BATIDA HAYAT, KORKU FİLMİ GİBİ


BATIDA HAYAT, KORKU FİLMİ GİBİ

Yeni Söz Haber Merkezi

Terör örgütlerini kuran, besleyen ve büyüten batı ülkeleri üst üste gelen terör saldırıları ile sarsılıyor. Avrupa'nın lider ülkelerinden Fransa yaşadığı terör saldırıları nedeniyle OHAL durumundan çıkmaya bile cesaret edemezken, dün de Paris'te Sentinelle (Nöbetçi) Operasyonu'nda görev alan askerlere yönelik 7'nci saldırı yapıldı. İngiltere'nin başşehri Londra'da metroda meydana gelen patlama üzerine İngiliz polisi terör soruşturması başlattı. İsveç'in güneyinde bomba yüklü bir araç ele geçirilirken; İspanya'nın yaşadığı Katalonya krizinde gerginlik tırmanıyor. 8 yılda tecavüz, saldırı gibi adi suçlardan 6 bin 596 polisin gözaltına alındığı ABD'de, Amerikalıların yarısından fazlasının bin doları dahi olmadığı belirlendi.

LONDRA METROSUNDA PATLAMA

Britanya'nın başşehri Londra'daki Parsons Green metrosunda dün sabah meydana gelen patlama büyük paniğe yol açtı, bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildi. Patlama nedenini açıklamayan Londra Emniyeti, “terör soruşturması başlatıldı” bilgisini verdi.  Sosyal medyada bir vagonda patlama olduğu, yolcularda yanıklar oluştuğu ileri sürüldü. Patlamaya şahid olan BBC Londra sunucusu Riz Lateef, “İstasyonda metro bekliyordum. İnsanlar vagonlardan çıkıp koşmaya başladı. Büyük bir panik yaşandı. Patlama sesini ben de duydum. Kaçışmada izdiham çıktı ve yaralananlar oldu” ifadelerini kullandı.

İSVEÇ'TE BÜYÜK KATLİAM ÖNLENDİ

İsveç'in güneyinde bulunan Skone bölgesinde trafik kontrolleri yapan polis ekipleri, bomba yüklü bir araç ele geçirdi. Aracın Malmö ve Lund şehirleri arasındaki Lomba'da ele geçirdiğini kaydeden İsveç Ulaştırma Kurumu Sözcüsü Katarina Wolffram, “E6 otoyolu trafiğe tümüyle kapatıldı. Bomba imha uzmanları araca müdahale etti. Araç sahibi ise gözaltına alındı” dedi.

PARİS DİKEN ÜSTÜNDE

Avrupa'da en çok terör saldırısı yaşanan ülke olan Fransa adeta diken üstünde yaşıyor. Charlie Hebdo hadisesinden sonra ülkenin başşehri Paris'te başlatılan Sentinelle (Nöbetçi) Operasyonu'nda görev yapan askere bıçaklı saldırı düzenlendi. Paris Valiliği saldırganın etkisiz hale getirildiğini kaydederken, operasyonda görev yapan askerlere yönelik bu 7'inci saldırı oldu. Operasyonda görev yapanlara yönelik saldırıyı kaygı verici bulan Savunma Bakanı Florence Parly, bazı düzenlemeler yapacaklarını söyledi.

İSPANYA'DA GERİLİM TIRMANIYOR

İspanya hükümeti, mahkemeler ve savcıların kararlarını hiçe sayan Katalonyalı bağımsızlık yanlıları, “askeri müdahale” tehdidine rağmen 1 Ekim'de yapacakları bağımsızlık referandumundan geri adım atmıyor. Katalonya'da iktidarda olan Evet İçin Birlik ittifakı, kampanyasını bile başlattı. “Daha fazla tehdit istemiyoruz ama korkmuyoruz” sloganları atan grup, “Bazıları 1 Ekim'de oy kullanmayacağımızı düşünüyor. Elbette oy kullanacağız” açıklaması ile devlet tarafından verilen gözdağını umursamadıklarını gösterdi.

AMERİKAN POLİSİ SUÇ MAKİNESİ GİBİ

ABD'de Polis Suçları Veri Bankası, 2005 - 2012 arasında yılda binden fazla polisin saldırı, tecavüz ve alkollü araç kullanmak gibi suçlarından gözaltına alındığını ortaya koydu. Kriminoloji Uzmanı Philip Stinson'un hazırladığı rapora göre, gözaltına alınan 6 bin 596 polis en çok saldırı, tecavüz, yalan ve alkollü araç kullanma suçunu işledi.

AMERİKAN HALKI ÇULSUZ

Filmlerde hayaller ülkesi diye pazarlanan ABD'de, halkın yarısından fazlasının bin dolarlık birikimlerinin dahi olmadığı belirlendi. 2015'te yüzde 62 olan oranın geçen sene yüzde 69'a çıktığını gösteren Go Banking Rates'in araştırmasına göre, halkın yüzde 39'unun ise beş kuruş parası yok.

 

Yorum Yaz

  742295

-