31 MAYIS 2020 PAZAR

ABD: YPG'YE DESTEĞİMİZ SÜRECEK

ABD'nin, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG'yi, 'Suriye Demokratik Güçleri' (SDG) içerisinde desteklemeye devam ettiği bildirildi.


ABD: YPG'YE DESTEĞİMİZ SÜRECEK

Dışişleri Bakanlığı Geçici Sözcüsü Mark Toner, düzenlediği basın toplantısında, Suriye'de PYD/YPG'ye verdikleri destek konusunda açıklamalarda bulundu.

Terör örgütü DAEŞ'le mücadele kapsamında YPG'ye verdikleri desteğin süreceğini belirten Toner, şunları kaydetti: "YPG'yi Suriye'nin kuzeyinde bulunan SDG içerisinde uzun zamandan beri destekliyoruz. Daha önce belirttiğimiz gibi onlar DAEŞ'e karşı mücadelede ve ortadan kaldırılması için çok etkililer. Şimdiye kadar yaklaşık 6 bin kilometreyi ve 4 Kasım'da operasyon başladığından beri de Rakka civarında 100'den fazla köyü DAEŞ'in elinden aldılar."

Toner, Türkiye'nin YPG konusundaki kaygılarına da dikkat ettiklerini söyledi. ABD'nin, terör örgütü PKK ile ilgili görüşünün değişmediğini dile getiren Toner, "PKK ve YPG arasında bağlantı olduğu yönündeki görüşe saygıyla karşı çıkıyoruz. Şu konuda açık olmalıyız; PKK bizim için hala bir terör örgütüdür" diye konuştu.

Yorum Yaz

  431504

-