AMERİKA’YA GİDİP ‘BUDALALIK’ ETMEYİN

İlber Ortaylı’nın “Çocuklarınızı Amerika’ya gönderip ‘budalalık’, Green kart alarak da ‘beyinsizlik’ etmeyin” açıklamasının ardından Trump’tan itiraf mahiyetli bir açıklama geldi. ABD’yi ‘b.k çukuru’ olarak tanımlayan Trump, izzet ve şeref sahibi bir kimselere 'b.k çukuru ABD’ye gelmeyin' dedi. ABD ardından Türkiye’yi, seyahat açısından 3’üncü derecede riskli ülkeler arasında gösterdi. Türkiye ise karşı atakla “Terörün hâkim olduğu ABD’ye gitmek için bin kere düşünün” açıklaması yaptı.


AMERİKA’YA GİDİP ‘BUDALALIK’ ETMEYİN

YENİSÖZ HABER MERKEZİ

TRUMP'TAN ABD'Yİ REZİL EDEN AÇIKLAMA

ABD Başkanı Trump'ın, Beyaz Saray'da gerçekleştirdiği bir toplantıda, ABD'nin dünyanın dört bir yanında yedikleri pislikler ve işledikleri cinayetler yüzünden mülteci olmak zorunda kalan milletlerin ülkelerine hakaret etti. Şeytan ABD'nin başkanlık koltuğunda oturan sarı faşist, özellikle Güney Amerika ülkelerini kastederek "Bu b.k çukuru ülkelerden niye insan kabul ediyoruz" dedi. ABD'nin de içinde yer aldığı kıtayı lağım çukuruna benzetmesi bir itiraf olarak tarihe geçti.

LAĞIM ÇUKURUNA GİDİLİR Mİ?

Trump'ın Amerika'yı lağım çukuruna benzetmesi, bu ülkeye keyfi seyahat yapan veya eğitim adı altında devşirilmeye gidenleri akla getirdi. “Yeşil Kart” uygulamasını sadece İskandinav ülkeleri için geçerli kılmaya çalışan Trump'ın sözleri Amerika'yı karıştırdı. Trump'un sözleri batı hayat tarzının savunucularından İlber Ortaylı'nın açıklamalarını akla getirdi.

‘ÇOCUKLARINIZI AMERİKA'YA YOLLAMAYIN'

Çocuklarını batıya okumaya yollayan ve ABD'den Green Card (Yeşil Kart) alanları çok sert eleştiren Prof. Ortaylı, Türkiye'de bazı çevrelerin Amerikan hayranlığını “budalalık” olarak tanımlamıştı. “Koca koca mevki sahibi insanlar Green Card aldık diye seviniyorlar. Ne ayıp şey ya, sen amele misin?” dien Ortaylı, Türkiye'deki Amerikancıları da yerden yere vurmuştu.

SİYONİST MEDYA SANSÜRLEDİ

Trump'u ‘b.k'a benzeten bir kapakla çıkan Daily News dergisi “sh*t for brains” (Saçmalık-b.k kafa) başlığı kullanmayı tercih etti. Washington Post'un manşetten verdiği haber, Siyonist New York Times tarafından ise sansürlenerek haberleştirildi. Başkalarına hakaret etmek için ülkesini pislik çukuruna benzeten Trump'ın sözleri, Koca Ragıp Paşa'nın “Merdi Kıpti şecaat arz ederken sirkatin söyler” sözlerini akla getirdi.

TÜRKİYE ABD ARASINDA SEYEHAT RESTLEŞMESİ

Özellikle ABD'nin terör örgütü PKK/PYD'ye silah dâhil her türlü desteği sunması üzerine gerilen ilişkiler, vize yasağı ile ileri bir boyuta taşınmıştı. Vizelerin karşılıklı açılması üzerine, ABD bu kez de Türkiye'yi “seyahat açısından 3. derece riskli ülkeler” kategorisine aldığını duyurdu. Türkiye ise anında misilleme de bulundu.  Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada “Terörün hâkim olduğu ABD”ye gidilmemesi” uyarısında bulunuldu. Bombalı veya silahlı terör eylemlerinin cami, kilise, okul ve havalimanlarını hedef aldığı, ABD polisinin gereksiz şiddet kullandığı ve FETÖ ile işbirliği yapan ABD yargısının hukuksuz tutuklamalar yaptığı belirtilen açıklamada, bu ülkeye gitmek isteyen Türklerin bunu bir kez daha düşünmesi gerektiği belirtildi. 

‘Terörizm ve keyfi tutuklamalar' küstahlığı

Her ülkenin güvenlik durumuyla ilgili ayrı bilgilendirme ve uyarıların yapıldığı ABD Dışişleri Bakanlığı web sitesinde Türkiye'ye de geniş bir bölüm ayrılıyor. “Terörizm ve keyfi tutuklamalar nedeniyle Türkiye'ye seyahat etmeyi tekrar düşünün. Bazı bölgeler yüksek riskli” denilen uyarıda terör nedeniyle gidilmemesi istenen şehirler ‘Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Şirnak, Diyarbakır, Van, Siirt, Muş, Mardin, Batman, Bingöl, Tunceli, Hakkâri ve Bitlis' olarak gösteriliyor. 

 Türkiye misliyle karşılık verdi

Dışişleri Bakanlığı da, ABD'nin açıklamasına bir açıklamayla karşılık verdi.  Bakanlıktan yapılan seyahat uyarısı güncellemesinde, ABD'de yaşanan terör saldırıları ve şiddet olaylarında son zamanlarda artış olduğunun gözlendiği belirtilerek, bombalı veya silahlı terör eylemlerinin yanı sıra, araçların kalabalık üzerine sürülmesi suretiyle gerçekleştirilen saldırıların, şehir merkezleri ile kültürel etkinlikleri, metro istasyonlarını, kamu binalarını, ibadet yerlerini hatta okul kampüslerini hedef almaya devam etmesinin muhtemel olduğu ifade edildi. 

‘Üniversite, kilise ve havalimanları tehlikeli'

Ohio Üniversite Kampüsü'nde, Forth Lauderdale-Hollywood Havalimanı'nda, Minnesota'da Dar Al-Farooq Camisi'nde, Teksas'taki bir kilisede düzenlenen saldırılar, Charlottesville ve New York'ta araçların kalabalığa sürülmesi suretiyle gerçekleştirilen saldırılar ve son olarak da New York metrosundaki bombalı saldırının ABD'de yaşanan terörizme veya aşırı sağcı, ırkçı eylemlere örnek teşkil ettiği vurgulanan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

‘FETÖ'cülerle ortak operasyonlar yapılıyor'

"Ayrıca, resmi görevle ABD'ye seyahat eden kamu görevlisi vatandaşlarımız dahil Türk vatandaşları, muteber olmayan kaynakların ifadelerine dayanılarak keyfi tutuklamalara maruz kalmakta; vatandaşlarımıza yönelik olarak açılan davalarda, FETÖ terör örgütü mensubu ya da sempatizanı tanıkların önceden kurgulanmış asılsız iddialarına ve iftiralarına itimat edilmek suretiyle vatandaşlarımız hakkında adli kararlar verilebilmektedir. Bu şartlarda, ABD'ye seyahat edecek olan vatandaşlarımızın seyahat planlarını gözden geçirmelerinde ve seyahat etmeleri durumunda tedbirli olmalarında fayda görülmektedir."

 

 

Yorum Yaz

  902922

-