AKDENİZ’DE ‘GAZ SIKIŞMASI’

Amerika başta olmak üzere, İsrail ve Rusya gibi batılı sırtlanların, Lübnan, Suriye, Filistin, İsrail, Kıbrıs, Mısır ile Türkiye’nin çevrelediği ve ‘Leviathan' olarak anılan enerji bölgesinde bulunan gaz ve petrol yataklarını ele geçirmek için başlattıkları kanlı operasyonlar serisinde sıranın Lübnan’a geldiği kaydediliyor. Lübnan Başbakanı Saad Hariri'nin ölüm tehdidi ve “istifa” açıklaması ile baş gösteren kriz, Husilerin Yemen’den Riyad'a fırlattığı ileri sürülen füze sonrasında Suudilerin İran ve Hizbullah'ı sorumlu tutması, fitilin her an ateşlenebileceği yorumlarına neden oldu. Koltuğunu korumak için ABD ve İsrail ile sıkı bir “dostluk” kuran Suudilerin, Lübnan’da İran’ın nüfuzunun kırılmasına aracılık edip, bölgeyi Mısır ile birlikte sırtlanlara pay etmeye razı olduğu değerlendiriliyor.


AKDENİZ’DE ‘GAZ SIKIŞMASI’

Yeni Söz Haber Merkezi

HAMAS'LA BAŞ EDEMEYEN İSRAİL PANİKLEDİ

Gazze Şeridi'nde yönetimin Hamas'a geçmesi üzerine telaşa kapılan Siyonist İsrail, “güvenlik” bahanesiyle 2007'de bölgeyi ablukaya almıştı. Ancak ablukanın gerçek sebebinin Gazze ile İsrail deniz sınırı altında yatan büyük doğalgaz kaynaklarının olduğu biliniyordu. Öyle ki Eylül 2000'de Filistin eski lideri Yaser Arafat, Gazze açıklarında bir bölgede bulunan ilk doğalgazı “Yüce Allah'ın bizim halkımıza bir lütfu” diyerek ateşlemişti. Filistin 1990'larda British Gas şirketi ile payın yüzde 90'ının şirkete verilmesi kaydıyla 25 yıllık anlaşma dahi yapmıştı.

MISIR'IN MİSTRALLERİ VE AKDENİZ'İN LANETİ

Yazarımız Ömer Kayani'nin 24 Mayıs 2016 tarihli “Mısır'ın mistralleri ve Akdeniz'in laneti” başlıklı yazısında bu hazırlığın detaylarını verdiği hikâye oldukça çetrefilli. Bugün Suudi Arabistan'ın fitilini ateşlediği operasyon, Fransa ile Rusya arasında yapılan “2 Mistralin Rusya için üretilmesi anlaşmasının” Ukrayna krizi ile askıya alınmasıyla yeni bir boyut kazanmıştı. Rusya için üretilen gemilerin yabancı ülkelere satışı yasak olmasına rağmen, Putin ile Hollande arasında 5 Ağustos 2015 günü yapılan telefon görüşmesinde, 2 savaş gemisinin Mısır'a satılmasına karar verilmişti. Mısır'ın 2 savaş gemisi alması, Akdeniz'deki petrol ve gaz savaşlarına hazırlık olarak yorumlanmıştı.  

SUUDİLİLERİN TAŞERON OLDUĞUNU GÖREMİYOR

İran'ı teröre destek vermek ve BM kararlarını ihlal etmekle suçlayan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, “İran'a ambargo uygulandığını görmek isteriz” dedi. Amerikan CNBC'ye yaptığı açıklamada Yemen'den Riyad'a fırlatılan füze konusunda İran'ı suçlayan Cubeyr, Lübnan konusunda ise “İran desteğiyle terörist Hizbullah'ın faaliyetleri esef vericidir. Hizbullah, Lübnan sistemine el koymuştur. İran, Hizbullah ve benzeri silahlı örgütleri ile Suriye'de olduğu gibi Hamas ve Husiler'i de kullanarak ülkelere hâkim olmak istiyor. Buna bir çare bulmamız gerek” diye konuştu.

GELİYORUM DİYEN LANET

Lübnan'ın içinde bulunduğu şartları gerekçe gösteren Suudi Arabistan, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), vatandaşlarına “Lübnan'ı terk edin” çağrısı yaptı. Suudi Dışişleri'nden yapılan açıklamada, “Lübnan'da ikamet eden veya turistik amaçla burada bulunan Suudi Arabistan vatandaşlarından yaşanan olumsuz şartlar nedeniyle acilen ülkeyi terk etmeleri” denildi.  Kuveyt ve BAE'den de benzer yönde açıklamalar yapıldı.

ARABULUCU FRANSA MI?

İstifa eden Hariri'nin basın ofisinden “Hariri, Fransa'nın Riyad Büyükelçisi Gouyette ile görüştü” açıklaması yapılırken, Lübnan medyasına göre Lübnan ile Suudi Arabistan arasında yaşanan siyasi krizde Fransa arabuluculuk yaptı. Öte yandan istifa sonrasında Suudi Arabistan'a giden Hariri, halen BAE'de bulunuyor. Lübnan'dan ise “istifan geçersiz gel görevine devam et” çağrıları yükseldi.

MACRON RİYAD'DA

Bu arada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a “sürpriz” bir ziyarette bulundu. BAE'deki müze açılışından sonra Riyad'a geçen Macron'u, Veliaht Prens Muhammed bin Selman karşıladı. İkili Yemen, İran ve Lübnan'ı ele alacağı bildirildi.

AKDENİZ SAVAŞ GÖLÜNE DÖNEBİLİR

Yoğunlaşan Leviathan enerji bölgesinde bulunan doğal gaz ve petrol yataklarını ele geçirme mücadelesinde Filistin ve Suriye'den sonra Lübnan'ın da talan edileceği dile getiriliyor. Bölgenin paylaşımı konusunda İsrail, Rusya ve Amerika'nın anlaştığı dile getirilirken, bölgenin geleceği konusunda Türkiye ve Fransa'nın kararının belirleyici olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

 

  1. siz birbirinizi yerseniz birileri de sizi kolay lokma bulur .....Allah akıl fikir versin....basiret ve feraset İhsan eylesin....Allah tefekkür ve muhasebe ,özeleştiri duyularını harekete geçirmelerini nasibetsin nasipsizlere....Allah tarafından çıkarlarına dokunan bir yerden beklemedikleri yerden gelen bir ok islam ümmetinin kurtuluşuna vesile olsun....bunların görevi bu.....

Yorum Yaz

  831842

-