2 HAZİRAN 2020 SALI

AMSTERDAM GEZİ REHBERİ


AMSTERDAM GEZİ REHBERİ

Hollanda'nın başkenti olan Amsterdam, bu güne kadar gezdiğim yerler içinde en beğendiğim şehirlerin başında yer alıyor. Gerek doğal güzellikleri gerekse zengin kültürü nedeni ile görülmesi gereken yerler arasına girmesini sağlıyor. Bu nedenle, Amsterdam'a gelmeyi düşünenlere yardımcı olmak ve kısa sürede daha çok aktivite yapabilmeleri için, bu gezi rehberini hazırladım. Gezi rehberi içinde, genel konulara nazaran birebir tanık olduğum konular bulunuyor. Böylece, şehri ziyaret edecekler faydalanabilecekleri kısa ama gerekli bilgileri, gezi rehberimde bulabilirler.

Amsterdam Hakkında Kısa Bilgi

Amsterdam, Hollanda'nın kuzeyinde bulunan ve başkent olmasına rağmen çok da büyük olmayan bir şehirdir. Amsterdam tam bir liman kenti ve birçok kanalla da kuzey denizine bağlanıyor. 800.000'in üzerinde insanın yaşadığı şehrin en önemli hususu zengin kültürü. Şehirde 180'den fazla değişik kökene sahip insan toplulukları bulunuyor, bu da kültürünün çok çeşitli ve farklı olmasını sağlıyor. Şehrin gecesi ve gündüzü ayrı güzelliğe sahip ve şehirdeki canlılık hiç bitmiyor.

Amsterdam'a Nasıl Gidilir?

Amsterdam'a gitmek için kara veya hava yolu kullanılabiliyor. Ben gezi süremin bir kısmını yolda kaybetmemek için hava yolunu tercih ettim. İstanbul'dan 3,5 saat civarında süren bir uçuş ile Amsterdam hava limanına vardım. Schiphol oldukça modern ve büyük bir hava limanı. Yıllık 55 milyon yolcu kapasitesi bulunuyormuş. Burası şehre yaklaşık 15 km uzaklıkta. Buradan şehir merkezine gitmek için üç alternatif bulunuyor; tren (5,40 €), taksi (39 €) ve otobüs (5 €). Ben en hızlı ulaşım vasıtası olan tren yolculuğunu seçtim ve yaklaşık 20 dakikada şehir merkezine ulaştım.

Amsterdam Hava Durumu

Amsterdam'ın hava durumu aylara göre değişiklik gösteriyor.

Aylara göre sıcaklıklar genellikle şu şekilde gerçekleşiyor;

  • Ocak ile Mart ayları arası: 2 °C ile 6 °C arası ve kuru bir ayaz oluyor
  • Nisan ile Haziran ayları arası: 8 °C ile 15 °C arası kısmen yağmurlu
  • Temmuz ile Eylül ayları arası: 14 °C il 16 °C açık ama serin
  • Ekim ile Aralık ayları arası: 4 °C ile 10 °C arası yağmurlu

Ben Ağustos ayında gittiğim için, üşümeden daha çok yeri gezebilme imkanı buldum.

Amsterdam'a Ne Zaman Gidilir?

Şehrin hava durumuna göre gezi planlarını yapmak lazım. Üşümeden daha rahat bir tatil yapmak ve daha çok güzelliği keşfetmek için, Haziran ve Ağustos ayları arasında ziyaret ideal oluyor. Şehre hangi ayda giderseniz gidin, mutlaka seyahat çantanızda bir şemsiyenizin olması gerekiyor. Çünkü şehirde hava aniden dönerek yağmur yağabiliyor. Bir de, Amsterdam ülkemizden bir saat geride olduğundan, uçuş planlarını yaparken bu saat farkına dikkat edilmesi gerekiyor.

Amsterdam Nerede Kalınır?

Amsterdam'da her bütçeye uygun oteller bulunuyor. Otel fiyatları bizim paramızla, 300 TL ile 800 TL arasında değişiyor. Ortalama 500 TL vererek kanal manzaralı ve konforlu konaklama imkanı mevcut. Ben Amsterdam'a gitmeden 2 ay önce otel rezervasyonu yaptırdığım için, 400 TL civarında bir fiyatla kanal manzaralı ve oldukça lüks bir otelde kalabildim.

Önceden rezervasyon yaptırmak şartı ile ortalama bu fiyatlara, sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil, güzel manzaralı bir otelde kalınabiliyor. Özellikle Ocak ve nisan ayları arasında, konaklama fiyatlarının nerede ise yarıya düştüğü bilgisini de otelden öğrendim. Rezervasyon yaptırmadan, özellikle Temmuz ve ağustos aylarında boş otel bulmak ise çok zor oluyormuş.

https://www.neredekalinir.net/amsterdam/ bu adresten detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Amsterdam'da Ne Yenir?

Şehirde et yemekleri çok fazla revaçta değil, zaten etli yemeklerdeki et oranları da oldukça az. balık ve sebze yemekleri ise daha çok tercih ediliyor. Şehre sabah saatlerinde geldiğim için, öncelikle kahvaltı yapmak istedim. Burada peynirin en güzel çeşitlerini bulmak mümkündür. Küçük bir restoranda bizdeki serpme kahvaltıya benzer bir menüyü tercih ettim. Sıcak baget ekmeği ile birlikte, beş çeşit peynirin, omletin ve yöresel reçellerin tadına bakma fırsatı bulabildim. Kahvaltı bana 12 € civarında bir paraya mal oldu ama tam anlamı ile doydum.

Şehirdeki menüleri incelediğimde, en çok tercih edilen yemeklerin başında şunlar geliyor;

  • Bitterballen (dana ve sığır etinden yapılıyor)
  • Patat (patates kızartması, değişik sos ve peynirlerden oluşuyor)
  • Pannekoeken (krep)
  • Falafel (nohuttan yapılan nefis bir atıştırmalık)
  • Ossenworst (değişik bir sosis)

Şehirde öğlen yemekleri genellikle kahvaltı şeklinde ve peynir ağırlıklı yapılıyor. Sokaklarda satılan atıştırmalıklar hem daha ucuz, hem de daha doyurucu oluyor.

Amsterdam Gece Hayatı

Şehrin oldukça hızlı ve sınırsız bir gece hayatı var. Otobüs ve taksiler sabaha kadar hizmet verdiği için, ulaşım sorunu da bulunmuyor. Şehir, bar ve gece kulüpleri ile dolu, üstelik birçoğunda da canlı performans sunuluyor. Gece hayatını sevenler için, Rembrandtplain ve leidseplein bölgelerini tavsiye ederim. Buralarda eğlence sabahlara kadar devam ediyor ve her zevke hitap ediyor.

Amsterdam'dan Ne Alınır?

Amsterdam'da lüks alışveriş yerlerinin yanı sıra çok uygun fiyatlı semt pazarları da bulunuyor. Çok fazla para harcamadan güzel şeyler almak isteyenlere bu pazarları öneririm. Buradan özellikle; peynir çeşitleri, tahta ayakkabılar, eski haritalar ve t-shirtler ile magnetler gibi birçok ürün uygun fiyata alınabiliyor.

Amsterdam'da Kesinlikle Yapılması Gerekenler

Amsterdam'a gelindiğinde mutlaka gezilmesi gereken yerler bulunuyor. Ben, Van Gogh müzesini, kraliyet sarayını, kanallarını, çiçek pazarını, bira fabrikası ile peynir müzesini tavsiye ediyorum. Buraları gerçekten görülmeye değer yerlerin başında bulunuyor ve anılar içinde özel bir yer tutuyor. Şehrin güzelliklerini keşfetmek için en iyi yol ise bisiklet kiralamak, çok düşük fiyatla kiraladığım bisikletle, trafik ve park sorunu yaşamadan, çok fazla yeri gezebildim. Ayrıca kanalları tekne ile gezerken, kendinizi Venedik'te hissetmeniz bile mümkün oluyor. Diğer şehirler için de nerede kalınır sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yaz

  369305

-