AYASOFYA'YA ADIM ADIM ÖZGÜRLÜK

Ecdadımızın emaneti Ayasofya adım adım özgürlüğüne kavuşuyor. Ayasofya’da, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in katıldığı Kadir Gecesi programından sonra, 85 yılın ardından dün ilk kez sabah namazı ezanı okundu.


AYASOFYA'YA ADIM ADIM ÖZGÜRLÜK

İSLAM'A SAVAŞ AÇTILAR

Atatürk Havalimanı'nda yaşanan terör saldırısını İslam dinine açılmış bir savaş olarak nitelendiren Görmez, “Elbette bunların sebeplerini dinde aramak beyhudedir. Bunu hepimiz biliyoruz. Bu olaylar, özellikle varoluşun gayesini yitirmiş, yaratılışın gayesini kaybetmiş, hiçlik düşüncesine kapılmış, hakikatsizlik ve gayesizlik girdabına girmiş birtakım nihilist ideolojilerin ortaya koyduğu cinnetlerdir" dedi.

85 YILLIK HASRET BİTMEK ÜZERE

Ayasofya, Fatih Sultan Mehmed Han'ın 1453'te İstanbul'u fethinden sonra camiye çevrildi. 1934'te ise müzeye dönüştürülüp ibadet engellendi. 1980'de ilk kez Hünkâr Mahfili ibadete açıldı. Burası camiye göre çok küçük olsa da, Müslümanlar için büyük bir adımdı. O tarihten beri kimsenin dikkatini çekmeyecek şekilde burada beş vakit ezan okunuyor, namaz kılınıyordu. Nisan 2012'de ise Ayasofya'da öğle ve ikindi ezanları okuması için üç müezzin atanmıştı. Bu yıl ise Kadir Gecesi'nin sabahında, 85 senenin ardından ilk kez sabah ezanı okundu.

AYASOFYA ASLINA RÜCU EDECEK

Müslümanlar için kanayan bir yara olan Ayasofya'da ibadetin engellenmesine karşı, 85 yıllık hasretin sona ermesi için bugüne kadar çok önemli adımlar atıldı. Bu adımlar Müslümanlar arasında büyük bir memnuniyetle karşılanırken, hasretin tümüyle son bulması için Kadir Gecesi'nde dualar edildi. Müslümanlar Ayasofya'nın aslına rücu edeceği günü iple çekiyor. Hasretle ve özlemle devam eden bu beklentiyi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın neticelendirmesi bekleniyor.

FATİH SULTAN MEHMED'İN EMANETİ

Ayasofya'yı camiye dönüştüren Fatih, yayınladığı vakfiyede cami ve vakfın korunmasını vasiyet etmiş, “İnsanlardan hiçbir kimse için, bu vakıfları eksiltmek, bozmak, değiştirmek, vakfın fonksiyonlarını ortadan kaldırmak asla helal değildir” demişti. Cami ve vakıf üzerinde batıl tasarruf işleyenlerin açıkça büyük harama düşecekleri uyarısında bulunan Fatih, “Allah'ın, meleklerin ve bütün insanların la'neti üzerlerine olsun. Ebeddiyyen Cehennemde kalsınlar, onların azapları asla hafifletilmesin ve onlara ebeddiyyen merhamet olunmasın” diye lanet etmişti.

Ayasofya'da düzenlenen programa, Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Müezzin Fatih Koca'nın yanı sıra Uluslararası Kur'an-ı Kerim okuma yarışmasında derece alan hafızlar da katıldı. Program öncesinde dereceye giren hafızlar Kur'an-ı Kerim ve ilahiler okudu. İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran tarafından dua edildi.

Görmez, konuşmasına İslam aleminin mübarek Kadir Gecesi'ni tebrik ederek başladı. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi'ni idrak etmenin onurunu yaşadığını belirten Görmez, şunları kaydetti:

"Yüce Rabbimiz milletçe kadrimizi yüceltsin. Alem-i İslam'ı en kısa zaman kadri yüce bir ümmet olmayı nasip etsin. Rabbimiz bizlere Kadir Gecesi'ne Kur'an'da müstakil bir sure tahsis etmiş. O geceyle ilgili söylenebilecek ilk ve son sözü mutlak sözün sahibi yüce Rabbimiz söylemiş. 'Biz o Kur'an'ı Kadir Gecesi'nde indirdik' buyuruyor. Bu ayet bize, Kadir Gecesi'nin faziletini gecenin karanlığında değil, o gecenin bize getirdiği kitapta aramamız gerektiğini ifade ediyor. Biz bazen Kur'an-ı Kerim'i ikinci planda tutarak geceyi önceleyebiliyoruz. Yahut ramazanı birinci plana alarak Kur-an'ı ikinci planda tutabiliyoruz. Ramazanı ramazan kılan nasıl ki Kur'an'dır, Kadir Gecesi'ni Kadir Gecesi yapan da Kur'an-ı Kerim'dir.''

‘Katledilen sadece canlarımız değil, İslam'ın insanlığa getirdiği yüce değerlerdir'

Atatürk Havalimanı'nda yaşanan terör saldırısını İslam dinine açılmış bir savaş olarak nitelendiren Görmez, "Katledilen sadece canlarımız değil, aynı zamanda İslam'ın insanlığa getirdiği yüce değerlerdir. Üç gün önce hepimiz canevimizden vurulduk." diye konuştu.

Ayasofya'da düzenlenen Kadir Gecesi programının ardından bir ilk yaşandı. 85 yıl aradan sonra Ayasofya'da  Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Müezzin Fatih Koca tarafından sabah ezanı okundu.

FATİH SULTAN MEHMED'İN EMANETİ

Ayasofya, Fatih Sultan Mehmed Han'ın 1453'te İstanbul'u fethinden sonra camiye çevrildi. 1934'te ise müzeye dönüştürülüp ibadet engellendi. 1980'de ilk kez Hünkâr Mahfili ibadete açıldı. Burası camiye göre çok küçük olsa da, Müslümanlar için büyük bir adımdı. O tarihten beri kimsenin dikkatini çekmeyecek şekilde burada beş vakit ezan okunuyor, namaz kılınıyordu. Nisan 2012'de ise Ayasofya'da öğle ve ikindi ezanları okuması için üç müezzin atanmıştı. Bu yıl ise Kadir Gecesi'nin sabahında, 85 senenin ardından ilk kez sabah ezanı okundu.

İŞTE FATİH'İN VAKFİYESİ

İstanbul Fatihi Sultan Mehmed Han, Ayasofya Camii'nin ve vakfının korunmasına ilişkin yayınladığı vakfiyesinde şu ifadelerde bulunuyordu:

 "Allah'ın yarattıklarından Allah'a ve O'nun rüyetine iman eden, ahirete ve onun heybetine inanan hiçbir kimse için, sultan olsun melik olsun, vezir olsun bey olsun, şevket ve kudret sahibi biri olsun hâkim veya mütegallib (zâlim ve diktatör) olsun, özellikle zâlim ve diktatör idareciler tarafından tayin olunan, fâsid bir tahakküm ve bâtıl bir nezâret ile vakıflara nâzır ve mütevelli olanlar olsun ve kısaca insanlardan hiçbir kimse için, bu vakıfları eksiltmek, bozmak, değiştirmek, tağyir ve tebdil eylemek, vakfı ihmal edip kendi haline bırakmak ve fonksiyonlarını ortadan kaldırmak asla helal değildir!

Kim ki, bozuk teviller, hurafe ve dedikodudan öteye geçmeyen bâtıl gerekçelerle, bu vakfın şartlarından birini değiştirirse veya kanun ve kurallarından birini tağyir ederse; vakfın tebdili ve iptali için gayret gösterirse; vakfın ortadan kalkmasına veya maksadından ve gayesinden başka bir gayeye çevrilmesine kast ederse, vakfın temel hayır müesseselerinden birinin yerine başka bir kurum ikame eylemek (temel müesseselerden birinden taviz vermek) ve vakfın bölümlerinden birine itiraz etmek dilerse veya bu manada yapılacak değişiklik veya itirazlara yardımcı olur yahut yol gösterirse; veya şer'i şerife aykırı olarak vakıfta tasarruf etmeye azm eylerse, mesela şeriata ve vakfiyeye aykırı ferman, berat, tomar veya talik yazarsa veyahut tevliyet hakkı resmi yahut takrir hakkı resmi ve benzeri bir şey talep ederse, kısaca batıl tasarruflardan birini işler yahut bu tür tasarrufları tamamen geçersiz olan yazılı kayıtlara ve defterlere kaydeder ve bu tür haksız işlemlerini yalanlar yumağı olan hesaplarına ilhak ederse, açıkça büyük bir haramı işlemiş olur, günahı gerektiren bir fiili irtikâb eylemiş olur. Allah'ın, meleklerin ve bütün insanların la'neti üzerlerine olsun. "Ebeddiyyen Cehennemde kalsınlar, onların azapları asla hafifletilmesin ve onlara ebeddiyyen merhamet olunmasın. Kim bunları duyup gördükten sonra değiştirirse, vebali ve günahı bunu değiştirenlerin üzerine olsun. Hiç şüphe yok ki, Allah her şeyi işitir ve her şeyi bilir."

Ucube binalarla İstanbul'un güzelliğine çok yanlışlar yaptık

Cumhurbaşkanı Erdoğan Küçükçekmece'de  Küçükçekmece'deki Fethiye-Hasan Gümüşdağ Camisi'nin açılışında konuştu. Erdoğan, şehrin yapı stoku ile ilgili bir özeleştiri yaptı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "İstanbul'un güzelliğine çok yanlışlar yaptık. Ucube inşaatlar yaptık. 'Gelin birçok yerde kentsel dönüşüm yapalım' diyoruz. 6 katlı evi var, diyor ki '6 çocuğum var.' Ya olmasın demiyorum ama bu kadar yüksek olmasın" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, “Dün arabayla iki ayak arasında 3 dakikada geçtik. Eskiden o körfezi dolaşmak sıkıntılıydı. Bayramlarda hele hele, Yalova'dan karşı karşıya geçiş, saatlerce beklerdik. Bayram sonuna kadar ücretsiz, inşallah bayram sonuna kadar köprümüzün Bursa ayağı da bitecek. Bursa'ya nonstop gidebileceğiz” dedi.

‘Ucube binalar yaptık'

Erdoğan, “20 yıl önce şu Küçükçekmece neydi? Nereden nereye geldi değil mi? Her zaman söyledim, yol medeniyettir, su medeniyettir. Yolunuz yoksa, suyunuz yoksa medeniyiz diyemezsiniz” diyerek kentsel dnüşüm mesajı verdi. Erdoğan, “İstanbul'da çöp dağları vardı. İstanbul'da susuzluk vardı. 1,5 yılda biz deldik, oradan İstanbul'a suyu getirdik. Ve şimdi İstanbul'un artık su sıkıntısı yok. İstanbul'da yanlışlık yaptık. Ucube inşaatlar yaptık. “Gelin birçok yerde kentsel dönüşüm yapalım” diyoruz. 6 katlı evi var, diyor ki “6 çocuğum var.” Ya olmasın demiyorum ama bu kadar yüksek olmasın” diye konuştu.

 

Yorum Yaz

  148056

-