16 HAZİRAN 2019 PAZAR

Ahmet Rasim Küçükusta

AYAK TABANINA VEYA GÖĞSE VİCKS SÜRMENİN FAYDASI YOK

Ahmet Rasim Küçükusta

Soğuk algınlıklarında yani solunum yollarının viral enfeksiyonlarında, ayak tabanına veya göğse “Vicks” (Vicks VapoRub) sürülmesi bizde de başka ülkelerde de son senelerde çok popüler olmuş bir tedavi yöntemidir.

Hastaların göğsüne, boynuna ve ağrıyan yerleri üzerine sürülüp ovalanarak uygulanan ilacın öksürüğe, kas ağrılarına, burun tıkanıklığı ve hapşırmaya, ses kısıklığına iyi geldiğine ve solunumu rahatlattığına inanılır.

Vicks sürüldükten sonra ayak sıcak bir havluya sarılarak bir süre beklenir, göğse olan uygulamalarda ise Vicks masaj yapılarak deriye iyice yedirilir. Vicks' i burun deliklerinin hemen altına sürerek burun tıkanıklıklarının düzelmesini umut edenler de vardır.

Peki, bunlar gerçekten yararlı mıdır yoksa bir şehir efsanesi yani hurafe midir?

Vicks burnu açmaz

Vicks' te burundaki damarları büzen ve burun deliklerini açan bir madde yoktur, bu tamamen Vicks' teki kuvvetli “mentol kokusunun” burundaki reseptörleri uyarması ve beyinde rahat nefes alma algısı yaratmasına bağlıdır. Üstelik Vicks' te bulunan kâfur mukozalardan ve zedelenmiş deriden emildiğinde toksik etkiler gösterebilir, göze teması da kornea tabakasında hasara yol açabilir.

Ayak tabanına Vicks sürmek

Ayak tabanına sürülen Vicks de mentolün solunmasıyla tıpkı burun deliklerine sürüldüğünde olduğu gibi beyinde solunum yollarının açık olduğu algısı yaratabilir. 2-11 yaş arasındaki çocuklarda gerçekleştirilen bir araştırmada, göğse Vicks sürülmesinin vazelin sürülmesi veya hiçbir şey yapılmamasına kıyasla öksürük ve burun tıkanıklığına iyi geldiği, bu çocukların geceyi daha rahat geçirdikleri tespit edilmiştir. Bu araştırmanın üretici firma tarafından desteklendiğini bildireyim de sonuçlarının ne kadar güvenilir olduğunu siz takdir edin.

Vicks çocuklar için tehlikeli

Dünyanın muteber tıp dergilerinden biri olan Chest' de yayınlanan bir araştırmada, reçetesiz satılan Vicks' in 2 yaşından küçük çocuklar için tehlikeler taşıdığı bildiriliyor.

Araştırmada, bu ilacın bronşlarda iltihaba yol açarak, mukus yapımını artırarak ve mukusun küçük bronşlardan temizlenmesini azaltarak çok ciddi solunum yetersizliğine yol açabileceği ve bu yüzden küçük çocuklarda kullanılmaması öğütleniyor.

Wake Forest University School of Medicine uzmanları tarafından yapılan araştırmada, Vicks' in insanlarınkine çok benzer bronşlara sahip olan dağ gelinciklerinde mukus yapımını yüzde 59 oranında artırdığı ve mukus atılmasını yüzde 36 oranında azalttığı, ilacın solunum yollarında kan toplanmasını azaltmadığı, sadece beynin bronşların açık olduğunu sanmasını sağladığı belirlendi.

Araştırmayı yapan uzmanlar, ilacın aslında solunum yollarını açmadığını, ama beynin solunum yolları açıkmış gibi algılamasını sağladığını ileri sürüyorlar.

Üreticiden itiraz var

İlacı üreten firma ise bu araştırmaya itiraz ediyor. İlacın bir asırdan beri kullanıldığını, son beş yıl içinde bir milyardan fazla satıldığını ve herhangi olumsuz etkisinin bildirilmediğini ve hayvanlar üzerinde elde edilen sonuçların insanlar için geçerli olmayabileceğini ileri sürüyor.

Üretici firma çok haksız da değil, zira ilacın prospektüsünde iki yaşından küçük çocuklarda kullanılmaması ve 6 yaşından küçüklerin ilacı soluyarak içlerine çekmemeleri gerektiği ve ilacın burun deliklerine sürülmemesi uyarısı yer alıyor.

Vicks' te neler var?

Vicks VapoRub, Proctor and Gambel firması tarafından üretilen ve neredeyse yüzyıldan beri kullanılan, ülkemizde de çok popüler olan buharlaşan merhem şeklinde bir ilaçtır.

İçinde kâfur, Hindistan cevizi yağı, mentol, okaliptüs yağı, timol, terebentin ve sedir ağacı yaprağı yağı bulunuyor.

Çocuklara ilaç vermeyin

Tıbbi fetva kurumu FDA' nın, birkaç sene evvel yayınladığı raporda 6 yaşından küçük çocuklara ‘öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının yasaklanmasını' tavsiye ettiğini hatırlatırım.
Hem bu ilaçların etkili olduklarını gösteren kesin bilimsel kanıtlar yok ve hem de çok ciddi hatta ölümcül de olabilen yan etkilere sahipler.

Raporda, Amerika' da son 35 yıl içinde en az 125 çocuğun reçetesiz satılan ve ‘tezgâh üstü ilaçlar' adıyla bilinen bu ilaçlar yüzünden öldükleri; ölüm ihtimalinin 2 yaşından küçüklerde daha da yüksek olduğu bildiriliyor.

Gelelim neticeye

Soğuk algınlığı kendi kendine geçen virüslerin sebep olduğu bir enfeksiyondur. Antibiyotiklerin de, öksürük ve grip ilaçları, vitamin-mineral-antioksidan gibi hapların da yak tabanı veya göğse sürülen Vicks' in de bir faydası olmadığı gibi tümünün de ciddi zararları olabilir. Oda sıcaklığı 20 dereceyi geçmesin, nemi yüzde 45-50 arasında olsun, odayı her gün havalandırın, evde sigara ve kokulu temizlik ürünleri veya kozmetik kullanmayın, kâfi.

AHMET RASİM KÜÇÜKUSTA - TERCÜMEİHÂL

AHMET RASİM KÜÇÜKUSTA DİĞER YAZILARI

 1. KESİNLİKLE KATILMIUYORUM GRİBEL ENFEKSİYONLARDA VE ÖKSÜRÜKTE AYAK TABANINA SÜRMEK ANINDA ÖKSÜRĞÜ KESİYOR BİZ ÇOK KULLANDIK.

 2. Merhaba,Her derde deva vicks için böyle olumsuz bir yazı yazmanıza anlam veremedim. Kemik ağrısı, kas ağrısı, boğaz ağrısı vb. her türlü ağrıyı anında geçiriyor ya da hafifletiyor. Boğaz ağrısında ağrıyan yere dışardan sür anında geçiriyor. Bana mucize gibi geliyor..

 3. Güzel oya

  Merhaba nasılsın ben 78 kilogram.

 4. hocam bizzat göğsüme ve ayak tabanıma denedim ve öksürüğü kesiyor burnu açıyor söylediklerinizle alakası yok.

 5. 3,5 yaşında çocuğumda alerjik öksürük var. Geceleri etkili oluyor. Çocuğu uyutmuyor. Ventolin ve onceair vermişti doktorumuz. Rahatlatıyor ancak yetmiyordu. Gece 3 gibi öksürükler yeniden başlıyor. Ventolini sürekli vermek istemediğimizden Tavsiye üzerine baby rub ı kullandık etkisi inanılmaz. Bıçakla keser gibi kesti. Çocuk rahat uyudu. Ben biraz pimpirikli olduğumdan araştırayım derken yazınızla karşılaştım. Genelde yazılarınız bu minvalde olduğundan ne düşüneceğimi bilemedim. Biraz olumlu hatırlanacak yazılarınız olmayınca insanlar benim düştüğüm duruma düşüyor..

 6. Kulak agrima bile iyi geliyor.sık enfeksiyon geciren biri olarak kulagimin arkasina surdugum zaman inanilmaz iyi geliyor.

 7. Pardon ama anlamadınız şu an değil zamanla astıma dönüşüyor.

 8. Vicks olmasa nasıl terlicez toksinleri nasıl.aticaz vucudumuzdan ben ne zaman grip olsam hemen bi vicks bi aferin kendime geliyorum.

 9. Universte ogrencisiyim gayet yeniliklere acik biriyim bunu soylememin sebebi adet gelenek ve goreneklerden dolayi soyluyor algisi olmamasi sacmalamissiniz sirt agrisi burun tikanikligi oksuruk annem cocuklugumdan beri uygular bu ilaci ne bir yan etkisini gordum ne zararini cokta iyi gelir ve hastaligin hafuf atlatilmasini saglar.

 10. Hamit Ediz

  Tam tersi biz gayet çok memnunuz bu merhem olmasa cocuklarimiz vede biz bu kışı hasta geçirecektik.

 11. ahmet rasim küçük usta ağır tüberkilozda bile ilaç kullanmak yerine bizi aktara gönderir..

Yorum Yaz

  975789

-