Hüseyin Yağmur

AK PARTİ İKTİDARI'NDAN KİMLER KURTULMAK İSTİYOR?

Hüseyin Yağmur

Yıllar önce bir televizyon kanalı Gezi Parkı olayları haberlerini verirken, olayların dış ülkelerdeki yansımalarını da bültenine eklemişti.

Habere göre; ABD'de, Amerika'da yaşayan bir kısım Türkler, Beyaz Saray önünde toplanıp, müzik aletleri çalarak, gezi parkı eylemcilerine destek vermişler. Buradaki Türklere Yunanlılar da katılmış.

Londra'da yapılan ve Başbakanlık önünde gerçekleşen gösterilere PKK'lılar da katılarak destek vermişler ve Apo'nun posterlerini taşımışlar.

Yavru Vatan (!) Kıbrıs'taki gösterilerin adresi ise sınır çizgisi olmuş. Sınırın iki yanında buluşan Türkler ve Rumlar AK Parti iktidarını birlikte protesto etmişler.

İngiliz dış politika kuralı olan 'Düşmanımın düşmanı, dostumdur' ilkesi AK Parti düşmanlığında tezahür etmiş ve bütün 'Bremen Mızıkacıları' bir araya gelmişler.

Bu haberi izleyince bir an 'Acaba AK Parti iktidarından kimler kurtulmak istiyor?' diye kendi kendime bir müzakere yapmıştım.

Ne zaman seçimler yaklaşsa  bu soru zihnimde canlanır ve bir şöhretler kadrosu gözümün önünde 'resmi geçit' yapmaya başlar. Bu resmi geçidin aktörlerini sizlerle paylaşayım:

Önce soruyu 'AK Parti iktidarından kimler kurtulmak istiyor?' diye tekrar soralım sonra da cevaplarını verelim:

1) Küresel Güç Amerika: Türkiye'deki sağ iktidarları 'belirli bir güce varınca' darbeci generalleri kullanarak sürekli deviren Amerika, şimdi de AK Parti'den kurtulmanın peşinde. Karşısında 'Ecevit tipi, el pençe duran' bir hükümet isteyen Amerika, Obama'nın karşısında bacak bacak üstüne atan ve Ortadoğu'da kendi politikalarını belirleyen AK Parti'yi 'sınırlarını aştığı günden itibaren' istemiyor. 2003'te tezkereyi geçiremeyen iktidarı zaten o gün çizmişlerdi.

2) Küresel Sorun İsrail: Türkiye'deki dindar iktidarlarından öteden beri hazzetmeyen ve onları çeşitli yöntemlerle itibarsızlaştıran İsrail, AK Parti iktidarı'ndan son derece rahatsız. Bu rahatsızlık, 'Van Minıt' olayıyla Davos yaptı, Mavi Marmara olayıyla perçinleşti. İsrail, Amerika'nın zoruyla Türkiye'den özür dilemek zorunda kalınca, artık AK Parti'nin ölüm fermanını da imzalamış oldu.

3) Bölgesel Sorun Suriye: Kendi halkını kimyasal silah ve füzelerle öldüren ve buna da kimsenin karışmamasını isteyen Suriye yönetimi, AK Parti'nin bu olaylardaki aktif rolünden eskiden beri rahatsız. AK Parti gider gitmez Suriye ordusu, Esed'in katıldığı bir fenerle Şam'da tencere tava çalıp olayı kutlayacak.

4) Almanya, İngiltere, Fransa vs.: Türkiye'ye 'uzayınca buda, kuruyunca sula' misyonu biçen, Türkiye'nin Osmanlı misyonuna bürününce, Avrupa sömürgeciliğine engel olacağını, ekonomik ve kültürel çıkarlarına ters düşeceğini bilen  ve gören Avrupa ülkeleri... Hollanda, Belçika, İsveç, Norveç, Danimarka, Yunanistan, Rum Kesimi gibi yavrular da buna dahil...

 Gelelim iç aktörlere...

 1) CHP: Öteden beri bu ülkenin değerlerine ve sağ iktidarlarına karşı iflah olmaz bir kin ve hırs besleyen CHP, AK Parti'den kurtulmak için gün sayıyor. Tarihlerinde en çok Menderes'e 10 yıl sabredebilmişlerdi. AK Parti 10 yılı geçince, sabır taşı çatladı. CHP, Psikolojik kontrolünü kaybetmiş bir halde AK Parti'nin gümbür gümbür devrilerek gitmesini bekliyor. Zamanında İlhan Selçuk, Amerika ile bunun görüşmesini bile yapmıştı.

 2) HDP-PKK: Kemalistlerin partisi CHP gibi, Apoistlerin partisi HDP ve PKK da genetik kodları itibarıyla dindar ve sağ iktidarlardan hazzetmiyor. AK Parti'nin 30 yıllık sorunu çözmek üzere yaptığı son çalışmalar HDP-PKK'nın tezgahlarını tamamen kullanılmaz hale getirdi. Onlar da yeni bir Afrin zaferi olmadan AK Parti'nin devrilip gideceği günü iple çekiyorlar.

3) FETÖ: 15 Temmuz Darbesiyle hükümeti devirmek için darbeye kalkışan ve milletle savaşan FETÖ ve onun uzantıları bir rövanş alırız hırsıyla dört koldan hükümeti devirmek ve Ak Pati iktidarından kurtulmak için çalışıyorlar.

4) Marjinal Sol örgütler: CHP iktidarı sırasında devlete, sendikalara, sanat kuruluşlarına rahatça yuvalanan Marjinal Sol örgütler ve onların entelektüel elemanları, AK Parti'nin kurduğu yeni  dünyadan kurtulmak için gün sayıyorlar.

5) Sigara Lobisi: Önceden sadece tek başına bir sigara lobisi, en küçük kısıtlama girişiminde bir hükümeti düşürebiliyordu. Şimdi AK Parti, sigaracılara karşı amansız bir mücadele yürütüyor. Sigara Lobisi bu amansız düşmanından kurtulmaya çalışıyor.

6) İçki Lobisi: AK Parti, sağlıklı bir nesil oluşturmak için Avrupa'daki içki düzenlemelerini Türkiye'ye getirmeye çalışıyor. Bu düzenlemelerden rahatsız olan içki lobisi, AK Parti'nin gidişini kutlamak için hazırlıklar yapıyor.

7) Faiz Lobisi: Kriz ile yönetilen ülkelerdeki kur hareketliliklerinden dolayı keselerini hiç terlemeden dolduran faiz lobileri, Türkiye'yi 16 yıldır istikrarla yöneten ve faiz lobilerine yenilecek ekmek bırakmayan AK Parti iktidarından son derece rahatsız. Önceden ekonomi ne güzeldi! CHP Lideri Deniz Baykal bir açıklama yapıyor, borsa tepetaklak oluyor, faizciler, çıkan ekonomik krizden dolayı, keyiften ölüyorlardı! Türkiye'nin vergi gelirlerinin yüzde 103'ü faiz ödemelerine giderken Ak Parti bu rakamı yüzde 13' e düşürdü

8) 19 Gün Sonrasını Hatırlamayan Bazı Dostlar: Türk insanının hafızası 19 günlük imiş. 19. günden itibaren olayları yavaş yavaş unuturmuş. 27 Mayıs'ı, 12 Mart'ı, 12 Eylül'ü, 28 Şubat'ı, 27 Nisan'ı, 15 Temmuz'u artık hatırlamayan,

Engelli kızını başörtülü olduğu için sınav salonuna sokamayan annenin gözyaşlarını unutan,

Darbeciler tarafından vakıfları, dernekleri, kuran kursları, okulları kapatılan bazı dostlar!

Yaklaşık 100 yıl sonra Ak Parti, Sultan 2. Abdülhamit'i devirmek üzere birleşen 'Siyonist oratoryoyu' bir araya getirdi. Allah, olayları bolca analiz edip, çokça ders almayı nasip eylesin!

(Rivayet olunur ki Mekke Medine'yi Osmanlı'dan koparan Şerif Hüseyin kendisine yapılan bütün vaatler de boş çıkınca hayatının son yıllarında başını duvarlara vurup pişmanlık gözyaşları dökermiş. Onun bu halini bilen hizmetçileri yastıklar bulundurur Şerif Hüseyin duvara doğru başını çarpmak için hamle yapınca yetişip yastık koyarlarmış.19 gün sonrasını hatırlamayan bazı dostların şimdiden çokça yastık tedarik etmesinde fayda var. Eğer bu hükümete bir şey olursa bu yastıklara çok ihtiyaçları olacak!)

HÜSEYİN YAĞMUR - TERCÜMEİHÂL

Yakın tarih ve siyaset araştırmacısı, yazar

HÜSEYİN YAĞMUR DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  397406

-