14 AĞUSTOS 2020 CUMA

AİLEMİZ, NESLİMİZ HELÂK OLACAK

Filmlerle, müziklerle, yazılarla ve sosyal ağlarla çığ gibi çocuklarımızın üstüne üstüne gelen ahlaksızlar, cinsiyete müdahale ediyor. Dini ve ahlaki değerlerimizi çökerten bu sapkınlığa karşı, bu haftaki cuma hutbesinden milletimizi uyaran Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Rabbimiz tarihte birçok kavmin vahye kulaklarını kapatmaları, ahlaki bozulmaları ve bu sapkınlıkları yüzünden helak olduğunu bizlere haber vermektedir” dedi.


AİLEMİZ, NESLİMİZ HELÂK OLACAK

KADIN VE ERKEK YARATILMAK NİCE HİKMETLERİ BARINDIRIR

Konya şehir merkezindeki Kapu Camisi'nde cuma namazı öncesi hutbeden vatandaşlara seslenen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, insanın kadın ve erkek olmak üzere farklı cinsiyetlerde yaratılmasının, Allah'ın varlığı ve kudretinin belgelerinden biri olduğunu belirtti. Erbaş, “İnsanın kadın ve erkek olarak yaratılması Rabbimizin takdiri ve sünnetullahın bir gereği olup bünyesinde nice hikmetler barındırır. Kul olarak bize düşen, bu takdire hürmet etmek; her iki cinsiyete de saygı göstermek, aralarında adaleti ve merhameti tesis etmektir" diye konuştu.

CİNSİYET SEÇİMİ KİŞİSEL BİR ÖZGÜRLÜK ALANI DEĞİLDİR

Cinsiyete müdahale eden ve cinsiyetsizliğe davet eden çabalar sadece bireyin değil bütün bir neslin felaketini hazırladığını söyleyen Ali Erbaş, “Cinsiyet seçimini kişisel bir özgürlük alanı gibi göstererek ilahi iradeyi yok saymak, haddi aşma ve kulluktan sapmadır. Tarih boyunca bütün inançlar bu tür anlayışları şiddetle reddetmiş ve lanetlemiştir. Kur'an-ı Kerim'de tertemiz fıtratlarını bozan kavmine Hazreti Lut'un haykırışı şöyle anlatılır: ‘Sizden önce insanlardan hiçbirinin yapmadığı çirkin işi mi yapıyorsunuz? Gerçekten siz, kadınları bırakıp, erkeklere yaklaşıyorsunuz. Doğrusu siz yoldan çıkmış bir topluluksunuz' diyerek bu davranışların helakın habercisidir” dedi.

AİLE HAYATI, ARAMIZDA GÜVEN VE HUZUR BAĞLARI ÖRER

Erbaş, Allah'ın insanlardan yaratılış hikmetine, insan olmanın haysiyet ve şerefine uygun bir hayat sürmeyi istediğinin altını çizerek, şöyle konuştu: "Allah, evlenerek bir yuva kurmamızı, imanlı ve sağlıklı nesiller yetiştirmemizi emreder. Neslimizi muhafaza etmek ve geleceğimize sahip çıkmak, mümin bir kul olarak hepimizin vazifesidir. Nesil güvenliği, en az can ve mal güvenliğimiz kadar değerlidir ve dokunulmazdır. İffet ve haysiyetimiz, helal dairesinde yaşama gayretimiz mukaddestir. Hem kadının hem de erkeğin iffetini, saygınlığını ve haklarını korumaya yardım eden en değerli kurum ailedir. Aile hayatı, aramızda güven ve huzur bağları örer. Aileyi yok sayan ve aile yapısını bozan her türlü düşünce ve davranış, aslında toplumsal bağları hedef almaktadır."

FITRATIMIZA UYGUN, NEZİH BİR HAYAT YAŞAMAYA GAYRET EDELİM

Azgınlıkları ve haddi aşmaları sebebiyle helak edilen kavimlerden ibret alınması çağrısında bulunan Erbaş, "Fıtratımıza uygun, nezih bir hayat yaşamaya gayret edelim. İnsanlık şeref ve haysiyetini canımız gibi aziz bilip koruyalım. Kadının ve erkeğin izzetini zedeleyebilecek aşırılıklardan ve çirkinliklerden uzak duralım. Kız ve erkek çocuklarımıza hak ettikleri değeri ve özeni gösterelim. Sağlıklı bir nesil yetiştirmenin çocuklarımızı, gençlerimizi sapkın anlayışlara karşı eğitmek, bilinçlendirmek ve korumaktan geçtiğini, bu noktada hepimize sorumluluk düştüğünü unutmayalım" ifadesini kullandı.

Yorum Yaz

  513678

-