26 MAYIS 2018 CUMARTESİ

AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN ABD’YE İSYAN

Yeni Başkan Donald Trump ile birlikte dünyanın her yerinde kaos çıkartmaya dönük hamleleri peş peşe atmaya başlayan ABD, bu kez de Avrupa’nın kuyruğuna bastı.


AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN ABD’YE İSYAN

Yeni Başkan Donald Trump ile birlikte dünyanın her yerinde kaos çıkartmaya dönük hamleleri peş peşe atmaya başlayan ABD, bu kez de Avrupa'nın kuyruğuna bastı. ‘Rusya'ya yaptırım yasa tasarısı'na ekledikleri bir madde ile Rusya ile ortak enerji işi yapan Avrupa şirketlerini tehdit eden ABD, “Rus gazını AB pazarında çıkartıp, ABD gazını satın” dedi. Emrivakiye isyan eden ve kuyruğu dik tutmaya çalışan Almanya ve Avusturya'dan, “Asla kabul etmeyiz, ABD ile ilişkilerimiz tümüyle kopar” şeklinde uyarılar gelirken, attığı her işi yüzüne gözüne bulaştıran Trump yönetiminin nasıl bir adım atacağı merakla bekleniyor.  

‘SINIR ÖTESİ, GAYRİ HUKUKİ KARAR'

ABD Senatosu, “Rusya ile ortak enerji projesi yürüten Avrupalı şirketlere de yaptırım uygulanmasını” öneren “Rusya'ya yönelik yaptırım yasa tasarıs”nı onayladı. Karara tepki gösteren Avusturya Başbakanı Christian Kern ve Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ortak bir açıklama yayınladı. ABD ile bugüne dek ortak hareket ettiklerini hatırlatan iki isim, “ABD ile ortak tavrımız, Avrupa'nın enerji gelişimini artıran Avrupalı şirketlere uluslararası hukuka aykırı bir sınır ötesi yaptırım tehdidinde bulunulabileceği anlamına gelmiyor” ifadelerini kullandı.  

AVRUPA'DAN ABD'YE GÖZDAĞI

Bu yasa tasarısı ile ABD'nin açık bir şekilde, “Rus doğalgazını Avrupa pazarından çıkarın ve yerine Amerikan doğalgazını satın” dediğini kaydeden Kern ve Gabriel, “Avrupa ülkeleri bu yaklaşımı kabul edemez. Siyasi yaptırım, ekonomik çıkarlara engel olamaz. ABD pazarındaki Alman, Avusturya ve diğer Avrupa ülkelerinin şirketlerinin, Rusya ile ortak enerji projeleri yüzünden cezalandırma ile tehdit edilmesi, Avrupa ile Amerika ilişkilerini tümüyle yeni ve olumsuz bir boyuta taşır” uyarısında bulundu.  

‘ABD KENDİ İŞİNE BAKSIN'

ABD Dışişleri Bakanlığının yasa tasarısını değiştirme çalıştığını ve kendilerinin de ABD Dışişlerini desteklediklerini belirten Avrupalı siyasilerin açıklamasında, “Avrupa'nın enerji tedariki ABD'nin değil Avrupa'nın meseledir. Enerjiyi kimin ve nasıl sağlayacağına, açık ve serbest piyasa rekabet kurallarına göre biz karar veririz. Ekonomik çıkarlar ön plana çıkarılırsa Ukrayna'daki krize karşı alınan ortak tutum zarar görür” ifadeleri yer aldı.

Yorum Yaz

  927599

-