30 MAYIS 2020 CUMARTESİ

ALMAN EGZOZU DÜNYAYI ZEHİRLİYOR

Yeni Söz Haber Merkezi


ALMAN EGZOZU DÜNYAYI ZEHİRLİYOR

Lokomotif sektörleri olan otomotiv üreticilerinin her gün yeni bir hilesinin ortaya çıkması, Almanya ekonomisini durma noktasına getirdi. Bundan bunalan Almanya, gündem değiştirmek için çareyi Türkiye'ye saldırmakta buluyor. Almanya Başbakanı Merkel bu kapsamda Avrupa Birliği'ne Türkiye'ye yönelik ekonomik baskıyı artırma çağrısı yaptı. Der Spiegel Dergisi ise, AB Rekabet Kurumu'nun, hileleri ile gündemden düşmeyen Volkswagen ve Daimler'in egzoz gazı emisyonunu önlemeye yarayan AdBlue isimli sıvı solüsyonun fiyatını sabitlemek için kendi aralarında anlaştıkları için soruşturma açtığını duyurdu.

ALMANYA'DAN AB'YE TÜRKİYE ÇAĞRISI

Otomotiv ve finans şirketlerinin dalavereleri yüzünden zor günler geçiren Almanya çareyi Türkiye'ye saldırmakta buluyor. Şirketlerinin hileleri yüzünden “Alman malı demek, hileli mal demek” yorumları ayyuka çıkan Alman Hükümeti, Avrupa Birliği'ne Türkiye'ye yönelik ekonomik baskıyı artırma ve Gümrük Birliğinin modernizasyonuyla ilgili, Türkiye ile görüşmeleri dondurma çağrısı yaptı. Türkiye'nin S-400 füzesi almasından duyduğu rahatsızlığı da dile getirdi.

ESKİ ALIŞKANLIKLARINDAN HİÇ VAZGEÇEMİYORLAR

2. Dünya Savaşı sırasında Alman olmayan herkesi kamyonlara doldurup, kamyonun egzoz gazı ile katliam yapan Alman Nazilerin çocuklarının, şimdi de bu şeytanlığı küreselleştirdikleri ortaya çıktı. Neo Nazi Almanların ürettiği neredeyse tüm otomobillerinde egzoz hilesi yaptığı ve bu hile sayesinde dünyada zarar görmeyen kimsenin kalmadığı ortaya çıktı. Dünya çapında Almanlara yönelik egzoz gazı ile insanları hasta etmek ve soykırım yapmak suçunda dava açılabileceği dile getiriliyor.

ALMAN HİLEKÂRLARA YENİ CEZALAR YOLDA

Der Spiegel dergisi AB kurullarının, Alman otomobil üreticileri Volkswagen ve Daimler'in Avrupa Birliği ticari rekabet kurallarını çiğnedikleri suçlamasıyla acil şekilde toplanacağını duyurdu. Geçtiğimiz hafta dergide yayınlanan haberde, Alman otomobil üreticileri Volkswagen, Audi, BMW, Porsche ve Daimler'in, dizel araçların emisyon değerlerinde hile yapmak amacıyla kendi aralarında gizli bir kartel oluşturduklarını iddia ettiği bir rapora yer verildi. Habere göre bu toplantılarda, Volkswagen ve Daimler'den gönderilen gizli mektuplar yapılan hileleri ifşa etti. AB'nin 5 Alman şirketine milyarlarca Avroluk ceza kesmesi bekleniyor.

VOLKSWAGEN'E 15 MİLYAR DOLAR CEZA KESİLMİŞTİ

2015 yılında Volkswagen'nin ABD'de sattığı 2.0 litre dizel motora sahip araçların, emisyon testlerini manipüle ederek çevreyi belirtilenden 40 kat daha fazla kirlettiği tespit edilmiş, 482 bin araç için 18 milyar dolara yakın ceza talebinde bulunulmuştu. Geçtiğimiz günlerde neticelenen soruşturma sonrasında ABD'de, Alman Volkswagen'e dizel araçların egzoz emisyon değerleriyle oynadığı için 15 milyar dolar ceza kesilmişti. Almanya'nın başlatmak zorunda kaldığı soruşturmayla, Volkwagen'in emisyon skandalı nedeniyle elde ettiği haksız kazancı da ceza olarak ödeyebileceği belirtiliyordu.

İKİ ALMAN DEVİNE RÜŞVET CEZASI

Siemens ve MAN şirketlerinin dünya çapında rüşvet verdiğinin ortaya çıkması üzere Braunschweig Savcılığı soruşturma başlatmış ve iki şirketin İdari Suçlar Kanunu'na göre cezalandırılmalarını istemişti. Münih Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda Siemens yaklaşık 600 milyon, MAN ise 150 milyon Euro para cezası ödemek zorunda kalmıştı.

VOLKSWAGEN'E 2.8 MİLYAR DOLARLIK BİR CEZA DAHA

Skandalları bitmek bilmeyen Alman otomobil devi Volkswagen'e geçtiğimiz aylarda bir ceza daha gelmişti. ABD'deki emisyon davasını karara bağlayan Detroit kentindeki Bölge Mahkemesi de şirkete, 2,8 milyar dolar ceza kesti. Öte yandan Mahkeme ABD hükümeti ile VW arasındaki anlaşma gereği kesilen 4,3 milyar dolar cezayı da onadı. Volkswagen geçtiğimiz 10 Martta dünya genelinde yaklaşık 11 milyon dizel aracın emisyon testlerinde yanıltıcı yazılım kullandığını itiraf etmişti. Bunun için yaklaşık 25 milyar dolar ceza harcaması yapılacağını duyurmuştu.

HER ALMAN MALI HİLE Mİ DEMEK?

Volkswagen'in dizel skandalı kapsamında, bir diğer Alman şirketi Bosch da, yazılımı ile hileye yardım ettiği için cezaya çarptırıldı. O Bocsh ki reklamlarında kurucusu Robert Bosch adına “İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim” sözünü kullanıyordu. Bosch'a kesilen ceza reklamlarda yalandan başka hiçbir şeyin olmadığını bir kez daha ortaya koymuş oldu. Bir diğer gelişme ise VW, Audi ve Porsche marka 3.0 motor gücündeki dizel otomobillerin çevreyi kirlettiği gerekçesiyle açılan dava kapsamında Volkswagen'in dava sahiplerine en az 1,26 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum edilmeleriydi.

AUDİ VE PORSCHE'DE DE EMİSYON SKANDALI

Geçtiğimiz Haziran ayında bir diğer Alman devi olan Audi'nin de egzoz gazı değerlerini manipüle eden bir program kullandığı ortaya çıkmıştı. Alman Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt, Audi'nin egzoz gazı değerlerini manipüle eden bir program kullandığını itiraf etmek zorunda kalmıştı. Donrindt, skandal program nedeniyle 24 bin otomobilin geri çağrılacağını duyurdu. Önceki gün ise bir başka Alman şirketi Porsche'nin emisyon skandalı medyaya yansıdı. Porsche'nin Cayenne ve Macan model araçlarında emisyon hilesi yapmış. Porsche yazılım hilesi içeren 22 bin aracı geri çağırmak zorunda kaldı.

 

Yorum Yaz

  336105

-