Mustafa Tekin

AHLAK VE MENFAAT

Mustafa Tekin

Toplumsal bağlamda değinmemiz gereken çok mesele var. Bunları belki seri yazılar biçiminde ele almak lazım. Zira bir gazete köşesinde, ancak bir meselenin oldukça sınırlı bir boyutuna değinebiliyorsunuz.

Yaklaşım bir seneden daha fazla bir zaman önce, Yetkin Düşünce Dergisi'ni çıkarmayı düşündüğümüzde derginin oturacağı zemini iyi tartışmıştık. Zihnimde varolan dergi, kesinlikle bir “düşünce” dergisi olacaktı; asla sınırlı aidiyetlere sahip bir bülten biçiminde çıkmayacaktı. Yine temel hayat felsefemin bir gereği olarak, farklılıklarla yüzleşebilecek ve onlara açık olacaktı.

Yetkin Düşünce “Ahlak ve Menfaat” dosyasıyla 2018 yılının 4. Sayısını çıkardı. İlk üç sayıda, “Özgürlük ve Teslimiyet”, “Adalet ve İstikrar”, “Dini Düşüncede Güncelleme” konularını tartıştık. Bu dosyalarda alanlarında uzman olan yetkin kalemler görüşler belirttiler. Tabii ki bu görüşlerin her zaman üç nokta ile bittiğini ve hiçbir şekilde son noktayı koyamayacağımızın bilinciyle oluştuğunu belirtmek isteriz.

Bir de bu sayılarda iki boyutlu bir sevinci yaşadık. İlk boyut, okuyucularımızda gelen olumlu tepkiler. Okuyucularımızın da derginin çizgisi olan, serbest düşünce, daha sağlıklı ve çok boyutlu tartışmalar ve seviye taleplerini karşıladığımızı düşünüyoruz. Bazı okuyucularımızın “dergide çok farklı perspektiflerden yazıların olmasını” eleştirdiğini biliyoruz. Ancak dergimiz zaten çıkışından itibaren “düşünce” yazılarının hepsine açık olduğunu belirtmiştir.

İkinci boyut ise, sıkı aidiyetlerin, bültenleşmelerin, mekanikleşmenin egemen olduğu bir zaman diliminde Türkiye'nin entelektüel insanlarının da serbest yazma talepleri. Örtük biçimde sezdiğim bu taleplerin gerçekleştiği yer Yetkin Düşünce Dergisi oldu. Bu da beni ziyadesiyle mutlu etmektedir. Gelecekte “hakikat” arayışından yolu geçen herkesin Yetkin Düşünce'de buluşacağına olan inancım tamdır.

İşte Dördüncü sayımız “ahlak ve menfaat.” Bu sayımızda, herhangi bir suçlu adresi aramadan sorunlarımızı soğukkanlılıkla tartışmaya çalışan yazılar yer almıştır. Çözümler de öneren bu yazıların, kanaatimce en kıymetli yönleri konuyla ilgili sorular sormuş olmalarıdır. Zaten temel ihtiyacımız da sorunların halli için yakıcı soruları sormaya devam etmektir.

Ahlak ve Menfaat sayımızda, Kadir Canatan, Şaban Ali Düzgün, Cafer Sadık Yaran, Muhammet Çelik, Ümit Aktaş, Esat Arslan, Muhammet Özdemir, İbrahim Turan, İlhami Güler, Abbas Pirimoğlu, Lütfi Sunar, Ayşe Yaşar Ümütlü, Cihan Aktaş, Abdurrahman Arslan, Chandra Muzaffar, Ferhat, Şerif, Fatih Yaman, Ömer Sina Tekin, Nihat Uzun yazı ve söyleşileri ile yer almışlardır. Kendileri emekleri için teşekkürü hak etmektedirler.

Fakat okurlarımız olarak sizlerin dergimize olan destekleriniz gerçekten çok önemlidir. Bu çerçevede dergimizin bulunacağı adresleri de vermek isterim: Yaşadığınız il, ilçe ve semtlerdeki MOBO'lar, T ve K'lar, Nezih, Remzi gibi kitap mağazaları, Büyük kırtasiye ve kitapçılar..., Babil, kitapyurdu gibi internet satış sitelerinden temin edebilirsiniz. Ayrıca abonelik için Mana yayınlarını arayabilirsiniz.

Yetkin Düşünce Dergisi 2019'da da inşallah ciddi gayretlerle ve ağırlıklı dosya konularıyla karşınızda olmayı ümit etmektedir. Türkiye'nin entelektüel hayatını canlandırmak, evrenselliği, yerliliği, düşünceyi önemseyen herkesin sesi olmak istemektedir. Tüm bunları yaparken de “hakikat” arayışı en temel düsturu ve hedefidir.  

 

 

 

 

MUSTAFA TEKİN - TERCÜMEİHÂL

İstanbul İlahiyat Fakültesinde profesör

MUSTAFA TEKİN DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  577611

-