23 MART 2019 CUMARTESİ

BAKANLIK DESTEKLİ FİLMLER BEYAZ PERDEDE

Kültür ve Turizm Bakanlığının Türk sinemasına sağlayacağı toplam 31 milyon 100 bin liralık destekten pay alacak uzun metraj filmler arasında, Türkiye'nin kahramanlık dolu tarihi ve dostane ilişkilerini konu olan filmler de yer alıyor.


BAKANLIK DESTEKLİ FİLMLER BEYAZ PERDEDE

Bakanlık temsilcisi, meslek birliklerinin kendi seçtiği temsilcileri, uzmanlar ve akademisyenlerden oluşan 14 kişilik Sinema Destekleme Kurulunun son toplantısında, birçok önemli uzun metraj kurgu film yapım projesinin de desteklenmesine karar verildi. Bu kapsamda toplam 31 milyon 100 bin liralık desteğin 22 milyon 850 bin lirası, 26 uzun metrajlı kurgu film yapım projesine aktarılacak.

Bakanlıkça desteklenen uzun metraj projeleri arasında, Türkiye ile Japonya arasındaki dostluğun en önemli simgelerinden biri olan, 1985'te merhum 8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın başbakanlığı sırasında, İran-Irak savaşı nedeniyle Tahran'da sıkışıp kalan Japonların kurtarma operasyonuyla tahliye edilerek Türkiye'ye getirilmeleri ve ardından ülkelerine gönderilmelerini konu alan film de bulunuyor. Bakanlık, "Tahran'dan Kaçış" isimli filme, Destekleme Kurulunun aldığı karar doğrultusunda 1 milyon lira destek sağlayacak.

Kanije Zaferi de desteklenecek

Öte yandan, Bakanlıkça Osmanlı-Avusturya Savaşı döneminde 1601'de 73 gün boyunca Kanije Kalesi'ni kuşatan Habsburg ordusuna karşı Tiryaki Hasan Paşa liderliğindeki Osmanlı ordusunun destansı mücadelesini işleyen "Kanije 1601" filmine de 1 milyon lira destek verilecek.

Desteklenecek uzun metrajlı filmler arasında Osman Sınav'ın projesi olan "Yalnız Kurt"u, usta yönetmenlerden Atalay Taşdiken'in "Turagay"ı, Mesut Uçakhan'ın "Hadim"i ile Yavuz Özkan'ın "Efsane"si de yer alıyor. Bakanlıkça Yalnız Kurt, Turagay, Hadim filmlerine 1 milyon 100 bin lira, Bizim İçin ile Efsane'ye de 1 milyon lira destekte bulunulacak.

Yorum Yaz

  034278

-