15 AĞUSTOS 2020 CUMARTESİ

ADALET DENİLİNCE AKLIMIZA HAZRETİ ÖMER GELİR

Adli Yılı açılışında konuşan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Hazreti Ömer deyince aklımıza hemen 'adalet' geliyorsa, onun adaletle ilgili sözünü tüm adliyelerimizin ve mahkemelerimizin duvarlarına kazımamızın sebebi işte budur” dedi.


ADALET DENİLİNCE AKLIMIZA HAZRETİ ÖMER GELİR

‘Adalet mülkün temelidir' Hz Ömer(r.a)

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan 2019-2020 Adli Yılı açılışında yaptığı konuşmada vazifesi başında hayatını kaybeden tüm yargı mensuplarını yâd eden Başkan Erdoğan; Kur'an-ı Kerim ve Hadis-i Şeriflerde düzen, denge, denklik, eşitlik gibi pek çok anlamlarıyla adalet kavramına sıkça atıfta bulunulduğunu söyledi. Hazreti Ömer(r.a)nın Adalet mülkün temelidir' sözünü hatırlatan Erdoğan; "Tarihte hep hayırla yad edilen, tüm insanlığa örnek gösterilen şahsiyetler, Peygamberler başta olmak üzere, adalet konusuna büyük hassasiyet göstermiştir. Günümüzde dahi Hazreti Ömer deyince aklımıza hemen 'adalet' geliyorsa, onun adaletle ilgili sözünü tüm adliyelerimizin ve mahkemelerimizin duvarlarına kazımışsak, sebebi işte budur.” ifadelerini kullandı.

Dünya sömürüyü ilke edinmiş küçük bir azınlığın cenderesinde

Dünya sisteminin, refah ve lüks içinde yaşayan ve bu hayat tarzını korumayı her şeyin üzerinde tutan bir kesimin cenderesi altında olduğunu ifade eden Başkan Erdoğan; "Karşımızda, kendi konforu için dünyanın kalanının ekonomik kaynaklarını sömüren, zenginliklerini iç eden, kendi özgürlüğünü koruma adına dünyanın kalanını gözyaşına ve ateşe boğmaktan çekinmeyen bir anlayış bulunuyor. Üstelik bu zalimliklerin, demokrasi, insan hakları, terörle mücadele, hukuk, kanun ve hatta adalet adına yapılıyor olması, zulmün ağırlığını daha da artırıyor. Refahlarına ve özgürlüklerine yönelik her saldırıyı terör olarak niteleyen ama diğer toplumların en temel insani taleplerine karşı duyarsız kalan çarpık anlayış, bize göre dünyanın şu andaki en büyük sorunudur." şeklinde konuştu

"Kuvvetler ayrılığı konusunda yöneltilen ithamların çoğu temelsizdir"

"Yeni yönetim sistemimizde yürütmenin de temsilcisi olan cumhurbaşkanına kuvvetler ayrılığı konusunda yöneltilen ithamların çoğu temelsizdir." diyerek, "Yargı üzerinden, milletten ve hukuktan aldığı yetkiyle görevini yapan yürütme erki ile onun temsilcisi olan cumhurbaşkanına saldırmak, aslında doğrudan siyasal alanı hedef almaktır." değerlendirmesini yapan Başkan Erdoğan, "İlk çözmemiz gereken meselelerden biri, tüm meslek teşekküllerinin seçim yöntemlerinin, temsili demokrasiye uygun hale getirilmesidir." dedi.

Barolar politik olmamalı

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, "Türkiye Barolar Birliği hiçbir siyasi partinin muhalifi veya destekçisi değildir." dedi. Hukuk alanındaki mesleki sınavların bilgiyi ve kaliteyi yükseltecek boyuta getirilmesi gerektiğine dikkat çeken Feyzioğlu, HSYK'nın oluşumunda yeni düzenleme istedi

Yargının bağımsız olması hukuk devletinin değişmez ilkesidir

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit,de, "Yargının, yasama ve yürütme organı başta, tüm güç odakları karşısında bağımsız olması, hukuk devletinin değişmez ilkesidir." dedi.

Yargı Reformu Stratejisi'nde öngörülen 9 amacın gerçekleştirilmesinin adalet sisteminin daha da güçlenmesine katkı sağlayacağını belirten Cirit, "Hakimlerin coğrafi teminatının olması, yargı bağımsızlığının güçlendirilmesi açısından olumlu bir adımdır." ifadesini kullandı.

 

Yorum Yaz

  662170

-