13 TEMMUZ 2020 PAZARTESİ

AVUSTURALYA YANGINLARI İBRET-İ ALEMLİK VAKIA 

Avustralya aylardır süren orman yangınlarıyla adeta felç oldu.  Yangınları önleyemeyen yetkililer çok su içiyor diye develeri hedef aldı. Binlerce deve katledildi. Binlercesini daha öldürmeye hazırlanan Avustralyalıları  toz fırtınası, şiddetli yağmur, ve dolu vurdu.


AVUSTURALYA YANGINLARI İBRET-İ ALEMLİK VAKIA 

Yangınlar nedeniyle ölenlerin sayısı 28'e yükseldi

Avustralya'da eylül ayından bu yana kontrol altına alınamayan yangınlar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 28'e yükselirken, çoğu Yeni Güney Galler eyaletinde olmak üzere toplam 10,3 milyon hektardan fazla alan ve 2 bin 600'den fazla ev kül oldu.

Yangınlarda doğrudan veya dolaylı 1,25 milyar hayvanın ölmüş olabileceği tahminleri yapılmıştı.

Telef olan hayvanlar arasında en çok sürüngenler, kuşlar ile koala ve kanguru gibi memeli hayvanların olduğu kaydediliyor. Ülke genelinde aylardır orman ve çayırlık alanlarda etkili olan ve zaman zaman yerleşim yerlerine de sıçrayan yangınların neden olduğu dumanların, Dünya'nın etrafını en az bir kez dolaşabileceği öne sürülmüştü.

Dünya katliamlara sessiz kaldı

Avustralya'da ormanlar ve evler yandı, 1 milyar 250 milyon hayvan telef oldu. Bütün dünyada merhametli insanlar yangınlara ve hayvanların telef olmasına üzülür yangınların sönmesi için dua ederken; Avustralyalı yetkililerin aldığı bir karar herkesi şok etti. Yetkililer çok su içtiği için 10 bin deveyi katletme kararı aldı,5 bin deve tüfekle öldürüldü. 5 bin devenin daha öldürüleceği öne sürülürken sırada kediler ve atların olduğu kaydedilmişti. 50 helikopter ile ülkenin çeşitli noktalarında 12 saat içinde 5 bin deveyi tüfekle öldüren katliamcılar, buna "başarı" dedi. Deve katliamı yetmezmiş gibi şimdi de 2 milyona yakın kedinin zehirli etlerle öldürüleceği açıklandı.

Bombardıman uçağı yapanlar yangın söndürme uçağı yapmadılar

Dünya, Suriye'de Afganistan'da Yemen'de ve birçok Müslüman ülkede çocuk ve sivil katliamları için bombardıman uçakları yapan Amerika, Rusya, İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya gibi emperyalist ülkeler, Avustralya'da aylarca süren yangınları söndürmek için kıllarını kıpırdatmadı. Yangın söndürme uçağı göndermeyi çok büyük maliyetli bir iş olarak değerlendirdi. Tüm bu akıl tutulmalara yaşanırken bir başka olay yaşandı. Avusturalya yağmurların en az olduğu bu dönemde önce büyük bir toz fırtınası ardandan da büyük bir yağmur ve dolu felaketine sahne oldu. Beyzbol topu büyüklüğündeki dolularla evler su altında kaldı, arabalar ve çatılar delindi.

Yorum Yaz

  894766

-