27 EYLÜL 2020 PAZAR

BATAKLIKTAN GÜL BAHÇESİNE HALİÇ

Pek çok kişinin Haliç’ten umudunu kestiği ve toprakla doldurulup yeşil alan yapılmasını teklif ettiğini söyleyen Başkan Erdoğan, “Biz Haliç'i kurtaracağız, yeniden o eski ihtişamlı günlerine döndüreceğiz  dedik ve kolları sıvadık. Tersane İstanbul Projesi de bunun bir göstergesidir” dedi.


BATAKLIKTAN GÜL BAHÇESİNE HALİÇ

Tersane İstanbul Projesi, Haliç'in ve İstanbul'un güzelliğine güzellik katacak

AVRUPA'NIN EN BÜYÜK BİLİM MERKEZİ OLACAK

Beyoğlu Camikebir'deki Tersane İstanbul Temel Atma Töreni'nde konuşan Başkan Erdoğan, “Bugün ülkemiz, İstanbul'umuz ve Haliç'imiz adına gerçekten tarihi bir temel atma törenini icra ediyoruz” dedi. “Tersane İstanbul Projesi'nin, İstanbul'u çok farklı konuma taşıyacak bir proje” diyen Erdoğan, “Proje, İstanbul'umuzun marka değerini artırmakla kalmayacak. İnşallah Türkiye'nin turizm gelirine de olumlu katkı yapacaktır. Tamamlanınca Avrupa'nın en büyük bilim merkezi olacak. Bölgenin güzelliğine güzellik katacak muhteşem bir esere daha kavuşacaktır" ifadesini kullandı.

HALİÇ'İ TEKRAR İSTANBUL'UN İNCİSİ YAPTIK

1994'ten önce İstanbul'da olan, burayı ziyaret eden, İstanbul'da yaşayan kardeşlerimin Haliç'in eski halini gayet iyi hatırlarlayacaklarını belirten Erdoğan, “Haliç'i adeta bir bataklık olarak teslim almıştık. Biz Haliç'i kurtaracağız, yeniden o eski ihtişamlı günlerine döndüreceğiz, burayı tekrar Altın Boynuz haline getireceğiz.' dedik ve kolları sıvadık. Hamdolsun Haliç temizlendi” diye konuştu. Erdoğan, Müştemilatıyla, muhtevasıyla, mimarisiyle, konumuyla şehrimize layık bu projeyle tıpkı bir asır, iki asır önce olduğu gibi Haliç'i tekrar, İstanbul'un incisi yaptık” dedi.

BÖLGEYİ BİR ÜST LİGE ÇIKARACAĞIZ

Bugüne kadarki yatırımların hem Haliç'in hem de İstanbul'un çehresini değiştirdiğini belirten Erdoğan, “Şimdi, yeni projelerle inşallah burayı bir üst lige çıkaracağız. Haliç-Kemerburgaz-Karadeniz Sahili Dekovil Raylı Sistem Hattını hayata geçireceğiz” dedi. Erdoğan, “Haliç bölgesinde aynı zamanda kuş parkı, doğa parkı ve açık hayvanat bahçesi yapacağız. Karaköy'den Sünnet Köprüsü'ne kadar uzanan 7 kilometrelik Haliç kıyısında yaya erişimini kolaylaştıran yeni bir düzenleme planlıyoruz. Proje kapsamında bölgeye yeni yeşil alanlar, teknopark ve 7,5 kilometre uzunluğunda bisiklet yolu kazandırmayı hedefliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

TERSANE İSTANBUL İLE İLGİLİ DETAYLAR

- İhale bedeli 1 milyar 429 milyon lira

- Projenin alanı 238 bin metrekare olacak.

- Devlet sadece kira bedeli olarak toplam 1 milyar 346 milyon dolar artı KDV geliri elde edecek.

- 3 yıl içinde bitirilecek.

- 2 adet 70 yat bağlama kapasiteli yat limanı yapılacak.

- Toplam yatak sayısı 1200 olan 5 yıldızlı 3 otel inşa edilecek.

- Türkiye'de lk defa bir Kadın Müzesi burada yapılacak.

- Türk İslam Eserleri Müzesi kültür hayatımıza kazandırılacak.

- Kültür merkezi, sergi alanı, tiyatro, sinema, eğlence tesisleri ve 5 bin 700 araç kapasiteli kapalı otopark yer alacak.

- Apart ünite ve 100 bin metrekarelik açık yaşam alanı ile 80 bin metrakere perakende alanının da bu projenin bir parçası olacak.

- Proje yapım aşamasında 4 bin kişilik, hizmete girmesiyle doğrudan 15 bin kişiye istihdam sağlayacak.

- Yıllık ortalama, yerli - yabancı 30 milyon ziyaretçi hedefleniyor.

Yorum Yaz

  017331

-