25 MAYIS 2020 PAZARTESİ

AVRUPA'NIN EN GÜÇLÜSÜ TÜRKİYE

İşte ‘Sabah fethe çıksak, Avrupa’yı üç günde alırız’ manşetinin teyidi


AVRUPA'NIN EN GÜÇLÜSÜ TÜRKİYE

İşte Sabah fethe çıksak, Avrupa'yı üç günde alırız' manşetinin teyidi

Batının Türkiye'ye yönelik hazımsızlığı Avrupa'daki tartışmayı büyütüyor. AB ve NATO tartışmalarına katılan Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Avrupa'yı eleştirdi, Türkiye'ye ise övgüler yağdırdı. Gazetemizin geçtiğimiz Ağustos'ta batı medyasını ayağa kaldıran Sabah fethe çıksak, Avrupa'yı üç günde alırız' manşetini teyit edercesine konuşan Borisov, Avrupa'nın en büyük ordusuna sahip ülkenin Türkiye olduğunu söyledi. NATO'da yaşanan skandala karşı da Türkiye'yi destekleyen Bulgar Başbakan, Türkiye'nin milyonlarca sığınmacıya ev sahipliği yaptığını hatırlattı; AB'nin ise adım attığı her yeri batırdığını, müdahale ettiği yerde sağlam bir tane bina dahi kalmadığını söyledi.

AB LİDERLERİ YANLIŞ YOLDA

AB-Türkiye ilişkilerini Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da Ulusal ve Dünya Ekonomi Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada değerlendiren Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, AB'nin Türkiye'ye yönelik izlediği politikaları eleştirdi. Bulgar Başbakan, “Son derece karmaşık zamanlarda yaşıyoruz. Eski nesillerin savaş, yoksulluk ve sefaleti, yeni nesillerin ise savaşı tarihte olağan bir şey olarak hatırladığı bir dönemdeyiz” diye konuştu.

bulgaristan başbakanı ile ilgili görsel sonucu

ERDOĞAN, VERMEK İSTEDİĞİM MESAJI VERDİ

Türkiye'nin Norveç'te yapılan NATO tatbikatından 40 askerini geri çekmesini üzerine Borisov, “Komşumuz Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Norveç'teki 40 askerini geri çekerek verdiği mesaj, benim de Avrupa Konseyi toplantılarında uzun zamandır vermiş olduğum ve görmeleri gereken bir mesajdı. Çünkü ortada olayları yorumlama çelişkisi söz konusu. Çünkü Avrupalı liderler, Türkiye ve Erdoğan söz konusu olunca Türkiye'yi tamamen reddediyor” dedi..

EN GÜÇLÜ ORDU TÜRKİYE'DE

Meseleyi Avrupa Konseyi'nde sık sık gündeme taşıdığını vurgulayan Borisov, “Hele son konseyde onlar, Türkiye'yle her türlü görüşmelerin kesilmesini istemişti. Oysa Türkiye Avrupa'nın en güçlü ordusuna sahip. Türkiye hem NATO, hem Avrupa'da stratejik ortak olmalı. Ancak biz Türkiye ile diyalog ve anlaşmaların sürecine sahip çıkmalıyız” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE MUAZZAM BİR DEVLET

Avrupalı liderlerin Türkiye ile yapılan göç krizi anlaşmasını iptal etmek istediğini, kendi ülkesinde dahi bu yönde büyük bir baskı olduğunu kaydeden Borisov, “Türkiye, Avrupa'nın en büyük komşusudur. Avrupa'da en büyük, iyi silahlanmış, iyi eğitilmiş ve her şeyden öte reel savaş eylemlerine katılmış bir orduya sahip, muazzam bir devlet” dedi.

AB, MÜDAHALE ETTİĞİ YERİ BATIRIYOR

Türkiye ile ilgili yaptığı yorumlar nedeniyle son iki yıldır Avrupa Konseyinde adeta putperest muamelesi gördüğünden şikâyet eden Borisov, “Beni uyaranlar da oldu. Ancak bence AB kendi içindeki üyelerinin arasına duvar çekmek yerine, sahip olduğumuz tüm olanakları kullanarak dış sınırlarını duvarlarla kapatmalı” ifadelerini kullandı. AB dış politikasını yerden yere vuran Bulgar Başbakan, “Müdahale ettiğimiz yerde ayakta duran tek bir bina kalmadı. Ne Irak ne Suriye ne Libya'da sağlam bir bina kaldı” tespitinde bulundu.

 

YENİ SÖZ'Ü TEYİD ETTİ

Yeni Söz, 1 Ağustos 2017 tarihli nüshasında Stratfor'un kurucusu George Friedman'ın Türkiye ve batıya yönelik sözlerinden hareketle, Sabah fethe çıksak, Avrupa'yı üç günde alırız manşetini atmış, içimizdeki pısırıklar ise yaygarayı koparmıştı. Türkiye'de gündem olan manşet üzerine kendi ülkesine güvenmeyen batı hayranları, “olur mu öyle şey, haddimizi bilelim” türünden yorumlarla korkaklıklarını dışa vururken, batı medyası günlerce konuyu gündemde tutmuştu. Şimdi ise Bulgar Başbakan aynı gerçeği dile getirdi.

 

Bulgar başkandan AB'ye Türkiye tokadı

‘Türkiye ile uğraşmayın en eğitimli ve en büyük ordu onlarda'

Foto bakan

AB ülkelerinin Türkiye'ye karşı tutumunu eleştiren Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, "Türkiye, Avrupa'nın en büyük komşusudur. Avrupa'da en büyük, iyi silahlanmış, iyi eğitilmiş ve her şeyden öte reel savaş eylemlerine katılmış bir orduya sahip, muazzam bir devlettir" dedi.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Başkent Sofya'da Ulusal ve Dünya Ekonomi Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, AB-Türkiye ilişkilerini değerlendirdi. Sözlerine, "Son derece karmaşık zamanlarda yaşıyoruz. Eski nesillerin savaş, yoksulluk ve sefaleti, yeni nesillerin ise savaşı tarihte olağan bir şey olarak hatırladığı bir dönemdeyiz." diyerek başlayan Borisov, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye politikasını eleştirdi.

Borisov, Türkiye'nin Norveç'teki NATO tatbikatında bulunan 40 askerini geri çekmesine ilişkin, "Komşumuz Türkiye'nin Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan'ın Norveç'teki 40 askerini geri çekerek verdiği mesaj, benim de Avrupa Konseyi toplantılarında uzun zamandır vermiş olduğum ve görmeleri gereken bir mesajdır. Çünkü ortada olayları yorumlama çelişkisi söz konusu. Çünkü Avrupalı liderler, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan söz konusu olunca onları (Türkiye'yi) tamamen reddediyor. Böylece tarafların arasında bir yakınlaşma yolu kalmıyor" diye konuştu.

‘Avrupa'nın en büyük komşusu Türkiye'

AB'deki birçok mevkidaşının, göç krizi konusunda Türkiye ile anlaşmanın iptali için ısrar ettiğini, Bulgaristan'da bile bu konuda muazzam bir baskının yaşandığını belirten Borisov, şöyle devam etti: "Türkiye, Avrupa'nın en büyük komşusudur. Avrupa'da en büyük, iyi silahlanmış, iyi eğitilmiş ve her şeyden öte reel savaş eylemlerine katılmış bir orduya sahip, muazzam bir devlettir. Biz Cumhurbaşkanı Erdoğan ile (göç konusunda) anlaşmaya vardıktan sonra Bulgaristan'a karşı göç baskısı sıfıra indi. Sınırda günde bir-iki kişi yakalanıyor. Türkiye ile aramızda geri kabul anlaşması olmamasına rağmen onlar kaçakları geri alıyor. Bu arada yaklaşık 3 milyon göçmen orada tutuluyor. Madem ki Almanya'da bile kaçak göç konusunda görüş birliği sağlanamıyor (Türkiye'de bekleyen) milyonlarca sığınmacı Avrupa'ya gitmeye başladığında ne olacak?"

‘Adeta 'putperest' muamelesi gördüm'

Başbakan Borisov, Türkiye ile kaçak göç konusundaki anlaşmanın iyi işlediğine, göç baskısının AB sınırlarının dışında tutulmasının en doğru olduğuna inandığını da sözlerine ekledi.

Borisov, "Son iki yıldır Avrupa Konseyinde bu görüşümü anlatırken adeta 'putperest' muamelesi gördüm. Beni uyaranlar da oldu. Ancak bence, AB kendi içindeki üyelerinin arasına duvar çekmek yerine, sahip olduğumuz tüm olanakları kullanarak dış sınırlarını duvarlarla kapatmalı" değerlendirmesinde bulundu.

‘Erdoğan'ın iradesi sayesinde 3 milyon kişi (sığınmacı) Türkiye'de duruyor'

Suriye'deki savaş nedeniyle yasadışı göç sorununun görüşüldüğü forumlara Türkiye, Rusya, İran, ABD gibi ülkeler bir araya gelirken Avrupa'nın göçmen almaya devam ettiğini anlatan Borisov şöyle konuştu: “Derdimiz yeniden yerleştirme. Avrupa için kriz olan bir sorun masaya yatırıldığında bizim görüşmelerde olmamamız normal mi? Avrupalı liderler, bundan sonra pasif kalma şansına sahip olmadığımızın farkında olmalı. Gördüğünüz gibi göçmenler Avrupa'ya doğru kaçıyor. Türkiye, Rusya, ABD ve İran'a saygım sonsuz ancak göç bize doğru geliyor. Göçmenler Rusya, İran'a değil bize doğru geliyor. Zaten Arap dünyası onları kabul etmiyor."

Konuşmasında AB'nin Türkiye ile ilgili tavrına değinen Borisov, "Bugün Erdoğan'a karşı konuşman kolay. Peki, bundan ne kazanıyorsun? Erdoğan'ın iradesi sayesinde 3 milyon kişi (sığınmacı) Türkiye'de duruyor. Bunlar Almanya'ya ulaşana kadar Bulgaristan ve Yunanistan ne olacak?" ifadelerini kullandı.

 

  1. hain çok içinde 15 temmuzda kararsız kaldılar ve düşmanda öyle fazla kalabalık sayı ve eşyalarıyla gelmedi orada amaç iç karışıklık yoluyla işgaldi darbe değildi de. Daha ciddi bir ortamda hainler garbın safında olacaklar ve bunlar öyle çokta az değil.Dahası bürokratta kamularda özel de bir çok kritik noktalar onların elinde.Biyolojik ve kimyasal savaşa karşı hiç bir bilgimiz yok,içinde bulunduğumuz finansal harbi sıkılaştırsalar ülkemiz de olaylar da çıkabilir.Bu işler öyle göründüğü gibi kolay değil.Biz şimdi dürüst,çalışan,kendini geliştiren,uyanık bir toplum olalım o daha kafi..

Yorum Yaz

  113287

-