30 MAYIS 2020 CUMARTESİ

BATININ ÜZERİMİZDE RACON KESMESİNİ BİTİRELİM

Cumhurbaşkanı Erdoğan İslâm İşbirliği Teşkilatı’nın dün İstanbul’da sona eren 13. zirvesinde çıkışlarına devam etti. Erdoğan, kendi sıkıntılarımızı batının tahkiminde değil, kendi oluşturacağımız tahkimde çözelim önerisi getirdi. Erdoğan İslâm Dünyasının mezhepçilik, ırkçılık ve terör belasından kurtulması gerektiğini söyledi.


BATININ ÜZERİMİZDE RACON KESMESİNİ BİTİRELİM

BATIYA YEM OLMAYIN

Müslümanlar aralarındaki ihtilafı batı kurumları ile değil, kendi kurumları ile çözmesi gerektiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı, "Biz dışımızdaki dünyada kurulu tahkim sistemlerine kendi sıkıntılarımızı, kendi sorunlarımızı niye havale ediyoruz?” diye sordu ve ‘bununun kendi aramızda çözülmesi için İstanbul'da bir uluslararası tahkim müessesesi kurulması' teklifini getirdi.

ÜSTÜMÜZDE RACON KESİYORLAR

Batının ‘Uluslararası Tahkim Müessesesi' üzerinden dünya üzerinde siyasi ve ticarî bir tahakküm kurduğunu dile getiren Uluslararası İlişkiler uzmanı Ömer Kayani, “Uluslararası Tahkim Müessesesi'ni batının elinden alırsanız adamların yatacak yeri kalmaz. Zürih, Londra, New York, Singapur aç kalır” dedi. İhtilafların batılı müesseslere götürülmesi durumunda tüm sırların ellerine geçtiğini belirten Kayani, sırlarınıza vakıf olan batılı güçlerin canlarının istediği gibi davranarak racon kestiklerini söyledi. Müslüman dünya kendi tahkimini kurduğu gün, Müslüman Birleşmiş Milletler Teşkilatı'nı da kuracağını aktardı.

DÜNYANIN GÖZÜ KULAĞI İSTANBUL'DA

Her 3 yılda bir gerçekleşen İslâm İşbirliği Zirvesi'nin 13'üncüsü dün sona erdi. 56 İslâm İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkenin katılımıyla düzenlenen zirveye katılanlar tüm dünyaya birlik, beraberlik ve adalet mesajı verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kürsüden ‘İslâm Ordusu', ‘İslâm Polisi', ‘İslâm İstihbaratı', ‘İslâm Kızılay'ı diye seslenmesi gözü yaşlı ümmette büyük heyecana neden oldu. Batı ise Müslüman dünyanın kendine gelmesi ve yeni ruhuna kavuşmasından tedirgin.

FİLİSTİNLİLERİN YAPTIĞI ŞEREFLİ BİR DİRENİŞ

Kimlerin Müslüman coğrafyalarında vuk'u bulduğunu belirten Erdoğan, neden bunlar halkı Müslüman ülkelerde yaygınlaşıyor, bunların arkasında kimler var' diye sordu. "Kabul ettiğimiz Filistin kararı, Filistinli kardeşlerimizin göstermekte olduğu şerefli direnişe İslâm dünyası olarak verdiğimiz desteğin bir kez daha en üst düzeyde ispatıdır” diyen Erdoğan, Filistinli kardeşlerimizi bugüne kadar asla yalnız bırakmadık, inşallah hiçbir zaman da yalnız bırakmayacağız" diye konuştu.

İHTİYACIMIZ: BİRLİK BERABERLİK VE DAYANIŞMA

Zirve sırasında sergilediğimiz kardeşlik tablosuyla tüm Müslümanlara ve insanlara önemli mesajlar verdiğimizi düşünüyorum. Burada aldıkları kararlarla milyarlarca insana umut verdiğini aktaran Tayyip Erdoğan, doğudan batıya, kuzeyden güneye gözlerini İstanbul'a, bizlere çeviren İslam âleminin içinde bulunduğu zor şartların aşılmasında ihtiyaç duyduğumuz en önemli şeyin birlik, beraberlik ve dayanışma olduğunu söyledi. İİT'ten sağlam temellere kavuşturulduğunu açıkladı.

İİT sonuç bildirisinde İran'a eleştiri

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT)'nın İstanbul'da gerçekleşen 13'. Zirvesi dün tamamlandı. İİT zirvesinin sonuç bildirisinde, İran'ın bölge ülkeleri ile Bahreyn, Yemen, Suriye ve Somali gibi üye ülkelerin içişlerine müdahalesinden ve teröre desteğini sürdürmesinden üzüntü duyulduğu bildirildi.

16-YS-SYF01-r

Yorum Yaz

  692921

-