29 OCAK 2020 ÇARŞAMBA

Zihni Çakır

ANKARA PATLAMASI VE GOP!

Zihni Çakır

1 Kasım seçimleri, küresel sistemin bölge üzerinden yürüttüğü yenilenme hamlesinin ana aktörlerinin belirlenmesi açısından önemli.

Ankara'da dehşete düşüren terör saldırısını, Eylül ayı başlarında Financial Times'ın Türkiye ile ilgili yayınladığı bir haberle ilişkili okuduğumuzda, puzzle'ın bir parçasını daha yerine oturtabiliriz.

Bu haberi Türkiye'de sadece Sözcü Gazetesi'nin kullanmış olması da ayrı bir anlam taşıyor.

FT'nin haberinde CIA Türkiye uzmanı olarak bilinen Henri Barkey'in sözlerine yer verilmiş. Barkey, 1 Kasım seçim analizi yaparken, tüm seçimlerde olduğu gibi buna da “Erdoğan'ın seçimi” yaklaşımını sergilemiş.

Türkiye'de muhalefetin sergilediği yaklaşımın kaynağını anlamamız açısından bu iyi bir ip ucu. Ancak konu o değil.

1 Kasım'ı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile doğrudan ilişkilendiren Henri Barkey, aynen şu ifadeleri kullanıyor: “Erdoğan her halükarda bir kaybet-kaybet durumuyla karşı karşıya. Ya seçimlerden aynı sonuç çıkacak. Ya da HDP meclise giremeyecek ve şehirler havaya uçacak”.

CIA Türkiye uzmanı Henri Barkey'in Eylül ayı başlarında kullandığı bu ifadeleri, PKK elebaşısı Murat Karayılan'ın aynı ayın son günlerindeki (28 Eylül) tehdidiyle birlikte okumakta yarar var.

Karayılan'ın, Ankara patlaması sonrasında sosyal medyada da geniş yer bulan ve patlamanın arkasındaki fail açısından referans alınan tehdidi, metropollerde kanlı eylem mesajı içeriyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kararlı mücadelesi ve sözde özyönetim ilan ettikleri şehir merkezlerindeki terör unsurlarının imhası üzerine konuşan örgüt elebaşı Karayılan, “Ha yarın onlar şehirlerde daha fazla katliama yönelirlerse o zaman Ölümsüzler Taburu da metropollerde harekete geçer” diyor.

Hedef, 1 Kasım'ın yerel sonuçları değil!

Bu arada Ankara patlamasının yaşandığı günün gecesinde HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın sosyal medya danışmanının, “Bombaların Ankara'da patlayacağını” twitter üzerinden paylaşmasını, aynı gece, HDP'ye yakın hesapların  “Ankara'da bombaların patlayacağını” iddia etmesini de bu açıklamalarla bir arada okuyalım.

Peki bütün bu verileri önümüze serdiğimizde Ankara patlaması için hedeflenen şey kendi başına sadece 1 Kasım seçimlerinin yerel sonuçları mı?

Elbette hayır!

1 Kasım seçimleri, küresel sistemin bölge üzerinden yürüttüğü yenilenme hamlesinin ana aktörlerinin belirlenmesi açısından önemli.

ABD'nin 2000'li yılların başında Ortadoğu'da tüm dengeleri değiştirecek bir stratejinin ürünü olarak ortaya attığı Genişletilmiş Ortadoğu Projesi, son dönem yaşananlarla adeta çöktü. Bilhassa Suriye'de yaşanan kriz derinleştikçe, bölgesel bir kaosun merkezi oldu.

Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan'ın küresel sistemin ana aktörleri karşısında Ortadoğu halkları ve muhalif gruplara cesaret veren duruşu ve ABD'nin bölgesel yönetimlerde, hakimiyet istikrarını bir türlü sağlayamaması, akamete uğrayan projenin aksayan duraklarına müdahalesini de imkansız kıldı.

Yeni müttefikler; terör örgütleri

Bunun sonucu olarak da, küresel sistemin yenilenme hamlesi, sistemin ana aktörleri için yeni müttefik(ler) arayışını da beraberinde getirdi. Bilhassa ABD ve İngiltere, resmi devlet yönetimleri yerine, bölgede faaliyet gösteren kontrolsüz terör grupları ve başı bozuk çetelerle ittifaka girişti.

El Nusra, El Kaide gibi örgütlerin elini zayıflatmak için DAEŞ'ı sahneye süren ABD ve İngiltere, bir taraftan terör gruplarıyla ittifak grişimlerini meşrulaştıracak atmosferi DAEŞ ile sağladı, diğer taraftan da Kobani'de olduğu gibi silahlı Kürt çetelere DAEŞ üzerinden kahramanlık destanları(!) yazdırmaya çalıştı.

E bütün bunlar CIA'nın da dahil olduğu birer projenin çöken ayaklarını izole etmeye yönelik hamleler değil miydi?

Aynı CIA'nın Türkiye uzmanı Henri Barkey'in süreci okumamıza yardımcı olan “şehirler havaya uçacak” sözü için 1 Kasım'ı mı beklememiz gerekiyor?

1 Kasım'ın kestirilen sonucu üzerine gerçekleşmiş bir patlama dememizin ne sakıncası var Ankara patlaması için?

Hülasa bu patlamanın içinden ister DAEŞ çıksın ister PKK, ister DHKP-C çıksın ister MLKP hiç farketmiyor. Patlama Ortadoğu üzerinde hegemonya alanını pekiştirmek isteyen küresel sistemin ana aktör belirleme hamlesinin bir prçası belli ki...

ZİHNİ ÇAKIR - TERCÜMEİHÂL

ZİHNİ ÇAKIR DİĞER YAZILARI

  1. Puzzle degil bilmece.

Yorum Yaz

  202082

-