7 AĞUSTOS 2020 CUMA

ALLAH’A KAFA TUTAN HAYDUTLAR ZOR DURUMDA


ALLAH’A KAFA TUTAN HAYDUTLAR ZOR DURUMDA

Batılıların kara para aklama ve kumar merkezleri sular altında kaldı. İngilizlere ait St. Kıtts-Nevis Island adası ile Fransızlara ait Guadeloupe Island ve Martinique Adaları kasırga nedeniyle haritadan silindi. Porto Rico, Haiti ve Küba ise yok olmakla yüz yüze. Saatte 300 km'ye ulaşan hızıyla tarihte kaydedilen en şiddetli kasırganın vurduğu Amerika'da onlarca yerleşim yeri neredeyse yok oldu. Yüzbinlerce kişi tahliye edildi, milyonlarcası için zorunlu tahliye kararı çıktı. Dominik Cumhuriyeti ve Haiti'ye ulaşan Irma Kasırgasının, ABD'nin 20 milyon nüfuslu Florida eyaletini de vurması bekleniyor. Kızılhaç Başkanı Michael Joseph felaketi, “böyle bir yıkımı daha önce hiç görmedik” diye tanımladı. Birleşmiş Milletler ise kasırganın 37 milyon insanı tehdit ettiğini açıkladı. Başkanlık koltuğuna oturduğundan beri azgın bir kasırga gibi saldırgan politikalar izleyen ABD Başkanı Trump, gelişmeleri çaresizce izliyor. Hem tedbir, hem de müdahalede başarısız oldukları için eleştirilen ABD'li yetkililer de acziyet içindeler. Meksika'da ise 8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Dümdüz olma tehlikesi batıyı telaşlandırırken, zararın 1 trilyon doları bulacağı tahmin ediliyor.

37 MİLYON KİŞİ TEHLİKEDE

Karayipler'deki ‘Irma Kasırgası' mağdurlarına yardım için Barbados'a ve Haiti'ye ekip gönderen Birleşmiş Milletler, “Kasırga 37 milyon kişiyi etkileyebilir” açıklaması yaptı. ABD Ulusal Kasırga Merkezi, saatte 300 km hıza ulaşan, en tehlikeli kasırga türü olan Irma'nın, Virgin Adaları ve Porto Riko'ya ulaştığını bildirdi. ABD Ulusal Hava Dairesi ise 1928 yılında 2 bin 748 kişiyi öldüren San Felipe Kasırgasından beri bölgede görülen en büyük kasırga olduğunu kaydetti. Şu ana kadar en az 1,2 milyon kişinin kasırgadan etkilendiğini belirten Kızılhaç örgütü de sayının 26 milyona çıkacağını tahmin ediyor.

ırma kasırgası ile ilgili görsel sonucu

MİLYONLARCA KİŞİYE ZORUNLU TAHLİYE

Karayip ülkelerini yıkıp geçen kasırganın hafta sonu ABD'de ana karaya ulaşacağı korkusu, ülkenin güneydoğu kıyılarındaki eyaletlerde “acil durum” ilanına neden oldu. Florida eyaleti civarında şu ana kadar yüzbinlerce kişi tahliye edildi. 2 milyon 700 bin kişi için de zorunlu tahliye kararı çıktı. Miami şehrinde 6 milyon kişinin yaşadığı bölgede büyük çaplı tahliye işlemleri başladı. Kasırganın hafta sonu vurması beklenen Georgia eyaletinde acil durum ilan edilip, zorunlu tahliye kararı alındı.

 

KASIRGA DOMİNİK CUMHURİYETİ VE HAİTİ'YE İLERLİYOR

Atlantik Okyanusu üzerinde oluşan kasırganın kuzey ve batı yönünde ilerlediğini bildiren ABD Ulusal Kasırga Merkezi, felaketin dün Dominik Cumhuriyeti ile Haiti'ye ulaştığını açıkladı. Kasırganın ileriki günlerde ise Turks ve Caicos Adaları, Bahamalar ve ABD'nin Florida sahillerine ulaşması bekleniyor.

TÜRK DIŞİŞLERİ'NDEN UYARI

ABD'de kasırganın vurduğu bölgelerde marketlerin rafları boşalmış durumda. Yatırımcılar, yolcu gemisi ve sigorta şirketleri hisselerini elden çıkarıyor, THY dâhil havayolu firmaları seferlerini iptal ediyor. Türklerin zorunlu olmadıkça kasırganın vurduğu bölgelere seyahat etmemelerini isteyen Türk Dışişleri Bakanlığı da, “Bölgede bulunan vatandaşlarımızın şahsi güvenlikleri için her türlü tedbiri almaları, her koşulda müteyakkız olmaları önem arz etmektedir” değerlendirmesini yaptı.

BARBUDA

Kasırgayı ilk hisseden adalar olan Antigua ve Barbuda harap oldu. Kurtarma çalışmalarının yıllarca sürmesi bekleniyor. Başbakan Gaston Browne, “Binaların yüzde 90'ı yok oldu. Bin kişilik nüfusun yarısı evsiz kaldı” dedi. Kızılhaç Başkanı Michael Joseph ise “Böyle bir yıkımı daha önce hiç görmedik. Barbuda önemli ölçüde yok oldu” diye konuştu.

ANGUİLLA

Polis karakolları, hastaneler, okul tesisleri, acil barınaklar, hasta ve yaşlılar için evler ya tamamen yok oldu, ya da hasar gördü. Havalimanı ve iki liman kapandı. İngiliz hükümeti yıkıma hızlı cevap vermemekle suçlanıyor.

ST MARTİN AND ST BARTSırma kasırgası ile ilgili görsel sonucu

Yerel yetkili Daniel Gibb, “Büyük bir felaket. Adanın Fransız tarafı yüzde 95 yıkıldı. Tahliye edilecek koca bir nüfus var, fakat barınacakları bir yer yok” şeklinde konuştu.

VIRGIN ISLAND

İngiliz Virgin Adaları'nda kritik tesisler, evler, işyerleri ve süpermarketler yıkıldı. Yollara erişim yok.

PORTO RIKO

Bir milyondan fazla insan susuz ve elektriksiz kaldı. Acil barınaklar yetersiz.

DOMİNİK CUMHURİYETİ

Dominik; düzleşmiş binalar, yıkılmış ağaçlar ve elektrik hatları ile dolu.  5 binden fazla kişi tahliye edildi.

KAYDEDİLEN EN GÜÇLÜ ATLAS OKYANUSU FIRTINASI

Hızı saatte 300 km'ye kadar ulaşan Irma Kasırgası, bir Fransa büyüklüğünde. Okyanus suyunun ısınması kasırganın yakıtı olurken, su ne kadar sıcaksa şiddeti de o denli artıyor. Rothschild grubunun Fransız koluna ait haber ajansı AFP'ye konuşan Meteoroloji uzmanı Jeff Masters, “Irma'nın şiddetini artıran ve sıcaklığı 26 dereceyi bulan okyanus suları bu sıcaklığı 80 metre derinliğe kadar muhafaza ediyor. Kasırganın çapı 600 kilometreyi buluyor” dedi.

 

  1. 1446'yı bekliyoruz..

Yorum Yaz

  358296

-