23 EYLÜL 2019 PAZARTESİ

ABD YENİDEN IRAK'A GİDİYOR

ABD, DAEŞ ile mücadele için Irak'a özel kuvvet gönderecek. Özel kuvvetler, baskınlar düzenlenmesi, Irak güvenlik güçleri ve Peşmerge güçlerine yardım ve rehine kurtarma operasyonları gibi görevler yapacak.


ABD YENİDEN IRAK'A GİDİYOR

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, DAEŞ ile mücadele kapsamında Irak'a özel sefer kuvveti göndereceklerini, bu kuvvetin Irak güvenlik güçleri ve Peşmerge güçlerine yardım edeceğini, DAEŞ'e düzenlenecek baskınlar ve rehine kurtarma operasyonları gibi görevleri yerine getireceğini bildirdi. Ashton Carter, ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi'nde milletvekillerine ABD'nin Irak ve Suriye'deki stratejisi hakkında konuşma yaptı ve soruları yanıtladı.

‘Amaç DAEŞ liderlerini yakalamak'

Carter, Irak ve Suriye'de DAEŞ ile mücadelede bugüne kadar yaptıklarını anlatırken, "Savaştayız. Şu ana kadar dünya üzerinde bulunan en kuvvetli savaş gücünü kullanıyoruz. Orta Doğu bölgesinde on binlerce ABD personeli görev yapıyor, daha fazlası da yolda" dedi. Irak'ta Irak hükümeti ile koordinasyon halinde Iraklı ve Peşmerge güçlerine yardım edecek, DAEŞ'e daha fazla baskı kurulmasını sağlayacak "özel sefer kuvveti" gönderecekleri bilgisini veren Carter, şunları söyledi: "Bu özel operasyon kuvvetleri zamanla baskınlar düzenleme, rehineleri kurtarma, istihbarat toplama ve DAEŞ liderlerini yakalama kabiliyetine sahip olacak. Bu, daha fazla hedef tespiti için daha iyi istihbarat, daha fazla baskın ve daha çok ivme yaratacak faydalı bir döngü sağlayacak."

Suriye'de tek taraflı operasyonlar

Carter, Irak'taki baskınların Irak hükümetinin davetiyle yapılacağını ve sınırların korunması ile Irak güvenlik güçlerinin kapasitelerinin artırılmasına odaklanacağını belirtti. Carter, ayrıca, "Bu güç Suriye'de tek taraflı operasyonlar düzenleme pozisyonuna da sahip olacak" ifadesini kullandı. ABD yönetimi, geçen ay da Suriye'nin kuzeyine DAEŞ ile mücadele kapsamında özel operasyon kuvveti göndereceklerini açıklamış, yaklaşık 50 kişiden oluşacak bu grubun DAEŞ ile mücadele eden gruplara danışmanlık ve yardım hizmeti vereceğini bildirmişti.

Yorum Yaz

  382759

-