29 OCAK 2020 ÇARŞAMBA

Zihni Çakır

AKTROLLER!

Zihni Çakır

Gezi sürecini hepiniz bilirsiniz... Mehmet Ali Alabora'nın “mesele ağaç değil arkadaş; sen hala anlamadın mı” twitiyle özetlenen bir sivil kalkışma denemesiydi Gezi.

Kuzeyimizi sarsan Turuncu Devrimden Ortadoğu'yu kasıp kavuran “Arap Baharı”na kadar birçok isimle anıldı.

İstanbul'da Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi'nin basılma girişimi sırasında bazı milletvekilleri ile Belediye Başkanları'nın, sivil darbe tamamlanacak korkusuyla kimyalarının bozulduğunu biliyoruz.

Gezi Kalkışmasıyla hedeflenen kirli oyunu ise, AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan aşığı sosyal medya hesapları bozdu. Milyonlarca AKGÖNÜLLÜ hesap, hiçbir menfaat beklemeden, milletin ve ülkenin teminatı olarak gördüğü Erdoğan ve partisini bütün küfgür hakaret ve tehditlere rağmen cansiperane savundu.

Gezi sonrasında yapılan bilimsel çalışmalarda, sosyal medya ile ilgili varılan önemli çıkarsamalar da var.

-Gezi Kalkışmasıyla elde edilen veriler-

Hiç şüphe yok ki “Gezi Parkı” birçok amaç barındıran bir isyan demesiydi. Ancak bu amacın gerçekleştirilememiş olması, kendi başına rahatlatıcı bir durum değil. Zira her ne kadar sonuca  ulaşmamış gibi gözükse de, birçok veri, sonrasında kullanılmak üzere, eylemi planlayıp yönlendirenler tarafından elde edilmiştir.

Mesela bunlar;

- İsyan denemesine, toplumun hangi kesimleri ve ne kadarlık bir diliminin destek verdiği,

- Bu isyan demesine, en fazla desteğin geldiği bölgelerin hangisi olduğu,

- İsyan denemesine, hangi ünlülerin ne ölçüde destek verdiği ve bu desteğin amaca etkisi,

- Hangi medya kuruluşlarının ne ölçüde ve hangi perspektifte desteklediği,

- Bir başka denemede kullanılmak üzere, isyancıların güvenebileceği ve onları yönlendiren sosyal medya hesaplarının tesbiti,

- İsyan denemesinin toplumsal destek bulması için yaratılan algı operasyonu karşısında, hedef kitleyi bilinçlendiren karşıt hesapların tesbit edilmesi...

Nitekim, Gezi sonrasında yaşanan 17-25 Aralık ekonomik casusluk ve darbe girişimi, MİT tırlarına düzenlenen operasyonun uluslararası hukuka taşınma çabalarına sosyal medya üzerinden yaratılan algı ile destek arayışı, PKK terörüyle mücadele süreçini, AK Parti ve Erdoğan'ın siyasal temele dayanan savaşı gibi sunup, PKK'lıları “cici çocuklar” gösterme çabaları ile 7 Haziran seçim sonuçlarını doğrudan etkileyen PKK'nın bölgede seçmen iradesi üzerine kurduğu ipoteğin meşrulaştırılması çabalarının tamamında, Gezi Kalkışmasında tesbit edilen sosyal medya hesapları, medya kuruluşları ve sözde sanatçılarla aydınlar görev aldı.

-AKGÖNÜLLÜLERİ itibarsızlaştırma kavramı: AKTROLLER-

Bu arada, bilhassa Gezi ve 17-25 Aralık darbe denemelerinde, düzenledikleri algı operasyonları ile toplumsal hafızayı teslim almalarını engelleyen AK Parti ve Erdoğan aşığı sosyal medya hesaplarını da itibarsızlaştırma süreci başlatıldı.

Bu operasyonların ayakları da yine Gezi Kalkışmasıyla tesbit edilen sosyal medya hesapları, sözde sanatçılar, medya kuruluşları ve mensuplarıyla kimi siyasetçilerden oluştu. Bu hesapların AK Partili belediyeler tarafından finanse edildiğinden tutun da kamu kaynaklarından nemalandırıldıklarına kadar birçok iftira sıralanarak irite edici de bir isim verdiler: “AKTROLLER”

Oysa onların AKTROLL dedikleri kitle, milyonlarca gönüllüden ibaretti. İçlerinde elbette ölçüyü kaçıran ya da art niyetli münferit hesaplar olabilir. Ama her akıllı ve samimi insan, AKTROLLER'den kastın, Gezi'nin, 17-25 Aralık'ın arkasındaki karanlık odağın algı operasyonlarına karşı kahramanca mücadele veren ve kimi zaman internet faturasını bile borç harç bulup ödemek zorunda kalan isimsiz kahramanlar olduğunu bilir.

Ellerindeki devasa imkanlara rağmen, en kritik dönemlerde Erdoğan ve AK Parti'yi yalnız bırakıp korkan sinen vekillerle, görevden bile azlini isteyen kimi bakanlar ve evinden çıkamayan başkanlara rağmen, sahada savaş verenleri “zararlı canavara” benzetmek, “AKTROLLER” diyenlerle aynı jargonu kullanıp hedef yapmak hem de Ahmet Hakan gibi bir müptezeli sahiplenmek adına bu yola başvurmak yakışmadı.

Daha dün AK Parti MKYK'sını “Damat” üzerinden vuranları destekleyenlerin, bugün AK Parti'nin sosyal medyadaki milyonları bulan “gönüllüler ordusunu” hedef alması sadece tesadüftür inşallah!

ZİHNİ ÇAKIR - TERCÜMEİHÂL

ZİHNİ ÇAKIR DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  028108

-