir davanın skandal bir kararıdır. Bundan daha öte bir anlamı yoktur' diyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Atilla davasının Türkiye'nin iç işlerine müdahaleye, Türkiye'nin iç siyasetini karıştırmaya dönük bir kumpas olduğu çok açık ve netti” dedi ve ekledi: Türkiye'nin içişlerine müdahale olduğu ortada. Hukuk adına utanç verici bir senaryo şu an hayata geçirilmektedir.

 ‘TÜRKİYE'NİN İÇİŞLERİNE MÜDAHALE'

Jüri'nin Hakan Atilla hakkındaki kararının hemen ardından ilk tepki Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi. Kararı "haksız ve talihsiz bir gelişme" olarak değerlendiren bakanlık açıklamasında “ABD mahkemesi, sahte ve siyasi istismara müsait sözde ‘delillere' dayanarak gerçekleştirilen ve Türkiye'nin iç meselelerinin gerçek dışı kurgular temelinde tartışıldığı bir süreçte, daha önce örneğine rastlanmamış bir şekilde Türkiye'nin içişlerine müdahil edilmiştir” denildi.

‘BU DAVA, SİYASİ BİR KUMPASTIR'

Jüri kararını değerlendiren Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise, gelişmenin siyasi bir kumpas olduğunu söyledi. Jüri kararının, kendileri için sürpriz veya şaşırtıcı bir gelişme olmadığını belirten Bozdağ şunları kaydetti: Jürinin, Atilla'yı suçlu bulması ve bilahare mahkemenin vereceği karar, Türkiye açısından hukuki bir değer ifade etmez. Dava CIA, FBI, ABD yargısı ve FETÖ iş birliğinin de somut ispatıdır. Türkiye, tam bağımsız bir ülkedir. Başka bir ülke, Türkiye'yi ve kurumlarını yargılayamaz. Bu karar, uluslararası hukuka da aykırıdır.

05-YS-SYF01-r

Yorum Yaz

  146610

-