18 NİSAN 2019 PERŞEMBE

AFRİKA’YI, ‘BEYAZ ADAM’IN PENÇESİNDEN KURTARACAĞIZ! BİRLİKTE KALKINMA

Afrika’nın zengin yeraltı kaynaklarını ve işgücünü farkeden ‘beyaz adam’ın sömürdüğü, köleleştirdiği, tarihi ve kültürel hafızasını silmeye çalıştığı Afrikalılar ‘kıyam’a durdu. ‘Birlikte kalkınma’ modeliyle işbirliği yapan Türkiye, Afrika’yı beyaz adamın pençesinden kurtaracak, İnşaAllah.


AFRİKA’YI, ‘BEYAZ ADAM’IN PENÇESİNDEN KURTARACAĞIZ! BİRLİKTE KALKINMA

BEYAZ ADAM, KAN VE GÖZYAŞI GETİRDİ

İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda, İtalya, Portekiz gibi batılı ülkelerin ve ABD'nin ölüm, kan ve gözyaşı götürdüğü Afrika toprakları yıllardır yeşermedi. Sömürgeci devletler tarafından köleleştirilen Afrikalılar'ın, tarihi, kültürel ve toplumsal hafızası yok edilmek istendi. Zengin yeraltı kaynaklarına çöken sömürgeciler keselerini doldurup refah içinde yaşarken Afrikalılar açlıkla, susuzlukla ve hastalıkla mücadele etti.

AFRİKA İLE İLİŞKİLERİMİZ ZİRVEYE ÇIKTI

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra irtibatı kesilen Türkiye, Afrika'nın makus talihini değiştirmek için 1998 yılında ‘Afrika'ya Açılım Eylem Planı' ile harekete geçti. 2003 yılında ise "Afrika Ülkeleriyle Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi" sonrasında ilişkiler siyaset, ticaret, ekonomi, kültür, eğitim, güvenlik ve sağlık gibi alanlara yayıldı. Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da düzenlenen Türkiye-Afrika 2. Ekonomi ve İş Forumu ile Afrika ülkeleriyle ilişkimiz zirveye çıktı.

İHRACATIMIZ 5 KATINA ÇIKTI

Geçen 15 yılda Türkiye'nin Afrika kıtasına ihracatı 5 katına, Afrika'dan ithalatı ise 3 katına çıktı ve dış ticaret hacmi 20 milyar doları aştı. 2003'te Türkiye'nin Afrika'daki büyükelçiliklerinin sayısı 12 iken bu sayı 2018'te 41 oldu. Türkiye tarafından yapılan çalışmalar daha çok kapasite geliştirme, altyapı inşası, istihdam üretecek yatırımlar, gençler ve kadınlar için projeler geliştirme şeklinde ilerledi. Çok sayıda Afrikalı öğrencinin Türkiye'de eğitim alarak hem geleceklerini inşa etmesi hem de Türkiye-Afrika arasında bir köprü vazifesi görmesi sağlandı.

AFRİKALILAR SÖMÜRÜYE BAŞKALDIRDI

Afrika ülkelerine dünyanın yaklaşımı genelde kaynaklarının sömürülmesi, Afrikalılara akıl verme veya insani yardım götürme şeklinde oldu. Ancak geçen otuz-kırk yıllık süre zarfında sömürüye baş kaldıran ve özgürlüklerini kazanan Afrika ülkelerinde demokrasi anlayışı ilerliyor. Bu bağlamda Türkiye'nin Afrika'ya yaklaşımı ‘Afrika Sorunlarına Afrikalı çözümler' perspektifinde ilerliyor.

Detaylar Elif Nuroğlu'nun analizinde. Okumak için TIKLAYINIZ.

Yorum Yaz

  492930

-