23 ŞUBAT 2020 PAZAR

ASKERLİK 6 AY

“Her sene yaklaşık 700 bin gencimiz askerlik yaşına giriyor” diyen Hulusi Akar, “Mesela lise mezunu ve altı gençlerimiz 1 ay temel eğitimden sonra 5 ay daha kıtalarda askerlik yapacak, toplam 6 ay. Bu 6 ay bittikten sonra bu erlere 'kalmak ister misiniz' diye soracağız. Kalmak isteyenler bir 6 ay daha maaşlı olarak askerlik yapacak” dedi.


ASKERLİK 6 AY

Bakan Akar: TSK'nın etkin, caydırıcı ve saygınlığına halel getirmeyecek bir sistem kuruyoruz

TSK'NIN SAYGINLIĞINA HALEL GETİRMEYECEK

Yeni askerlik sistemiyle ilgili konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, hem erbaş ve erlerin hem de bedelli olanların bir ay temel eğitim alacaklarını, bunun sonunda bedelliye ayrılanların askerlikle ilişkisinin kesileceğini belirtti.

Akar, "Öncelikle risk, tehdit ve tehlikelere karşı TSK'nın etkin, caydırıcı ve saygınlığına halel getirmeyecek şekilde gençlerimizin eğitim, öğrenim ve mesleki ihtiyaçlarına cevap verecek bir optimizasyona çalıştık" diye konuştu.

DEVAM ETMEK İSTEYENE 6 AY MAAŞ

Erbaş ve erler ve bedelli olanların hepsi 1 ay eğitim alacaklarını söyleyen Akar, “1 aylık eğitimin sonunda bedelliye ayrılanlar belli bir miktar ücreti ödeyecekler ve ve askerlikle ilişikleri kesilecek. Bu bir ay temel eğitimi müteakip diğer lise mezunu ve altı gençlerimiz 5 ay daha kıtalarda askerlik yapacak, toplam 6 ay. Bu 6 ay bittikten sonra bu erlere 'kalmak ister misiniz' diye soracağız. Devam etmek isteyenlerle bir 6 aylık maaşlı sözleşme yapacağız” ifadesini kullandı.

MESLEKYÜKSEKOKULU MEZUNU DA YEDEKSUBAY OLACAK

Yedek astsubaylığı da anlatan Akar, meslek yüksekokulu mezunlarının yedek astsubay olabileceğini tekrarladı. Önceden meslek yüksekokulu mezunlarının lise mezunu gibi muamele gördüğünü anımsatan Akar,

"Şimdi 'Sen mesleğinden kopma, elektrik, torna, otomobil, kimya, sağlık ne varsa o mesleğe devam edin. Bunun da bir karşılığı var.' diyoruz ve yedek astsubay olarak kendilerini istihdam ediyoruz" dedi.

Yorum Yaz

  835318

-