23 MART 2019 CUMARTESİ

AHLÂKSIZLIKTA FENOMENLER

Uzmanlar sosyal medya üzerinden para ve şöhret elde etmek için paylaşımlarıyla toplumun ahlâkını hedef alan, gayrimeşru yaşamı özendiren, gençlerin kişilik problemleri ve psikolojik tahribatlar yaşamasına neden olan fenomenlere karşı uyarıyor.


AHLÂKSIZLIKTA FENOMENLER

İnternette hızla yayılan bazı fenomen ve YouTuber'ların yayınladıkları içerikler, sosyal deney tarzı videolar ve paylaşımlarla ahlak dışı yaşantıların, suiistimalin, kişilik erozyonunun, psikolojik tahribatın ve nihilistçi uygulamaların önünü açıyor.

Ağır yaptırımları olmalı

Sosyal medyada Gaga Bulut rumuzuyla bilinen Bulut Altuğ adlı sapkının İzmir'de para karşılığı erkek erkeğe öpüştürme yarıştırması düzenlemesi, ahlaksızlığın hangi boyutlara geldiğini gözler önüne serdi. Çocuk istismarcısı sapkın gözaltına alınırken kamuoyu bu tarz yasadışı eylemler ve paylaşımlarla gençliği sapkınlığa teşvik eden diğer suçluların da ağır yaptırımlarla cezalandırılmasını istiyor.

Sosyal medyaya fren gerek

Sosyal medya üzerinden uyuşturucu ticareti, terör örgütlerine övgü, illegal görüntülerin paylaşılması, yasadışı ticaret, uyuşturucu maddelerin özendirilmesi ve satışı ile benzer suçlar alenen işleniyor ve bu paylaşımların bazıları fenomen denilen sosyal medyada tanınan ve çok sayıda takipçisi olan bazı kişiler tarafından topluma servis ediliyor. Yasa dışı paylaşımları anlık olarak takip eden BTK gerekli tedbirleri alsa dahi ABD menşeli bir kısım sosyal medya şirketleri sayesinde kimi paylaşımlara önlem alınamıyor.

Kültürümüze siber saldırı

Dijital Bağımlılıkla Mücadele Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Tuncay Dilci dijitalleşen çağda oyundan eğlence alışkanlıklarına kadar uzanan birtakım paradigmaların yeni bir tehdit ve savaşa dönüştüğüne dikkati çekerek, "Sosyal ağlar üzerinden meşrulaştırılan birçok yaşam biçimi subliminal etki yaratacak şekilde planlanarak, toplumsal zaaf ve yumuşak bölgelerimiz üzerinden gerçekleştiğini görüyoruz. Siber ve sanal saldırı, kültürümüze yönelen yeni jenerasyon terör faaliyetleri boyutuyla karşımıza çıkıyor." diye konuştu.

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

  752334

-